Rukousajat: Kelaat Mgouna
15 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr06.09
- Auringonnousu07.35
- Dhuhr13.08
- Asr16.17
- Maghrib18.41
- Isha19.58
Muut ajat
- Ishraq
- 08.20
- Zawal (ei-suotava)
- 12.58
- Isfirar
- 17.56
- Keskiyö
- 01.08
- Yön viimeinen kolmannes
- 02.20
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 05.53 | 07.18 | 13.14 | 16.37 | 19.10 | 20.25 | |
| 21 Rabi' al-thani | 05.54 | 07.19 | 13.14 | 16.36 | 19.08 | 20.24 | |
| 22 Rabi' al-thani | 05.54 | 07.19 | 13.14 | 16.36 | 19.07 | 20.23 | |
| 23 Rabi' al-thani | 05.55 | 07.20 | 13.13 | 16.35 | 19.06 | 20.22 | |
| 24 Rabi' al-thani | 05.55 | 07.21 | 13.13 | 16.34 | 19.05 | 20.20 | |
| 25 Rabi' al-thani | 05.56 | 07.21 | 13.13 | 16.33 | 19.04 | 20.19 | |
| 26 Rabi' al-thani | 05.57 | 07.22 | 13.12 | 16.32 | 19.02 | 20.18 | |
| 27 Rabi' al-thani | 05.57 | 07.23 | 13.12 | 16.31 | 19.01 | 20.17 | |
| 28 Rabi' al-thani | 05.58 | 07.23 | 13.12 | 16.31 | 19.00 | 20.16 | |
| 29 Rabi' al-thani | 05.59 | 07.24 | 13.12 | 16.30 | 18.59 | 20.14 | |
| 30 Rabi' al-thani | 05.59 | 07.25 | 13.11 | 16.29 | 18.57 | 20.13 | |
| 1 Jumada al-ula | 06.00 | 07.25 | 13.11 | 16.28 | 18.56 | 20.12 | |
| 2 Jumada al-ula | 06.01 | 07.26 | 13.11 | 16.27 | 18.55 | 20.11 | |
| 3 Jumada al-ula | 06.01 | 07.27 | 13.11 | 16.26 | 18.54 | 20.10 | |
| 4 Jumada al-ula | 06.02 | 07.27 | 13.10 | 16.26 | 18.53 | 20.09 | |
| 5 Jumada al-ula | 06.03 | 07.28 | 13.10 | 16.25 | 18.52 | 20.08 | |
| 6 Jumada al-ula | 06.03 | 07.29 | 13.10 | 16.24 | 18.51 | 20.07 | |
| 7 Jumada al-ula | 06.04 | 07.29 | 13.10 | 16.23 | 18.50 | 20.06 | |
| 8 Jumada al-ula | 06.05 | 07.30 | 13.09 | 16.22 | 18.48 | 20.05 | |
| 9 Jumada al-ula | 06.05 | 07.31 | 13.09 | 16.22 | 18.47 | 20.04 | |
| 10 Jumada al-ula | 06.06 | 07.32 | 13.09 | 16.21 | 18.46 | 20.03 | |
| 11 Jumada al-ula | 06.06 | 07.32 | 13.09 | 16.20 | 18.45 | 20.02 | |
| 12 Jumada al-ula | 06.07 | 07.33 | 13.09 | 16.19 | 18.44 | 20.01 | |
| 13 Jumada al-ula | 06.08 | 07.34 | 13.09 | 16.19 | 18.43 | 20.00 | |
| 14 Jumada al-ula | 06.08 | 07.35 | 13.09 | 16.18 | 18.42 | 19.59 | |
| 15 Jumada al-ula | 06.09 | 07.35 | 13.08 | 16.17 | 18.41 | 19.58 | |
| 16 Jumada al-ula | 06.10 | 07.36 | 13.08 | 16.16 | 18.40 | 19.57 | |
| 17 Jumada al-ula | 06.11 | 07.37 | 13.08 | 16.16 | 18.39 | 19.56 | |
| 18 Jumada al-ula | 06.11 | 07.38 | 13.08 | 16.15 | 18.38 | 19.55 | |
| 19 Jumada al-ula | 06.12 | 07.38 | 13.08 | 16.14 | 18.38 | 19.55 | |
| 20 Jumada al-ula | 06.13 | 07.39 | 13.08 | 16.14 | 18.37 | 19.54 |
Qibla-suunta
Paikan Kelaat Mgouna keskustasta qibla on 92° myötäpäivään pohjoisesta (itä). Kaaba on 4 674 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Kelaat Mgouna tänään?
Tänään (26. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Kelaat Mgouna klo 18.41. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Kelaat Mgouna?
Fajr on tänään klo 06.09 ja huomenna klo 06.10. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Kelaat Mgouna?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 30. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 13.08; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Kelaat Mgouna?
Paikan Kelaat Mgouna keskustasta qibla on 92° myötäpäivään pohjoisesta (itä). Kaaba on 4 674 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Marokko-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare