Rukousajat: Tamallalt
12 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr06.13
- Auringonnousu07.39
- Dhuhr13.14
- Asr16.24
- Maghrib18.49
- Isha20.06
Muut ajat
- Ishraq
- 08.24
- Zawal (ei-suotava)
- 13.04
- Isfirar
- 18.04
- Keskiyö
- 01.14
- Yön viimeinen kolmannes
- 02.25
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 05.58 | 07.24 | 13.20 | 16.43 | 19.15 | 20.31 | |
| 21 Rabi' al-thani | 05.59 | 07.24 | 13.19 | 16.42 | 19.14 | 20.30 | |
| 22 Rabi' al-thani | 05.59 | 07.25 | 13.19 | 16.41 | 19.13 | 20.29 | |
| 23 Rabi' al-thani | 06.00 | 07.26 | 13.19 | 16.40 | 19.11 | 20.27 | |
| 24 Rabi' al-thani | 06.01 | 07.26 | 13.18 | 16.39 | 19.10 | 20.26 | |
| 25 Rabi' al-thani | 06.01 | 07.27 | 13.18 | 16.38 | 19.09 | 20.25 | |
| 26 Rabi' al-thani | 06.02 | 07.28 | 13.18 | 16.37 | 19.08 | 20.24 | |
| 27 Rabi' al-thani | 06.03 | 07.28 | 13.18 | 16.37 | 19.06 | 20.22 | |
| 28 Rabi' al-thani | 06.03 | 07.29 | 13.17 | 16.36 | 19.05 | 20.21 | |
| 29 Rabi' al-thani | 06.04 | 07.30 | 13.17 | 16.35 | 19.04 | 20.20 | |
| 30 Rabi' al-thani | 06.05 | 07.30 | 13.17 | 16.34 | 19.03 | 20.19 | |
| 1 Jumada al-ula | 06.05 | 07.31 | 13.17 | 16.33 | 19.01 | 20.18 | |
| 2 Jumada al-ula | 06.06 | 07.32 | 13.16 | 16.32 | 19.00 | 20.17 | |
| 3 Jumada al-ula | 06.07 | 07.33 | 13.16 | 16.31 | 18.59 | 20.15 | |
| 4 Jumada al-ula | 06.07 | 07.33 | 13.16 | 16.31 | 18.58 | 20.14 | |
| 5 Jumada al-ula | 06.08 | 07.34 | 13.16 | 16.30 | 18.57 | 20.13 | |
| 6 Jumada al-ula | 06.09 | 07.35 | 13.15 | 16.29 | 18.56 | 20.12 | |
| 7 Jumada al-ula | 06.09 | 07.35 | 13.15 | 16.28 | 18.55 | 20.11 | |
| 8 Jumada al-ula | 06.10 | 07.36 | 13.15 | 16.27 | 18.53 | 20.10 | |
| 9 Jumada al-ula | 06.11 | 07.37 | 13.15 | 16.27 | 18.52 | 20.09 | |
| 10 Jumada al-ula | 06.11 | 07.38 | 13.15 | 16.26 | 18.51 | 20.08 | |
| 11 Jumada al-ula | 06.12 | 07.38 | 13.15 | 16.25 | 18.50 | 20.07 | |
| 12 Jumada al-ula | 06.13 | 07.39 | 13.14 | 16.24 | 18.49 | 20.06 | |
| 13 Jumada al-ula | 06.13 | 07.40 | 13.14 | 16.23 | 18.48 | 20.05 | |
| 14 Jumada al-ula | 06.14 | 07.41 | 13.14 | 16.23 | 18.47 | 20.04 | |
| 15 Jumada al-ula | 06.15 | 07.42 | 13.14 | 16.22 | 18.46 | 20.03 | |
| 16 Jumada al-ula | 06.16 | 07.42 | 13.14 | 16.21 | 18.45 | 20.02 | |
| 17 Jumada al-ula | 06.16 | 07.43 | 13.14 | 16.20 | 18.44 | 20.02 | |
| 18 Jumada al-ula | 06.17 | 07.44 | 13.14 | 16.20 | 18.43 | 20.01 | |
| 19 Jumada al-ula | 06.18 | 07.45 | 13.14 | 16.19 | 18.42 | 20.00 | |
| 20 Jumada al-ula | 06.18 | 07.46 | 13.14 | 16.18 | 18.41 | 19.59 |
Qibla-suunta
Paikan Tamallalt keskustasta qibla on 91,9° myötäpäivään pohjoisesta (itä). Kaaba on 4 807 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Tamallalt tänään?
Tänään (23. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Tamallalt klo 18.49. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Tamallalt?
Fajr on tänään klo 06.13 ja huomenna klo 06.13. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Tamallalt?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 23. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 13.14; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Tamallalt?
Paikan Tamallalt keskustasta qibla on 91,9° myötäpäivään pohjoisesta (itä). Kaaba on 4 807 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Marokko-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare