Rukousajat: Xinlin
12 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr04.28
- Auringonnousu06.20
- Dhuhr11.27
- Asr14.02
- Maghrib16.33
- Isha18.19
Muut ajat
- Ishraq
- 07.05
- Zawal (ei-suotava)
- 11.16
- Isfirar
- 15.48
- Keskiyö
- 23.27
- Yön viimeinen kolmannes
- 00.30
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 03.50 | 05.42 | 11.32 | 14.38 | 17.21 | 19.06 | |
| 21 Rabi' al-thani | 03.52 | 05.44 | 11.32 | 14.37 | 17.19 | 19.04 | |
| 22 Rabi' al-thani | 03.54 | 05.46 | 11.32 | 14.35 | 17.16 | 19.01 | |
| 23 Rabi' al-thani | 03.55 | 05.47 | 11.31 | 14.33 | 17.14 | 18.59 | |
| 24 Rabi' al-thani | 03.57 | 05.49 | 11.31 | 14.32 | 17.12 | 18.57 | |
| 25 Rabi' al-thani | 03.59 | 05.51 | 11.31 | 14.30 | 17.10 | 18.54 | |
| 26 Rabi' al-thani | 04.01 | 05.52 | 11.30 | 14.28 | 17.07 | 18.52 | |
| 27 Rabi' al-thani | 04.02 | 05.54 | 11.30 | 14.27 | 17.05 | 18.50 | |
| 28 Rabi' al-thani | 04.04 | 05.56 | 11.30 | 14.25 | 17.03 | 18.48 | |
| 29 Rabi' al-thani | 04.06 | 05.57 | 11.29 | 14.23 | 17.01 | 18.45 | |
| 30 Rabi' al-thani | 04.08 | 05.59 | 11.29 | 14.21 | 16.58 | 18.43 | |
| 1 Jumada al-ula | 04.09 | 06.01 | 11.29 | 14.20 | 16.56 | 18.41 | |
| 2 Jumada al-ula | 04.11 | 06.02 | 11.29 | 14.18 | 16.54 | 18.39 | |
| 3 Jumada al-ula | 04.13 | 06.04 | 11.28 | 14.16 | 16.52 | 18.37 | |
| 4 Jumada al-ula | 04.14 | 06.06 | 11.28 | 14.15 | 16.50 | 18.35 | |
| 5 Jumada al-ula | 04.16 | 06.08 | 11.28 | 14.13 | 16.48 | 18.32 | |
| 6 Jumada al-ula | 04.18 | 06.09 | 11.28 | 14.11 | 16.45 | 18.30 | |
| 7 Jumada al-ula | 04.19 | 06.11 | 11.28 | 14.10 | 16.43 | 18.28 | |
| 8 Jumada al-ula | 04.21 | 06.13 | 11.27 | 14.08 | 16.41 | 18.26 | |
| 9 Jumada al-ula | 04.23 | 06.14 | 11.27 | 14.06 | 16.39 | 18.24 | |
| 10 Jumada al-ula | 04.24 | 06.16 | 11.27 | 14.05 | 16.37 | 18.22 | |
| 11 Jumada al-ula | 04.26 | 06.18 | 11.27 | 14.03 | 16.35 | 18.20 | |
| 12 Jumada al-ula | 04.28 | 06.20 | 11.27 | 14.02 | 16.33 | 18.19 | |
| 13 Jumada al-ula | 04.29 | 06.21 | 11.27 | 14.00 | 16.31 | 18.17 | |
| 14 Jumada al-ula | 04.31 | 06.23 | 11.27 | 13.58 | 16.29 | 18.15 | |
| 15 Jumada al-ula | 04.32 | 06.25 | 11.26 | 13.57 | 16.27 | 18.13 | |
| 16 Jumada al-ula | 04.34 | 06.27 | 11.26 | 13.55 | 16.25 | 18.11 | |
| 17 Jumada al-ula | 04.36 | 06.29 | 11.26 | 13.54 | 16.23 | 18.09 | |
| 18 Jumada al-ula | 04.37 | 06.30 | 11.26 | 13.52 | 16.21 | 18.08 | |
| 19 Jumada al-ula | 04.39 | 06.32 | 11.26 | 13.51 | 16.19 | 18.06 | |
| 20 Jumada al-ula | 04.40 | 06.34 | 11.26 | 13.49 | 16.17 | 18.04 |
Qibla-suunta
Paikan Xinlin keskustasta qibla on 279,6° myötäpäivään pohjoisesta (länsi). Kaaba on 7 790 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Xinlin tänään?
Tänään (23. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Xinlin klo 16.33. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Xinlin?
Fajr on tänään klo 04.28 ja huomenna klo 04.29. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Xinlin?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 23. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 11.27; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Xinlin?
Paikan Xinlin keskustasta qibla on 279,6° myötäpäivään pohjoisesta (länsi). Kaaba on 7 790 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Muslimien maailmanliitto-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare