Bedetider i Zelenograd
11 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr05.26
- Solopgang07.17
- Dhuhr12.16
- Asr14.39
- Maghrib17.14
- Isha18.57
Andre tider
- Ishraq
- 08.02
- Zawal (uønsket)
- 12.05
- Isfirar
- 16.28
- Midnat
- 00.16
- Nattens sidste tredjedel
- 01.23
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 04.44 | 06.34 | 12.21 | 15.20 | 18.07 | 19.49 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 04.46 | 06.36 | 12.21 | 15.18 | 18.04 | 19.46 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 04.48 | 06.38 | 12.20 | 15.16 | 18.02 | 19.44 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 04.50 | 06.40 | 12.20 | 15.14 | 17.59 | 19.41 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 04.52 | 06.42 | 12.20 | 15.12 | 17.57 | 19.38 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 04.54 | 06.44 | 12.19 | 15.10 | 17.54 | 19.36 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 04.56 | 06.46 | 12.19 | 15.08 | 17.51 | 19.33 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 04.58 | 06.48 | 12.19 | 15.06 | 17.49 | 19.30 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.01 | 06.50 | 12.19 | 15.04 | 17.46 | 19.28 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.03 | 06.52 | 12.18 | 15.02 | 17.44 | 19.25 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.05 | 06.54 | 12.18 | 15.00 | 17.41 | 19.23 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.07 | 06.56 | 12.18 | 14.58 | 17.39 | 19.20 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.09 | 06.58 | 12.18 | 14.56 | 17.36 | 19.18 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.11 | 07.00 | 12.17 | 14.54 | 17.34 | 19.15 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.13 | 07.02 | 12.17 | 14.53 | 17.31 | 19.13 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.15 | 07.04 | 12.17 | 14.51 | 17.29 | 19.11 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.17 | 07.06 | 12.17 | 14.49 | 17.26 | 19.08 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.19 | 07.08 | 12.16 | 14.47 | 17.24 | 19.06 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.21 | 07.10 | 12.16 | 14.45 | 17.21 | 19.04 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.23 | 07.12 | 12.16 | 14.43 | 17.19 | 19.01 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.25 | 07.15 | 12.16 | 14.41 | 17.16 | 18.59 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.26 | 07.17 | 12.16 | 14.39 | 17.14 | 18.57 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.28 | 07.19 | 12.16 | 14.37 | 17.12 | 18.55 | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.30 | 07.21 | 12.15 | 14.36 | 17.09 | 18.52 | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.32 | 07.23 | 12.15 | 14.34 | 17.07 | 18.50 | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.34 | 07.25 | 12.15 | 14.32 | 17.05 | 18.48 | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.36 | 07.27 | 12.15 | 14.30 | 17.02 | 18.46 | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.38 | 07.29 | 12.15 | 14.29 | 17.00 | 18.44 | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.40 | 07.31 | 12.15 | 14.27 | 16.58 | 18.42 | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.42 | 07.34 | 12.15 | 14.25 | 16.55 | 18.40 | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.43 | 07.36 | 12.15 | 14.23 | 16.53 | 18.38 |
Qibla-retning
Fra centrum af Zelenograd er qibla 175,7° med uret fra nord (syd). Kaaba ligger 3.849 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Zelenograd i dag?
I dag (22. oktober 2026) er Maghrib i Zelenograd kl. 17.14. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Zelenograd?
Fajr er kl. 05.26 i dag og kl. 05.28 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Zelenograd?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.16; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Zelenograd?
Fra centrum af Zelenograd er qibla 175,7° med uret fra nord (syd). Kaaba ligger 3.849 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Ruslands muslimers åndelige forvaltning; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare