Bedetider i Skhodnya
12 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr05.28
- Solopgang07.18
- Dhuhr12.15
- Asr14.37
- Maghrib17.11
- Isha18.54
Andre tider
- Ishraq
- 08.03
- Zawal (uønsket)
- 12.05
- Isfirar
- 16.26
- Midnat
- 00.15
- Nattens sidste tredjedel
- 01.23
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 04.43 | 06.33 | 12.20 | 15.19 | 18.07 | 19.49 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 04.45 | 06.35 | 12.20 | 15.17 | 18.04 | 19.46 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 04.48 | 06.37 | 12.20 | 15.15 | 18.01 | 19.43 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 04.50 | 06.39 | 12.20 | 15.13 | 17.59 | 19.40 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 04.52 | 06.41 | 12.19 | 15.12 | 17.56 | 19.38 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 04.54 | 06.43 | 12.19 | 15.10 | 17.53 | 19.35 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 04.56 | 06.45 | 12.19 | 15.08 | 17.51 | 19.33 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 04.58 | 06.47 | 12.18 | 15.06 | 17.48 | 19.30 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.00 | 06.49 | 12.18 | 15.04 | 17.46 | 19.27 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.02 | 06.51 | 12.18 | 15.02 | 17.43 | 19.25 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.04 | 06.53 | 12.18 | 15.00 | 17.41 | 19.22 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.06 | 06.55 | 12.17 | 14.58 | 17.38 | 19.20 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.08 | 06.57 | 12.17 | 14.56 | 17.36 | 19.17 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.10 | 07.00 | 12.17 | 14.54 | 17.33 | 19.15 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.12 | 07.02 | 12.17 | 14.52 | 17.31 | 19.12 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.14 | 07.04 | 12.16 | 14.50 | 17.28 | 19.10 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.16 | 07.06 | 12.16 | 14.48 | 17.26 | 19.08 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.18 | 07.08 | 12.16 | 14.46 | 17.23 | 19.05 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.20 | 07.10 | 12.16 | 14.45 | 17.21 | 19.03 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.22 | 07.12 | 12.16 | 14.43 | 17.18 | 19.01 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.24 | 07.14 | 12.15 | 14.41 | 17.16 | 18.58 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.26 | 07.16 | 12.15 | 14.39 | 17.14 | 18.56 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.28 | 07.18 | 12.15 | 14.37 | 17.11 | 18.54 | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.30 | 07.20 | 12.15 | 14.35 | 17.09 | 18.52 | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.32 | 07.22 | 12.15 | 14.33 | 17.06 | 18.50 | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.34 | 07.25 | 12.15 | 14.32 | 17.04 | 18.48 | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.36 | 07.27 | 12.15 | 14.30 | 17.02 | 18.46 | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.37 | 07.29 | 12.15 | 14.28 | 17.00 | 18.44 | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.39 | 07.31 | 12.15 | 14.26 | 16.57 | 18.42 | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.41 | 07.33 | 12.14 | 14.25 | 16.55 | 18.40 | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.43 | 07.35 | 12.14 | 14.23 | 16.53 | 18.38 |
Qibla-retning
Fra centrum af Skhodnya er qibla 175,9° med uret fra nord (syd). Kaaba ligger 3.845 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Skhodnya i dag?
I dag (23. oktober 2026) er Maghrib i Skhodnya kl. 17.11. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Skhodnya?
Fajr er kl. 05.28 i dag og kl. 05.30 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Skhodnya?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.15; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Skhodnya?
Fra centrum af Skhodnya er qibla 175,9° med uret fra nord (syd). Kaaba ligger 3.845 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Ruslands muslimers åndelige forvaltning; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare