Bedetider i Kasli
11 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr05.52
- Solopgang07.42
- Dhuhr12.41
- Asr15.05
- Maghrib17.40
- Isha19.23
Andre tider
- Ishraq
- 08.27
- Zawal (uønsket)
- 12.31
- Isfirar
- 16.55
- Midnat
- 00.42
- Nattens sidste tredjedel
- 01.49
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.09 | 06.59 | 12.47 | 15.46 | 18.33 | 20.15 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.12 | 07.01 | 12.46 | 15.44 | 18.30 | 20.12 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.14 | 07.03 | 12.46 | 15.42 | 18.28 | 20.09 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.16 | 07.05 | 12.46 | 15.40 | 18.25 | 20.07 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.18 | 07.07 | 12.45 | 15.38 | 18.22 | 20.04 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.20 | 07.09 | 12.45 | 15.36 | 18.20 | 20.01 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.22 | 07.11 | 12.45 | 15.34 | 18.17 | 19.59 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.24 | 07.13 | 12.45 | 15.32 | 18.15 | 19.56 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.26 | 07.15 | 12.44 | 15.30 | 18.12 | 19.54 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.28 | 07.17 | 12.44 | 15.28 | 18.10 | 19.51 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.30 | 07.19 | 12.44 | 15.26 | 18.07 | 19.49 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.32 | 07.21 | 12.43 | 15.24 | 18.05 | 19.46 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.34 | 07.23 | 12.43 | 15.22 | 18.02 | 19.44 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.36 | 07.25 | 12.43 | 15.21 | 18.00 | 19.41 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.38 | 07.28 | 12.43 | 15.19 | 17.57 | 19.39 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.40 | 07.30 | 12.43 | 15.17 | 17.55 | 19.36 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.42 | 07.32 | 12.42 | 15.15 | 17.52 | 19.34 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.44 | 07.34 | 12.42 | 15.13 | 17.50 | 19.32 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.46 | 07.36 | 12.42 | 15.11 | 17.47 | 19.29 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.48 | 07.38 | 12.42 | 15.09 | 17.45 | 19.27 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.50 | 07.40 | 12.42 | 15.07 | 17.42 | 19.25 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.52 | 07.42 | 12.41 | 15.05 | 17.40 | 19.23 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.54 | 07.44 | 12.41 | 15.04 | 17.38 | 19.20 | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.56 | 07.46 | 12.41 | 15.02 | 17.35 | 19.18 | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.58 | 07.48 | 12.41 | 15.00 | 17.33 | 19.16 | |
| 15 Jumada al-Ula | 06.00 | 07.50 | 12.41 | 14.58 | 17.31 | 19.14 | |
| 16 Jumada al-Ula | 06.02 | 07.52 | 12.41 | 14.56 | 17.28 | 19.12 | |
| 17 Jumada al-Ula | 06.03 | 07.55 | 12.41 | 14.55 | 17.26 | 19.10 | |
| 18 Jumada al-Ula | 06.05 | 07.57 | 12.41 | 14.53 | 17.24 | 19.08 | |
| 19 Jumada al-Ula | 06.07 | 07.59 | 12.41 | 14.51 | 17.22 | 19.06 | |
| 20 Jumada al-Ula | 06.09 | 08.01 | 12.41 | 14.50 | 17.19 | 19.04 |
Qibla-retning
Fra centrum af Kasli er qibla 212,8° med uret fra nord (sydvest). Kaaba ligger 4.204 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Kasli i dag?
I dag (22. oktober 2026) er Maghrib i Kasli kl. 17.40. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Kasli?
Fajr er kl. 05.52 i dag og kl. 05.54 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Kasli?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.41; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Kasli?
Fra centrum af Kasli er qibla 212,8° med uret fra nord (sydvest). Kaaba ligger 4.204 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Ruslands muslimers åndelige forvaltning; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare