Bedetider i Tjeljabinsk
11 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr05.50
- Solopgang07.38
- Dhuhr12.39
- Asr15.05
- Maghrib17.39
- Isha19.20
Andre tider
- Ishraq
- 08.23
- Zawal (uønsket)
- 12.28
- Isfirar
- 16.54
- Midnat
- 00.39
- Nattens sidste tredjedel
- 01.47
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.08 | 06.56 | 12.44 | 15.44 | 18.31 | 20.11 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.11 | 06.58 | 12.44 | 15.42 | 18.28 | 20.08 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.13 | 07.00 | 12.43 | 15.41 | 18.26 | 20.05 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.15 | 07.02 | 12.43 | 15.39 | 18.23 | 20.03 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.17 | 07.04 | 12.43 | 15.37 | 18.20 | 20.00 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.19 | 07.06 | 12.42 | 15.35 | 18.18 | 19.58 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.21 | 07.08 | 12.42 | 15.33 | 18.15 | 19.55 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.23 | 07.10 | 12.42 | 15.31 | 18.13 | 19.52 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.25 | 07.12 | 12.42 | 15.29 | 18.10 | 19.50 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.27 | 07.14 | 12.41 | 15.27 | 18.08 | 19.47 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.29 | 07.16 | 12.41 | 15.25 | 18.05 | 19.45 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.31 | 07.18 | 12.41 | 15.23 | 18.03 | 19.43 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.33 | 07.20 | 12.41 | 15.22 | 18.01 | 19.40 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.35 | 07.22 | 12.40 | 15.20 | 17.58 | 19.38 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.36 | 07.24 | 12.40 | 15.18 | 17.56 | 19.35 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.38 | 07.26 | 12.40 | 15.16 | 17.53 | 19.33 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.40 | 07.28 | 12.40 | 15.14 | 17.51 | 19.31 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.42 | 07.30 | 12.39 | 15.12 | 17.48 | 19.29 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.44 | 07.32 | 12.39 | 15.10 | 17.46 | 19.26 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.46 | 07.34 | 12.39 | 15.09 | 17.44 | 19.24 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.48 | 07.36 | 12.39 | 15.07 | 17.41 | 19.22 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.50 | 07.38 | 12.39 | 15.05 | 17.39 | 19.20 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.52 | 07.40 | 12.39 | 15.03 | 17.37 | 19.18 | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.53 | 07.42 | 12.38 | 15.01 | 17.34 | 19.15 | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.55 | 07.44 | 12.38 | 15.00 | 17.32 | 19.13 | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.57 | 07.46 | 12.38 | 14.58 | 17.30 | 19.11 | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.59 | 07.48 | 12.38 | 14.56 | 17.28 | 19.09 | |
| 17 Jumada al-Ula | 06.01 | 07.50 | 12.38 | 14.54 | 17.26 | 19.07 | |
| 18 Jumada al-Ula | 06.03 | 07.52 | 12.38 | 14.53 | 17.23 | 19.05 | |
| 19 Jumada al-Ula | 06.04 | 07.54 | 12.38 | 14.51 | 17.21 | 19.03 | |
| 20 Jumada al-Ula | 06.06 | 07.56 | 12.38 | 14.49 | 17.19 | 19.02 |
Qibla-retning
Fra centrum af Tjeljabinsk er qibla 214,3° med uret fra nord (sydvest). Kaaba ligger 4.161 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Tjeljabinsk i dag?
I dag (22. oktober 2026) er Maghrib i Tjeljabinsk kl. 17.39. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Tjeljabinsk?
Fajr er kl. 05.50 i dag og kl. 05.52 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Tjeljabinsk?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.39; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Tjeljabinsk?
Fra centrum af Tjeljabinsk er qibla 214,3° med uret fra nord (sydvest). Kaaba ligger 4.161 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Ruslands muslimers åndelige forvaltning; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare