Rukousajat: Rancho San Diego
21 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr04.57
- Auringonnousu06.06
- Dhuhr11.31
- Asr14.34
- Maghrib16.57
- Isha18.06
Muut ajat
- Ishraq
- 06.51
- Zawal (ei-suotava)
- 11.21
- Isfirar
- 16.11
- Keskiyö
- 23.31
- Yön viimeinen kolmannes
- 00.57
marraskuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21 Jumada al-ula | 04.57 | 06.06 | 11.31 | 14.34 | 16.57 | 18.06 | |
| 22 Jumada al-ula | 04.57 | 06.06 | 11.31 | 14.33 | 16.56 | 18.05 | |
| 23 Jumada al-ula | 04.58 | 06.07 | 11.31 | 14.33 | 16.55 | 18.04 | |
| 24 Jumada al-ula | 04.59 | 06.08 | 11.31 | 14.32 | 16.54 | 18.03 | |
| 25 Jumada al-ula | 05.00 | 06.09 | 11.31 | 14.31 | 16.53 | 18.03 | |
| 26 Jumada al-ula | 05.00 | 06.10 | 11.31 | 14.31 | 16.52 | 18.02 | |
| 27 Jumada al-ula | 05.01 | 06.11 | 11.31 | 14.30 | 16.52 | 18.01 | |
| 28 Jumada al-ula | 05.02 | 06.12 | 11.31 | 14.30 | 16.51 | 18.01 | |
| 29 Jumada al-ula | 05.03 | 06.13 | 11.32 | 14.29 | 16.50 | 18.00 | |
| 30 Jumada al-ula | 05.03 | 06.13 | 11.32 | 14.28 | 16.50 | 18.00 | |
| 1 Jumada al-thani | 05.04 | 06.14 | 11.32 | 14.28 | 16.49 | 17.59 | |
| 2 Jumada al-thani | 05.05 | 06.15 | 11.32 | 14.27 | 16.48 | 17.58 | |
| 3 Jumada al-thani | 05.06 | 06.16 | 11.32 | 14.27 | 16.48 | 17.58 | |
| 4 Jumada al-thani | 05.07 | 06.17 | 11.32 | 14.27 | 16.47 | 17.57 | |
| 5 Jumada al-thani | 05.07 | 06.18 | 11.32 | 14.26 | 16.46 | 17.57 | |
| 6 Jumada al-thani | 05.08 | 06.19 | 11.33 | 14.26 | 16.46 | 17.57 | |
| 7 Jumada al-thani | 05.09 | 06.20 | 11.33 | 14.25 | 16.45 | 17.56 | |
| 8 Jumada al-thani | 05.10 | 06.21 | 11.33 | 14.25 | 16.45 | 17.56 | |
| 9 Jumada al-thani | 05.11 | 06.22 | 11.33 | 14.25 | 16.44 | 17.56 | |
| 10 Jumada al-thani | 05.11 | 06.23 | 11.33 | 14.24 | 16.44 | 17.55 | |
| 11 Jumada al-thani | 05.12 | 06.23 | 11.34 | 14.24 | 16.44 | 17.55 | |
| 12 Jumada al-thani | 05.13 | 06.24 | 11.34 | 14.24 | 16.43 | 17.55 | |
| 13 Jumada al-thani | 05.14 | 06.25 | 11.34 | 14.24 | 16.43 | 17.54 | |
| 14 Jumada al-thani | 05.14 | 06.26 | 11.35 | 14.23 | 16.43 | 17.54 | |
| 15 Jumada al-thani | 05.15 | 06.27 | 11.35 | 14.23 | 16.42 | 17.54 | |
| 16 Jumada al-thani | 05.16 | 06.28 | 11.35 | 14.23 | 16.42 | 17.54 | |
| 17 Jumada al-thani | 05.17 | 06.29 | 11.35 | 14.23 | 16.42 | 17.54 | |
| 18 Jumada al-thani | 05.18 | 06.30 | 11.36 | 14.23 | 16.42 | 17.54 | |
| 19 Jumada al-thani | 05.18 | 06.30 | 11.36 | 14.23 | 16.42 | 17.54 | |
| 20 Jumada al-thani | 05.19 | 06.31 | 11.37 | 14.23 | 16.41 | 17.54 |
Qibla-suunta
Paikan Rancho San Diego keskustasta qibla on 25,5° myötäpäivään pohjoisesta (koillinen). Kaaba on 13 505 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Rancho San Diego tänään?
Tänään (1. marraskuuta 2026) Maghrib on paikassa Rancho San Diego klo 16.57. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Rancho San Diego?
Fajr on tänään klo 04.57 ja huomenna klo 04.57. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Rancho San Diego?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 6. marraskuuta 2026 Dhuhr on klo 11.31; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Rancho San Diego?
Paikan Rancho San Diego keskustasta qibla on 25,5° myötäpäivään pohjoisesta (koillinen). Kaaba on 13 505 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan ISNA (Pohjois-Amerikka)-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare