Rukousajat: Grapevine
12 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr06.30
- Auringonnousu07.39
- Dhuhr13.13
- Asr16.21
- Maghrib18.46
- Isha19.54
Muut ajat
- Ishraq
- 08.24
- Zawal (ei-suotava)
- 13.02
- Isfirar
- 18.00
- Keskiyö
- 01.13
- Yön viimeinen kolmannes
- 02.36
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 06.15 | 07.23 | 13.18 | 16.40 | 19.13 | 20.20 | |
| 21 Rabi' al-thani | 06.16 | 07.23 | 13.18 | 16.39 | 19.11 | 20.19 | |
| 22 Rabi' al-thani | 06.16 | 07.24 | 13.17 | 16.38 | 19.10 | 20.18 | |
| 23 Rabi' al-thani | 06.17 | 07.25 | 13.17 | 16.38 | 19.09 | 20.16 | |
| 24 Rabi' al-thani | 06.18 | 07.25 | 13.17 | 16.37 | 19.07 | 20.15 | |
| 25 Rabi' al-thani | 06.18 | 07.26 | 13.16 | 16.36 | 19.06 | 20.14 | |
| 26 Rabi' al-thani | 06.19 | 07.27 | 13.16 | 16.35 | 19.05 | 20.12 | |
| 27 Rabi' al-thani | 06.20 | 07.27 | 13.16 | 16.34 | 19.04 | 20.11 | |
| 28 Rabi' al-thani | 06.20 | 07.28 | 13.15 | 16.33 | 19.02 | 20.10 | |
| 29 Rabi' al-thani | 06.21 | 07.29 | 13.15 | 16.32 | 19.01 | 20.09 | |
| 30 Rabi' al-thani | 06.22 | 07.30 | 13.15 | 16.31 | 19.00 | 20.08 | |
| 1 Jumada al-ula | 06.23 | 07.30 | 13.15 | 16.30 | 18.59 | 20.06 | |
| 2 Jumada al-ula | 06.23 | 07.31 | 13.14 | 16.29 | 18.57 | 20.05 | |
| 3 Jumada al-ula | 06.24 | 07.32 | 13.14 | 16.29 | 18.56 | 20.04 | |
| 4 Jumada al-ula | 06.25 | 07.33 | 13.14 | 16.28 | 18.55 | 20.03 | |
| 5 Jumada al-ula | 06.25 | 07.33 | 13.14 | 16.27 | 18.54 | 20.02 | |
| 6 Jumada al-ula | 06.26 | 07.34 | 13.14 | 16.26 | 18.53 | 20.01 | |
| 7 Jumada al-ula | 06.27 | 07.35 | 13.13 | 16.25 | 18.51 | 19.59 | |
| 8 Jumada al-ula | 06.28 | 07.36 | 13.13 | 16.24 | 18.50 | 19.58 | |
| 9 Jumada al-ula | 06.28 | 07.36 | 13.13 | 16.23 | 18.49 | 19.57 | |
| 10 Jumada al-ula | 06.29 | 07.37 | 13.13 | 16.23 | 18.48 | 19.56 | |
| 11 Jumada al-ula | 06.30 | 07.38 | 13.13 | 16.22 | 18.47 | 19.55 | |
| 12 Jumada al-ula | 06.30 | 07.39 | 13.13 | 16.21 | 18.46 | 19.54 | |
| 13 Jumada al-ula | 06.31 | 07.40 | 13.12 | 16.20 | 18.45 | 19.53 | |
| 14 Jumada al-ula | 06.32 | 07.40 | 13.12 | 16.19 | 18.44 | 19.52 | |
| 15 Jumada al-ula | 06.33 | 07.41 | 13.12 | 16.19 | 18.43 | 19.51 | |
| 16 Jumada al-ula | 06.33 | 07.42 | 13.12 | 16.18 | 18.42 | 19.50 | |
| 17 Jumada al-ula | 06.34 | 07.43 | 13.12 | 16.17 | 18.41 | 19.50 | |
| 18 Jumada al-ula | 06.35 | 07.44 | 13.12 | 16.16 | 18.40 | 19.49 | |
| 19 Jumada al-ula | 06.36 | 07.45 | 13.12 | 16.16 | 18.39 | 19.48 | |
| 20 Jumada al-ula | 06.36 | 07.46 | 13.12 | 16.15 | 18.38 | 19.47 |
Qibla-suunta
Paikan Grapevine keskustasta qibla on 43,2° myötäpäivään pohjoisesta (koillinen). Kaaba on 12 436 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Grapevine tänään?
Tänään (23. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Grapevine klo 18.46. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Grapevine?
Fajr on tänään klo 06.30 ja huomenna klo 06.31. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Grapevine?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 23. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 13.13; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Grapevine?
Paikan Grapevine keskustasta qibla on 43,2° myötäpäivään pohjoisesta (koillinen). Kaaba on 12 436 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan ISNA (Pohjois-Amerikka)-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare