Rukousajat: Englewood
21 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr05.05
- Auringonnousu06.23
- Dhuhr11.34
- Asr14.21
- Maghrib16.45
- Isha18.03
Muut ajat
- Ishraq
- 07.08
- Zawal (ei-suotava)
- 11.24
- Isfirar
- 15.59
- Keskiyö
- 23.34
- Yön viimeinen kolmannes
- 00.59
marraskuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21 Jumada al-ula | 05.05 | 06.23 | 11.34 | 14.21 | 16.45 | 18.03 | |
| 22 Jumada al-ula | 05.06 | 06.24 | 11.34 | 14.20 | 16.44 | 18.02 | |
| 23 Jumada al-ula | 05.07 | 06.25 | 11.34 | 14.19 | 16.42 | 18.01 | |
| 24 Jumada al-ula | 05.08 | 06.27 | 11.34 | 14.18 | 16.41 | 18.00 | |
| 25 Jumada al-ula | 05.09 | 06.28 | 11.34 | 14.17 | 16.40 | 17.59 | |
| 26 Jumada al-ula | 05.10 | 06.29 | 11.34 | 14.16 | 16.39 | 17.58 | |
| 27 Jumada al-ula | 05.11 | 06.30 | 11.34 | 14.15 | 16.38 | 17.57 | |
| 28 Jumada al-ula | 05.12 | 06.32 | 11.34 | 14.14 | 16.37 | 17.56 | |
| 29 Jumada al-ula | 05.14 | 06.33 | 11.34 | 14.14 | 16.36 | 17.55 | |
| 30 Jumada al-ula | 05.15 | 06.34 | 11.35 | 14.13 | 16.35 | 17.54 | |
| 1 Jumada al-thani | 05.16 | 06.35 | 11.35 | 14.12 | 16.34 | 17.53 | |
| 2 Jumada al-thani | 05.17 | 06.36 | 11.35 | 14.11 | 16.33 | 17.52 | |
| 3 Jumada al-thani | 05.18 | 06.38 | 11.35 | 14.10 | 16.32 | 17.51 | |
| 4 Jumada al-thani | 05.19 | 06.39 | 11.35 | 14.10 | 16.31 | 17.51 | |
| 5 Jumada al-thani | 05.20 | 06.40 | 11.35 | 14.09 | 16.30 | 17.50 | |
| 6 Jumada al-thani | 05.21 | 06.41 | 11.35 | 14.08 | 16.29 | 17.49 | |
| 7 Jumada al-thani | 05.22 | 06.42 | 11.36 | 14.08 | 16.28 | 17.49 | |
| 8 Jumada al-thani | 05.23 | 06.44 | 11.36 | 14.07 | 16.27 | 17.48 | |
| 9 Jumada al-thani | 05.24 | 06.45 | 11.36 | 14.07 | 16.27 | 17.47 | |
| 10 Jumada al-thani | 05.25 | 06.46 | 11.36 | 14.06 | 16.26 | 17.47 | |
| 11 Jumada al-thani | 05.26 | 06.47 | 11.36 | 14.05 | 16.25 | 17.46 | |
| 12 Jumada al-thani | 05.27 | 06.48 | 11.37 | 14.05 | 16.25 | 17.46 | |
| 13 Jumada al-thani | 05.28 | 06.50 | 11.37 | 14.05 | 16.24 | 17.45 | |
| 14 Jumada al-thani | 05.29 | 06.51 | 11.37 | 14.04 | 16.24 | 17.45 | |
| 15 Jumada al-thani | 05.30 | 06.52 | 11.38 | 14.04 | 16.23 | 17.45 | |
| 16 Jumada al-thani | 05.31 | 06.53 | 11.38 | 14.03 | 16.23 | 17.44 | |
| 17 Jumada al-thani | 05.32 | 06.54 | 11.38 | 14.03 | 16.22 | 17.44 | |
| 18 Jumada al-thani | 05.33 | 06.55 | 11.39 | 14.03 | 16.22 | 17.44 | |
| 19 Jumada al-thani | 05.34 | 06.56 | 11.39 | 14.02 | 16.21 | 17.44 | |
| 20 Jumada al-thani | 05.35 | 06.57 | 11.39 | 14.02 | 16.21 | 17.43 |
Qibla-suunta
Paikan Englewood keskustasta qibla on 48,7° myötäpäivään pohjoisesta (koillinen). Kaaba on 11 154 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Englewood tänään?
Tänään (1. marraskuuta 2026) Maghrib on paikassa Englewood klo 16.45. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Englewood?
Fajr on tänään klo 05.05 ja huomenna klo 05.06. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Englewood?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 6. marraskuuta 2026 Dhuhr on klo 11.34; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Englewood?
Paikan Englewood keskustasta qibla on 48,7° myötäpäivään pohjoisesta (koillinen). Kaaba on 11 154 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan ISNA (Pohjois-Amerikka)-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare