Rukousajat: Ô Môn
13 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr04.36
- Auringonnousu05.47
- Dhuhr11.42
- Asr15.03
- Maghrib17.37
- Isha18.43
Muut ajat
- Ishraq
- 06.32
- Zawal (ei-suotava)
- 11.31
- Isfirar
- 16.51
- Keskiyö
- 23.42
- Yön viimeinen kolmannes
- 00.56
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 04.36 | 05.46 | 11.47 | 15.05 | 17.48 | 18.54 | |
| 21 Rabi' al-thani | 04.36 | 05.46 | 11.47 | 15.05 | 17.48 | 18.53 | |
| 22 Rabi' al-thani | 04.36 | 05.46 | 11.47 | 15.05 | 17.47 | 18.53 | |
| 23 Rabi' al-thani | 04.36 | 05.46 | 11.46 | 15.05 | 17.46 | 18.52 | |
| 24 Rabi' al-thani | 04.36 | 05.46 | 11.46 | 15.05 | 17.46 | 18.52 | |
| 25 Rabi' al-thani | 04.36 | 05.46 | 11.46 | 15.05 | 17.45 | 18.51 | |
| 26 Rabi' al-thani | 04.36 | 05.46 | 11.45 | 15.05 | 17.45 | 18.51 | |
| 27 Rabi' al-thani | 04.36 | 05.46 | 11.45 | 15.04 | 17.44 | 18.50 | |
| 28 Rabi' al-thani | 04.36 | 05.46 | 11.45 | 15.04 | 17.44 | 18.50 | |
| 29 Rabi' al-thani | 04.36 | 05.46 | 11.45 | 15.04 | 17.43 | 18.49 | |
| 30 Rabi' al-thani | 04.36 | 05.46 | 11.44 | 15.04 | 17.43 | 18.49 | |
| 1 Jumada al-ula | 04.36 | 05.46 | 11.44 | 15.04 | 17.42 | 18.48 | |
| 2 Jumada al-ula | 04.36 | 05.46 | 11.44 | 15.04 | 17.42 | 18.48 | |
| 3 Jumada al-ula | 04.36 | 05.46 | 11.44 | 15.04 | 17.41 | 18.47 | |
| 4 Jumada al-ula | 04.36 | 05.46 | 11.43 | 15.04 | 17.41 | 18.47 | |
| 5 Jumada al-ula | 04.36 | 05.46 | 11.43 | 15.03 | 17.40 | 18.46 | |
| 6 Jumada al-ula | 04.36 | 05.46 | 11.43 | 15.03 | 17.40 | 18.46 | |
| 7 Jumada al-ula | 04.36 | 05.46 | 11.43 | 15.03 | 17.39 | 18.45 | |
| 8 Jumada al-ula | 04.36 | 05.46 | 11.43 | 15.03 | 17.39 | 18.45 | |
| 9 Jumada al-ula | 04.36 | 05.46 | 11.42 | 15.03 | 17.38 | 18.45 | |
| 10 Jumada al-ula | 04.36 | 05.46 | 11.42 | 15.03 | 17.38 | 18.44 | |
| 11 Jumada al-ula | 04.36 | 05.47 | 11.42 | 15.03 | 17.37 | 18.44 | |
| 12 Jumada al-ula | 04.36 | 05.47 | 11.42 | 15.03 | 17.37 | 18.44 | |
| 13 Jumada al-ula | 04.36 | 05.47 | 11.42 | 15.03 | 17.37 | 18.43 | |
| 14 Jumada al-ula | 04.36 | 05.47 | 11.42 | 15.03 | 17.36 | 18.43 | |
| 15 Jumada al-ula | 04.36 | 05.47 | 11.41 | 15.02 | 17.36 | 18.43 | |
| 16 Jumada al-ula | 04.36 | 05.47 | 11.41 | 15.02 | 17.36 | 18.43 | |
| 17 Jumada al-ula | 04.36 | 05.47 | 11.41 | 15.02 | 17.35 | 18.42 | |
| 18 Jumada al-ula | 04.36 | 05.47 | 11.41 | 15.02 | 17.35 | 18.42 | |
| 19 Jumada al-ula | 04.36 | 05.48 | 11.41 | 15.02 | 17.35 | 18.42 | |
| 20 Jumada al-ula | 04.36 | 05.48 | 11.41 | 15.02 | 17.34 | 18.42 |
Qibla-suunta
Paikan Ô Môn keskustasta qibla on 289° myötäpäivään pohjoisesta (länsi). Kaaba on 7 106 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Ô Môn tänään?
Tänään (24. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Ô Môn klo 17.37. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Ô Môn?
Fajr on tänään klo 04.36 ja huomenna klo 04.36. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Ô Môn?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 30. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 11.41; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Ô Môn?
Paikan Ô Môn keskustasta qibla on 289° myötäpäivään pohjoisesta (länsi). Kaaba on 7 106 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Muslimien maailmanliitto-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare