Rukousajat: Gol’yanovo
18 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr05.37
- Auringonnousu07.28
- Dhuhr12.12
- Asr14.25
- Maghrib16.56
- Isha18.40
Muut ajat
- Ishraq
- 08.13
- Zawal (ei-suotava)
- 12.02
- Isfirar
- 16.10
- Keskiyö
- 00.13
- Yön viimeinen kolmannes
- 01.24
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 04.42 | 06.31 | 12.18 | 15.17 | 18.05 | 19.46 | |
| 21 Rabi' al-thani | 04.44 | 06.33 | 12.18 | 15.16 | 18.02 | 19.44 | |
| 22 Rabi' al-thani | 04.46 | 06.35 | 12.18 | 15.14 | 17.59 | 19.41 | |
| 23 Rabi' al-thani | 04.48 | 06.37 | 12.17 | 15.12 | 17.57 | 19.38 | |
| 24 Rabi' al-thani | 04.50 | 06.39 | 12.17 | 15.10 | 17.54 | 19.36 | |
| 25 Rabi' al-thani | 04.52 | 06.41 | 12.17 | 15.08 | 17.52 | 19.33 | |
| 26 Rabi' al-thani | 04.54 | 06.43 | 12.17 | 15.06 | 17.49 | 19.30 | |
| 27 Rabi' al-thani | 04.56 | 06.45 | 12.16 | 15.04 | 17.46 | 19.28 | |
| 28 Rabi' al-thani | 04.58 | 06.47 | 12.16 | 15.02 | 17.44 | 19.25 | |
| 29 Rabi' al-thani | 05.00 | 06.49 | 12.16 | 15.00 | 17.41 | 19.23 | |
| 30 Rabi' al-thani | 05.02 | 06.51 | 12.16 | 14.58 | 17.39 | 19.20 | |
| 1 Jumada al-ula | 05.04 | 06.53 | 12.15 | 14.56 | 17.36 | 19.18 | |
| 2 Jumada al-ula | 05.06 | 06.55 | 12.15 | 14.54 | 17.34 | 19.15 | |
| 3 Jumada al-ula | 05.08 | 06.57 | 12.15 | 14.52 | 17.31 | 19.13 | |
| 4 Jumada al-ula | 05.10 | 06.59 | 12.15 | 14.50 | 17.29 | 19.10 | |
| 5 Jumada al-ula | 05.12 | 07.01 | 12.14 | 14.49 | 17.26 | 19.08 | |
| 6 Jumada al-ula | 05.14 | 07.03 | 12.14 | 14.47 | 17.24 | 19.06 | |
| 7 Jumada al-ula | 05.16 | 07.05 | 12.14 | 14.45 | 17.21 | 19.03 | |
| 8 Jumada al-ula | 05.18 | 07.08 | 12.14 | 14.43 | 17.19 | 19.01 | |
| 9 Jumada al-ula | 05.20 | 07.10 | 12.14 | 14.41 | 17.17 | 18.59 | |
| 10 Jumada al-ula | 05.22 | 07.12 | 12.13 | 14.39 | 17.14 | 18.56 | |
| 11 Jumada al-ula | 05.24 | 07.14 | 12.13 | 14.37 | 17.12 | 18.54 | |
| 12 Jumada al-ula | 05.26 | 07.16 | 12.13 | 14.35 | 17.09 | 18.52 | |
| 13 Jumada al-ula | 05.28 | 07.18 | 12.13 | 14.34 | 17.07 | 18.50 | |
| 14 Jumada al-ula | 05.30 | 07.20 | 12.13 | 14.32 | 17.05 | 18.48 | |
| 15 Jumada al-ula | 05.32 | 07.22 | 12.13 | 14.30 | 17.02 | 18.46 | |
| 16 Jumada al-ula | 05.33 | 07.24 | 12.13 | 14.28 | 17.00 | 18.44 | |
| 17 Jumada al-ula | 05.35 | 07.26 | 12.13 | 14.27 | 16.58 | 18.42 | |
| 18 Jumada al-ula | 05.37 | 07.28 | 12.12 | 14.25 | 16.56 | 18.40 | |
| 19 Jumada al-ula | 05.39 | 07.31 | 12.12 | 14.23 | 16.53 | 18.38 | |
| 20 Jumada al-ula | 05.41 | 07.33 | 12.12 | 14.21 | 16.51 | 18.36 |
Qibla-suunta
Paikan Gol’yanovo keskustasta qibla on 176,7° myötäpäivään pohjoisesta (etelä). Kaaba on 3 829 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Gol’yanovo tänään?
Tänään (29. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Gol’yanovo klo 16.56. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Gol’yanovo?
Fajr on tänään klo 05.37 ja huomenna klo 05.39. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Gol’yanovo?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 30. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 12.12; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Gol’yanovo?
Paikan Gol’yanovo keskustasta qibla on 176,7° myötäpäivään pohjoisesta (etelä). Kaaba on 3 829 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Venäjän muslimien hengellinen hallinto-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare