Rukousajat: Massey
20 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr04.42
- Auringonnousu06.18
- Dhuhr13.10
- Asr16.51
- Maghrib19.56
- Isha21.03
Korkea leveysaste: tähdellä merkityt ajat ovat arvioita.
Muut ajat
- Ishraq
- 07.03
- Zawal (ei-suotava)
- 12.55
- Isfirar
- 19.08
- Keskiyö
- 01.06
- Yön viimeinen kolmannes
- 01.46
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 05.31 | 06.58 | 13.16 | 16.43 | 19.28 | 20.40* | |
| 21 Rabi' al-thani | 05.29 | 06.57 | 13.16 | 16.43 | 19.29 | 20.40* | |
| 22 Rabi' al-thani | 05.27 | 06.55 | 13.16 | 16.44 | 19.30 | 20.41* | |
| 23 Rabi' al-thani | 05.26 | 06.54 | 13.15 | 16.44 | 19.31 | 20.42* | |
| 24 Rabi' al-thani | 05.24 | 06.52 | 13.15 | 16.44 | 19.32 | 20.42* | |
| 25 Rabi' al-thani | 05.22 | 06.51 | 13.15 | 16.44 | 19.32 | 20.43* | |
| 26 Rabi' al-thani | 05.21 | 06.49 | 13.15 | 16.45 | 19.33 | 20.44* | |
| 27 Rabi' al-thani | 05.19 | 06.48 | 13.14 | 16.45 | 19.34 | 20.45* | |
| 28 Rabi' al-thani | 05.17 | 06.46 | 13.14 | 16.45 | 19.35 | 20.45* | |
| 29 Rabi' al-thani | 05.16 | 06.45 | 13.14 | 16.45 | 19.36 | 20.46* | |
| 30 Rabi' al-thani | 05.14 | 06.44 | 13.13 | 16.46 | 19.37 | 20.47* | |
| 1 Jumada al-ula | 05.13 | 06.42 | 13.13 | 16.46 | 19.38 | 20.47* | |
| 2 Jumada al-ula | 05.11 | 06.41 | 13.13 | 16.46 | 19.39 | 20.48* | |
| 3 Jumada al-ula | 05.09 | 06.39 | 13.13 | 16.46 | 19.40 | 20.49* | |
| 4 Jumada al-ula | 05.08 | 06.38 | 13.12 | 16.47 | 19.40 | 20.50* | |
| 5 Jumada al-ula | 05.06 | 06.37 | 13.12 | 16.47 | 19.41 | 20.50* | |
| 6 Jumada al-ula | 05.04 | 06.35 | 13.12 | 16.47 | 19.42 | 20.51* | |
| 7 Jumada al-ula | 05.03 | 06.34 | 13.12 | 16.47 | 19.43 | 20.52* | |
| 8 Jumada al-ula | 05.01 | 06.33 | 13.12 | 16.48 | 19.44 | 20.53* | |
| 9 Jumada al-ula | 04.59 | 06.31 | 13.11 | 16.48 | 19.45 | 20.54* | |
| 10 Jumada al-ula | 04.58 | 06.30 | 13.11 | 16.48 | 19.46 | 20.54* | |
| 11 Jumada al-ula | 04.56 | 06.29 | 13.11 | 16.48 | 19.47 | 20.55* | |
| 12 Jumada al-ula | 04.55 | 06.27 | 13.11 | 16.49 | 19.48 | 20.56* | |
| 13 Jumada al-ula | 04.53 | 06.26 | 13.11 | 16.49 | 19.49 | 20.57* | |
| 14 Jumada al-ula | 04.52 | 06.25 | 13.11 | 16.49 | 19.50 | 20.58* | |
| 15 Jumada al-ula | 04.50 | 06.24 | 13.11 | 16.49 | 19.51 | 20.58* | |
| 16 Jumada al-ula | 04.48 | 06.23 | 13.10 | 16.50 | 19.52 | 20.59* | |
| 17 Jumada al-ula | 04.47 | 06.21 | 13.10 | 16.50 | 19.53 | 21.00* | |
| 18 Jumada al-ula | 04.45 | 06.20 | 13.10 | 16.50 | 19.54 | 21.01* | |
| 19 Jumada al-ula | 04.44 | 06.19 | 13.10 | 16.50 | 19.55 | 21.02* | |
| 20 Jumada al-ula | 04.42 | 06.18 | 13.10 | 16.51 | 19.56 | 21.03* |
Qibla-suunta
Paikan Massey keskustasta qibla on 261,3° myötäpäivään pohjoisesta (länsi). Kaaba on 15 351 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Massey tänään?
Tänään (31. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Massey klo 19.56. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Massey?
Fajr on tänään klo 04.42 ja huomenna klo 04.41. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Massey?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 6. marraskuuta 2026 Dhuhr on klo 13.10; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Massey?
Paikan Massey keskustasta qibla on 261,3° myötäpäivään pohjoisesta (länsi). Kaaba on 15 351 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Moonsighting Committee-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare