Rukousajat: Kamjanets-Podilskyi
15 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr05.17
- Auringonnousu06.50
- Dhuhr11.58
- Asr14.36
- Maghrib17.04
- Isha18.32
Muut ajat
- Ishraq
- 07.35
- Zawal (ei-suotava)
- 11.47
- Isfirar
- 16.19
- Keskiyö
- 23.58
- Yön viimeinen kolmannes
- 01.13
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 05.40 | 07.13 | 13.03 | 16.13 | 18.53 | 20.19 | |
| 21 Rabi' al-thani | 05.42 | 07.14 | 13.03 | 16.12 | 18.51 | 20.17 | |
| 22 Rabi' al-thani | 05.43 | 07.16 | 13.03 | 16.10 | 18.49 | 20.15 | |
| 23 Rabi' al-thani | 05.45 | 07.17 | 13.02 | 16.09 | 18.47 | 20.13 | |
| 24 Rabi' al-thani | 05.46 | 07.19 | 13.02 | 16.07 | 18.45 | 20.11 | |
| 25 Rabi' al-thani | 05.48 | 07.20 | 13.02 | 16.06 | 18.43 | 20.09 | |
| 26 Rabi' al-thani | 05.49 | 07.22 | 13.01 | 16.04 | 18.41 | 20.07 | |
| 27 Rabi' al-thani | 05.51 | 07.23 | 13.01 | 16.02 | 18.39 | 20.05 | |
| 28 Rabi' al-thani | 05.52 | 07.25 | 13.01 | 16.01 | 18.37 | 20.03 | |
| 29 Rabi' al-thani | 05.54 | 07.26 | 13.01 | 15.59 | 18.35 | 20.01 | |
| 30 Rabi' al-thani | 05.55 | 07.28 | 13.00 | 15.58 | 18.33 | 19.59 | |
| 1 Jumada al-ula | 05.57 | 07.29 | 13.00 | 15.56 | 18.31 | 19.57 | |
| 2 Jumada al-ula | 05.58 | 07.30 | 13.00 | 15.55 | 18.29 | 19.55 | |
| 3 Jumada al-ula | 06.00 | 07.32 | 13.00 | 15.53 | 18.27 | 19.53 | |
| 4 Jumada al-ula | 06.01 | 07.34 | 12.59 | 15.52 | 18.25 | 19.51 | |
| 5 Jumada al-ula | 06.02 | 07.35 | 12.59 | 15.50 | 18.23 | 19.49 | |
| 6 Jumada al-ula | 06.04 | 07.37 | 12.59 | 15.49 | 18.21 | 19.47 | |
| 7 Jumada al-ula | 06.05 | 07.38 | 12.59 | 15.47 | 18.19 | 19.45 | |
| 8 Jumada al-ula | 06.07 | 07.40 | 12.59 | 15.46 | 18.17 | 19.43 | |
| 9 Jumada al-ula | 06.08 | 07.41 | 12.58 | 15.44 | 18.15 | 19.42 | |
| 10 Jumada al-ula | 06.10 | 07.43 | 12.58 | 15.43 | 18.13 | 19.40 | |
| 11 Jumada al-ula | 06.11 | 07.44 | 12.58 | 15.41 | 18.11 | 19.38 | |
| 12 Jumada al-ula | 06.13 | 07.46 | 12.58 | 15.40 | 18.09 | 19.36 | |
| 13 Jumada al-ula | 06.14 | 07.47 | 12.58 | 15.38 | 18.08 | 19.35 | |
| 14 Jumada al-ula | 05.15 | 06.49 | 11.58 | 14.37 | 17.06 | 18.33 | |
| 15 Jumada al-ula | 05.17 | 06.50 | 11.58 | 14.36 | 17.04 | 18.32 | |
| 16 Jumada al-ula | 05.18 | 06.52 | 11.58 | 14.34 | 17.02 | 18.30 | |
| 17 Jumada al-ula | 05.20 | 06.54 | 11.57 | 14.33 | 17.01 | 18.28 | |
| 18 Jumada al-ula | 05.21 | 06.55 | 11.57 | 14.32 | 16.59 | 18.27 | |
| 19 Jumada al-ula | 05.23 | 06.57 | 11.57 | 14.30 | 16.57 | 18.25 | |
| 20 Jumada al-ula | 05.24 | 06.58 | 11.57 | 14.29 | 16.56 | 18.24 |
Qibla-suunta
Paikan Kamjanets-Podilskyi keskustasta qibla on 154,1° myötäpäivään pohjoisesta (kaakko). Kaaba on 3 251 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Kamjanets-Podilskyi tänään?
Tänään (26. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Kamjanets-Podilskyi klo 17.04. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Kamjanets-Podilskyi?
Fajr on tänään klo 05.17 ja huomenna klo 05.18. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Kamjanets-Podilskyi?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 30. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 11.57; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Kamjanets-Podilskyi?
Paikan Kamjanets-Podilskyi keskustasta qibla on 154,1° myötäpäivään pohjoisesta (kaakko). Kaaba on 3 251 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Venäjän muslimien hengellinen hallinto-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare