Rukousajat: Douar Tindja
13 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr05.10
- Auringonnousu06.37
- Dhuhr12.05
- Asr15.08
- Maghrib17.33
- Isha19.00
Muut ajat
- Ishraq
- 07.22
- Zawal (ei-suotava)
- 11.55
- Isfirar
- 16.47
- Keskiyö
- 00.05
- Yön viimeinen kolmannes
- 01.18
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 04.50 | 06.16 | 12.11 | 15.31 | 18.04 | 19.31 | |
| 21 Rabi' al-thani | 04.51 | 06.17 | 12.10 | 15.30 | 18.03 | 19.29 | |
| 22 Rabi' al-thani | 04.51 | 06.18 | 12.10 | 15.29 | 18.02 | 19.28 | |
| 23 Rabi' al-thani | 04.52 | 06.19 | 12.10 | 15.28 | 18.00 | 19.26 | |
| 24 Rabi' al-thani | 04.53 | 06.20 | 12.09 | 15.27 | 17.59 | 19.25 | |
| 25 Rabi' al-thani | 04.54 | 06.21 | 12.09 | 15.26 | 17.57 | 19.23 | |
| 26 Rabi' al-thani | 04.55 | 06.21 | 12.09 | 15.25 | 17.56 | 19.22 | |
| 27 Rabi' al-thani | 04.56 | 06.22 | 12.09 | 15.24 | 17.54 | 19.20 | |
| 28 Rabi' al-thani | 04.57 | 06.23 | 12.08 | 15.23 | 17.53 | 19.19 | |
| 29 Rabi' al-thani | 04.58 | 06.24 | 12.08 | 15.22 | 17.51 | 19.18 | |
| 30 Rabi' al-thani | 04.59 | 06.25 | 12.08 | 15.21 | 17.50 | 19.16 | |
| 1 Jumada al-ula | 04.59 | 06.26 | 12.07 | 15.20 | 17.48 | 19.15 | |
| 2 Jumada al-ula | 05.00 | 06.27 | 12.07 | 15.19 | 17.47 | 19.13 | |
| 3 Jumada al-ula | 05.01 | 06.28 | 12.07 | 15.17 | 17.46 | 19.12 | |
| 4 Jumada al-ula | 05.02 | 06.29 | 12.07 | 15.16 | 17.44 | 19.11 | |
| 5 Jumada al-ula | 05.03 | 06.30 | 12.07 | 15.15 | 17.43 | 19.10 | |
| 6 Jumada al-ula | 05.04 | 06.31 | 12.06 | 15.14 | 17.42 | 19.08 | |
| 7 Jumada al-ula | 05.05 | 06.31 | 12.06 | 15.13 | 17.40 | 19.07 | |
| 8 Jumada al-ula | 05.06 | 06.32 | 12.06 | 15.12 | 17.39 | 19.06 | |
| 9 Jumada al-ula | 05.06 | 06.33 | 12.06 | 15.11 | 17.38 | 19.04 | |
| 10 Jumada al-ula | 05.07 | 06.34 | 12.06 | 15.10 | 17.36 | 19.03 | |
| 11 Jumada al-ula | 05.08 | 06.35 | 12.05 | 15.09 | 17.35 | 19.02 | |
| 12 Jumada al-ula | 05.09 | 06.36 | 12.05 | 15.08 | 17.34 | 19.01 | |
| 13 Jumada al-ula | 05.10 | 06.37 | 12.05 | 15.08 | 17.33 | 19.00 | |
| 14 Jumada al-ula | 05.11 | 06.38 | 12.05 | 15.07 | 17.31 | 18.59 | |
| 15 Jumada al-ula | 05.12 | 06.39 | 12.05 | 15.06 | 17.30 | 18.58 | |
| 16 Jumada al-ula | 05.13 | 06.40 | 12.05 | 15.05 | 17.29 | 18.56 | |
| 17 Jumada al-ula | 05.14 | 06.41 | 12.05 | 15.04 | 17.28 | 18.55 | |
| 18 Jumada al-ula | 05.14 | 06.42 | 12.05 | 15.03 | 17.27 | 18.54 | |
| 19 Jumada al-ula | 05.15 | 06.43 | 12.05 | 15.02 | 17.26 | 18.53 | |
| 20 Jumada al-ula | 05.16 | 06.44 | 12.05 | 15.01 | 17.25 | 18.52 |
Qibla-suunta
Paikan Douar Tindja keskustasta qibla on 112,7° myötäpäivään pohjoisesta (kaakko). Kaaba on 3 379 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Douar Tindja tänään?
Tänään (24. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Douar Tindja klo 17.33. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Douar Tindja?
Fajr on tänään klo 05.10 ja huomenna klo 05.11. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Douar Tindja?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 30. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 12.05; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Douar Tindja?
Paikan Douar Tindja keskustasta qibla on 112,7° myötäpäivään pohjoisesta (kaakko). Kaaba on 3 379 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Tunisia-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare