Rukousajat: Herttoniemi
13 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Imsak06.01
- Auringonnousu08.15
- Dhuhr13.09
- Asr15.14
- Maghrib17.53
- Isha19.59
Muut ajat
- Ishraq
- 09.00
- Zawal (ei-suotava)
- 12.54
- Isfirar
- 17.00
- Keskiyö
- 01.05
- Yön viimeinen kolmannes
- 01.59
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Imsak | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 05.02 | 07.18 | 13.15 | 16.05 | 19.01 | 21.07 | |
| 21 Rabi' al-thani | 05.05 | 07.21 | 13.14 | 16.02 | 18.58 | 21.03 | |
| 22 Rabi' al-thani | 05.08 | 07.23 | 13.14 | 16.00 | 18.55 | 21.00 | |
| 23 Rabi' al-thani | 05.11 | 07.25 | 13.14 | 15.58 | 18.52 | 20.57 | |
| 24 Rabi' al-thani | 05.13 | 07.28 | 13.13 | 15.56 | 18.49 | 20.53 | |
| 25 Rabi' al-thani | 05.16 | 07.30 | 13.13 | 15.53 | 18.46 | 20.50 | |
| 26 Rabi' al-thani | 05.19 | 07.33 | 13.13 | 15.51 | 18.43 | 20.47 | |
| 27 Rabi' al-thani | 05.21 | 07.35 | 13.12 | 15.49 | 18.40 | 20.44 | |
| 28 Rabi' al-thani | 05.24 | 07.37 | 13.12 | 15.47 | 18.37 | 20.41 | |
| 29 Rabi' al-thani | 05.27 | 07.40 | 13.12 | 15.44 | 18.34 | 20.38 | |
| 30 Rabi' al-thani | 05.29 | 07.42 | 13.12 | 15.42 | 18.31 | 20.35 | |
| 1 Jumada al-ula | 05.32 | 07.45 | 13.11 | 15.40 | 18.28 | 20.32 | |
| 2 Jumada al-ula | 05.34 | 07.47 | 13.11 | 15.38 | 18.25 | 20.29 | |
| 3 Jumada al-ula | 05.37 | 07.50 | 13.11 | 15.36 | 18.22 | 20.26 | |
| 4 Jumada al-ula | 05.39 | 07.52 | 13.11 | 15.33 | 18.19 | 20.23 | |
| 5 Jumada al-ula | 05.42 | 07.55 | 13.10 | 15.31 | 18.16 | 20.20 | |
| 6 Jumada al-ula | 05.44 | 07.57 | 13.10 | 15.29 | 18.13 | 20.17 | |
| 7 Jumada al-ula | 05.47 | 08.00 | 13.10 | 15.27 | 18.10 | 20.15 | |
| 8 Jumada al-ula | 05.49 | 08.02 | 13.10 | 15.25 | 18.07 | 20.12 | |
| 9 Jumada al-ula | 05.51 | 08.05 | 13.10 | 15.22 | 18.04 | 20.09 | |
| 10 Jumada al-ula | 05.54 | 08.07 | 13.09 | 15.20 | 18.02 | 20.07 | |
| 11 Jumada al-ula | 05.56 | 08.10 | 13.09 | 15.18 | 17.59 | 20.04 | |
| 12 Jumada al-ula | 05.58 | 08.12 | 13.09 | 15.16 | 17.56 | 20.01 | |
| 13 Jumada al-ula | 06.01 | 08.15 | 13.09 | 15.14 | 17.53 | 19.59 | |
| 14 Jumada al-ula | 05.03 | 07.18 | 12.09 | 14.12 | 16.50 | 18.56 | |
| 15 Jumada al-ula | 05.05 | 07.20 | 12.09 | 14.10 | 16.48 | 18.54 | |
| 16 Jumada al-ula | 05.08 | 07.23 | 12.09 | 14.08 | 16.45 | 18.51 | |
| 17 Jumada al-ula | 05.10 | 07.25 | 12.09 | 14.06 | 16.42 | 18.49 | |
| 18 Jumada al-ula | 05.12 | 07.28 | 12.09 | 14.04 | 16.39 | 18.47 | |
| 19 Jumada al-ula | 05.14 | 07.30 | 12.09 | 14.02 | 16.37 | 18.44 | |
| 20 Jumada al-ula | 05.17 | 07.33 | 12.08 | 14.00 | 16.34 | 18.42 |
Qibla-suunta
Paikan Herttoniemi keskustasta qibla on 158,4° myötäpäivään pohjoisesta (etelä). Kaaba on 4 465 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Herttoniemi tänään?
Tänään (24. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Herttoniemi klo 17.53. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Herttoniemi?
Fajr on tänään klo 06.01 ja huomenna klo 05.03. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Herttoniemi?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 30. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 12.09; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Herttoniemi?
Paikan Herttoniemi keskustasta qibla on 158,4° myötäpäivään pohjoisesta (etelä). Kaaba on 4 465 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Diyanet (Turkki)-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare