Rukousajat: Omdurman
11 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr04.29
- Auringonnousu05.44
- Dhuhr11.35
- Asr14.55
- Maghrib17.25
- Isha18.55
Muut ajat
- Ishraq
- 06.29
- Zawal (ei-suotava)
- 11.24
- Isfirar
- 16.40
- Keskiyö
- 23.34
- Yön viimeinen kolmannes
- 00.47
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 04.27 | 05.40 | 11.40 | 15.01 | 17.39 | 19.09 | |
| 21 Rabi' al-thani | 04.27 | 05.40 | 11.39 | 15.01 | 17.39 | 19.09 | |
| 22 Rabi' al-thani | 04.27 | 05.40 | 11.39 | 15.01 | 17.38 | 19.08 | |
| 23 Rabi' al-thani | 04.27 | 05.40 | 11.39 | 15.00 | 17.37 | 19.07 | |
| 24 Rabi' al-thani | 04.27 | 05.40 | 11.39 | 15.00 | 17.36 | 19.06 | |
| 25 Rabi' al-thani | 04.27 | 05.41 | 11.38 | 15.00 | 17.36 | 19.06 | |
| 26 Rabi' al-thani | 04.27 | 05.41 | 11.38 | 15.00 | 17.35 | 19.05 | |
| 27 Rabi' al-thani | 04.27 | 05.41 | 11.38 | 14.59 | 17.34 | 19.04 | |
| 28 Rabi' al-thani | 04.27 | 05.41 | 11.37 | 14.59 | 17.34 | 19.04 | |
| 29 Rabi' al-thani | 04.28 | 05.41 | 11.37 | 14.59 | 17.33 | 19.03 | |
| 30 Rabi' al-thani | 04.28 | 05.41 | 11.37 | 14.58 | 17.32 | 19.02 | |
| 1 Jumada al-ula | 04.28 | 05.41 | 11.37 | 14.58 | 17.31 | 19.01 | |
| 2 Jumada al-ula | 04.28 | 05.42 | 11.36 | 14.58 | 17.31 | 19.01 | |
| 3 Jumada al-ula | 04.28 | 05.42 | 11.36 | 14.57 | 17.30 | 19.00 | |
| 4 Jumada al-ula | 04.28 | 05.42 | 11.36 | 14.57 | 17.30 | 19.00 | |
| 5 Jumada al-ula | 04.28 | 05.42 | 11.36 | 14.57 | 17.29 | 18.59 | |
| 6 Jumada al-ula | 04.28 | 05.42 | 11.35 | 14.57 | 17.28 | 18.58 | |
| 7 Jumada al-ula | 04.29 | 05.43 | 11.35 | 14.56 | 17.28 | 18.58 | |
| 8 Jumada al-ula | 04.29 | 05.43 | 11.35 | 14.56 | 17.27 | 18.57 | |
| 9 Jumada al-ula | 04.29 | 05.43 | 11.35 | 14.56 | 17.26 | 18.56 | |
| 10 Jumada al-ula | 04.29 | 05.43 | 11.35 | 14.55 | 17.26 | 18.56 | |
| 11 Jumada al-ula | 04.29 | 05.44 | 11.35 | 14.55 | 17.25 | 18.55 | |
| 12 Jumada al-ula | 04.29 | 05.44 | 11.34 | 14.55 | 17.25 | 18.55 | |
| 13 Jumada al-ula | 04.30 | 05.44 | 11.34 | 14.55 | 17.24 | 18.54 | |
| 14 Jumada al-ula | 04.30 | 05.44 | 11.34 | 14.54 | 17.24 | 18.54 | |
| 15 Jumada al-ula | 04.30 | 05.45 | 11.34 | 14.54 | 17.23 | 18.53 | |
| 16 Jumada al-ula | 04.30 | 05.45 | 11.34 | 14.54 | 17.23 | 18.53 | |
| 17 Jumada al-ula | 04.30 | 05.45 | 11.34 | 14.54 | 17.22 | 18.52 | |
| 18 Jumada al-ula | 04.31 | 05.46 | 11.34 | 14.53 | 17.22 | 18.52 | |
| 19 Jumada al-ula | 04.31 | 05.46 | 11.34 | 14.53 | 17.21 | 18.51 | |
| 20 Jumada al-ula | 04.31 | 05.46 | 11.34 | 14.53 | 17.21 | 18.51 |
Qibla-suunta
Paikan Omdurman keskustasta qibla on 49,2° myötäpäivään pohjoisesta (koillinen). Kaaba on 1 006 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Omdurman tänään?
Tänään (22. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Omdurman klo 17.25. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Omdurman?
Fajr on tänään klo 04.29 ja huomenna klo 04.29. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Omdurman?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 23. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 11.34; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Omdurman?
Paikan Omdurman keskustasta qibla on 49,2° myötäpäivään pohjoisesta (koillinen). Kaaba on 1 006 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Umm al-Qura (Mekka)-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare