Rukousajat: Zeulenroda-Triebes
13 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Imsak06.00
- Auringonnousu07.43
- Dhuhr13.01
- Asr15.37
- Maghrib18.10
- Isha19.47
Muut ajat
- Ishraq
- 08.28
- Zawal (ei-suotava)
- 12.46
- Isfirar
- 17.17
- Keskiyö
- 00.57
- Yön viimeinen kolmannes
- 02.04
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Imsak | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 05.22 | 07.05 | 13.07 | 16.14 | 18.58 | 20.34 | |
| 21 Rabi' al-thani | 05.24 | 07.07 | 13.06 | 16.12 | 18.56 | 20.32 | |
| 22 Rabi' al-thani | 05.26 | 07.08 | 13.06 | 16.11 | 18.54 | 20.30 | |
| 23 Rabi' al-thani | 05.27 | 07.10 | 13.06 | 16.09 | 18.52 | 20.27 | |
| 24 Rabi' al-thani | 05.29 | 07.11 | 13.05 | 16.07 | 18.50 | 20.25 | |
| 25 Rabi' al-thani | 05.31 | 07.13 | 13.05 | 16.06 | 18.47 | 20.23 | |
| 26 Rabi' al-thani | 05.32 | 07.15 | 13.05 | 16.04 | 18.45 | 20.21 | |
| 27 Rabi' al-thani | 05.34 | 07.16 | 13.05 | 16.02 | 18.43 | 20.18 | |
| 28 Rabi' al-thani | 05.36 | 07.18 | 13.04 | 16.01 | 18.41 | 20.16 | |
| 29 Rabi' al-thani | 05.37 | 07.19 | 13.04 | 15.59 | 18.39 | 20.14 | |
| 30 Rabi' al-thani | 05.39 | 07.21 | 13.04 | 15.58 | 18.37 | 20.12 | |
| 1 Jumada al-ula | 05.41 | 07.23 | 13.04 | 15.56 | 18.35 | 20.10 | |
| 2 Jumada al-ula | 05.42 | 07.24 | 13.03 | 15.54 | 18.32 | 20.08 | |
| 3 Jumada al-ula | 05.44 | 07.26 | 13.03 | 15.53 | 18.30 | 20.06 | |
| 4 Jumada al-ula | 05.46 | 07.28 | 13.03 | 15.51 | 18.28 | 20.04 | |
| 5 Jumada al-ula | 05.47 | 07.29 | 13.03 | 15.49 | 18.26 | 20.02 | |
| 6 Jumada al-ula | 05.49 | 07.31 | 13.02 | 15.48 | 18.24 | 20.00 | |
| 7 Jumada al-ula | 05.50 | 07.33 | 13.02 | 15.46 | 18.22 | 19.58 | |
| 8 Jumada al-ula | 05.52 | 07.34 | 13.02 | 15.45 | 18.20 | 19.56 | |
| 9 Jumada al-ula | 05.53 | 07.36 | 13.02 | 15.43 | 18.18 | 19.54 | |
| 10 Jumada al-ula | 05.55 | 07.38 | 13.02 | 15.42 | 18.16 | 19.52 | |
| 11 Jumada al-ula | 05.57 | 07.39 | 13.02 | 15.40 | 18.14 | 19.50 | |
| 12 Jumada al-ula | 05.58 | 07.41 | 13.01 | 15.38 | 18.12 | 19.48 | |
| 13 Jumada al-ula | 06.00 | 07.43 | 13.01 | 15.37 | 18.10 | 19.47 | |
| 14 Jumada al-ula | 05.01 | 06.44 | 12.01 | 14.35 | 17.08 | 18.45 | |
| 15 Jumada al-ula | 05.03 | 06.46 | 12.01 | 14.34 | 17.06 | 18.43 | |
| 16 Jumada al-ula | 05.04 | 06.48 | 12.01 | 14.32 | 17.04 | 18.41 | |
| 17 Jumada al-ula | 05.06 | 06.49 | 12.01 | 14.31 | 17.03 | 18.40 | |
| 18 Jumada al-ula | 05.07 | 06.51 | 12.01 | 14.29 | 17.01 | 18.38 | |
| 19 Jumada al-ula | 05.09 | 06.53 | 12.01 | 14.28 | 16.59 | 18.36 | |
| 20 Jumada al-ula | 05.10 | 06.54 | 12.01 | 14.27 | 16.57 | 18.35 |
Qibla-suunta
Paikan Zeulenroda-Triebes keskustasta qibla on 133° myötäpäivään pohjoisesta (kaakko). Kaaba on 4 053 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Zeulenroda-Triebes tänään?
Tänään (24. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Zeulenroda-Triebes klo 18.10. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Zeulenroda-Triebes?
Fajr on tänään klo 06.00 ja huomenna klo 05.01. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Zeulenroda-Triebes?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 30. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 12.01; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Zeulenroda-Triebes?
Paikan Zeulenroda-Triebes keskustasta qibla on 133° myötäpäivään pohjoisesta (kaakko). Kaaba on 4 053 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Diyanet (Turkki)-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare