Rukousajat: Kelkheim
11 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Imsak06.11
- Auringonnousu07.52
- Dhuhr13.16
- Asr15.55
- Maghrib18.29
- Isha20.04
Muut ajat
- Ishraq
- 08.37
- Zawal (ei-suotava)
- 13.00
- Isfirar
- 17.36
- Keskiyö
- 01.11
- Yön viimeinen kolmannes
- 02.18
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Imsak | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 05.37 | 07.19 | 13.21 | 16.29 | 19.13 | 20.47 | |
| 21 Rabi' al-thani | 05.39 | 07.21 | 13.21 | 16.27 | 19.11 | 20.45 | |
| 22 Rabi' al-thani | 05.41 | 07.22 | 13.20 | 16.26 | 19.08 | 20.43 | |
| 23 Rabi' al-thani | 05.42 | 07.24 | 13.20 | 16.24 | 19.06 | 20.41 | |
| 24 Rabi' al-thani | 05.44 | 07.25 | 13.20 | 16.22 | 19.04 | 20.38 | |
| 25 Rabi' al-thani | 05.46 | 07.27 | 13.19 | 16.21 | 19.02 | 20.36 | |
| 26 Rabi' al-thani | 05.47 | 07.28 | 13.19 | 16.19 | 19.00 | 20.34 | |
| 27 Rabi' al-thani | 05.49 | 07.30 | 13.19 | 16.18 | 18.58 | 20.32 | |
| 28 Rabi' al-thani | 05.51 | 07.32 | 13.18 | 16.16 | 18.56 | 20.30 | |
| 29 Rabi' al-thani | 05.52 | 07.33 | 13.18 | 16.14 | 18.53 | 20.28 | |
| 30 Rabi' al-thani | 05.54 | 07.35 | 13.18 | 16.13 | 18.51 | 20.26 | |
| 1 Jumada al-ula | 05.55 | 07.36 | 13.18 | 16.11 | 18.49 | 20.24 | |
| 2 Jumada al-ula | 05.57 | 07.38 | 13.17 | 16.09 | 18.47 | 20.21 | |
| 3 Jumada al-ula | 05.59 | 07.39 | 13.17 | 16.08 | 18.45 | 20.19 | |
| 4 Jumada al-ula | 06.00 | 07.41 | 13.17 | 16.06 | 18.43 | 20.17 | |
| 5 Jumada al-ula | 06.02 | 07.43 | 13.17 | 16.05 | 18.41 | 20.15 | |
| 6 Jumada al-ula | 06.03 | 07.44 | 13.17 | 16.03 | 18.39 | 20.14 | |
| 7 Jumada al-ula | 06.05 | 07.46 | 13.16 | 16.02 | 18.37 | 20.12 | |
| 8 Jumada al-ula | 06.06 | 07.48 | 13.16 | 16.00 | 18.35 | 20.10 | |
| 9 Jumada al-ula | 06.08 | 07.49 | 13.16 | 15.58 | 18.33 | 20.08 | |
| 10 Jumada al-ula | 06.09 | 07.51 | 13.16 | 15.57 | 18.31 | 20.06 | |
| 11 Jumada al-ula | 06.11 | 07.52 | 13.16 | 15.55 | 18.29 | 20.04 | |
| 12 Jumada al-ula | 06.13 | 07.54 | 13.16 | 15.54 | 18.27 | 20.02 | |
| 13 Jumada al-ula | 06.14 | 07.56 | 13.15 | 15.52 | 18.25 | 20.01 | |
| 14 Jumada al-ula | 05.16 | 06.57 | 12.15 | 14.51 | 17.23 | 18.59 | |
| 15 Jumada al-ula | 05.17 | 06.59 | 12.15 | 14.49 | 17.22 | 18.57 | |
| 16 Jumada al-ula | 05.19 | 07.01 | 12.15 | 14.48 | 17.20 | 18.55 | |
| 17 Jumada al-ula | 05.20 | 07.02 | 12.15 | 14.46 | 17.18 | 18.54 | |
| 18 Jumada al-ula | 05.22 | 07.04 | 12.15 | 14.45 | 17.16 | 18.52 | |
| 19 Jumada al-ula | 05.23 | 07.06 | 12.15 | 14.44 | 17.14 | 18.51 | |
| 20 Jumada al-ula | 05.25 | 07.07 | 12.15 | 14.42 | 17.13 | 18.49 |
Qibla-suunta
Paikan Kelkheim keskustasta qibla on 127,8° myötäpäivään pohjoisesta (kaakko). Kaaba on 4 207 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Kelkheim tänään?
Tänään (22. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Kelkheim klo 18.29. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Kelkheim?
Fajr on tänään klo 06.11 ja huomenna klo 06.13. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Kelkheim?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 23. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 13.16; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Kelkheim?
Paikan Kelkheim keskustasta qibla on 127,8° myötäpäivään pohjoisesta (kaakko). Kaaba on 4 207 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Diyanet (Turkki)-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare