Rukousajat: Annaberg-Buchholz
14 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Imsak04.57
- Auringonnousu06.40
- Dhuhr11.57
- Asr14.31
- Maghrib17.04
- Isha18.41
Muut ajat
- Ishraq
- 07.25
- Zawal (ei-suotava)
- 11.42
- Isfirar
- 16.11
- Keskiyö
- 23.53
- Yön viimeinen kolmannes
- 01.00
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Imsak | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 05.18 | 07.01 | 13.03 | 16.10 | 18.54 | 20.30 | |
| 21 Rabi' al-thani | 05.20 | 07.03 | 13.02 | 16.08 | 18.52 | 20.28 | |
| 22 Rabi' al-thani | 05.22 | 07.04 | 13.02 | 16.07 | 18.50 | 20.25 | |
| 23 Rabi' al-thani | 05.23 | 07.06 | 13.02 | 16.05 | 18.48 | 20.23 | |
| 24 Rabi' al-thani | 05.25 | 07.07 | 13.01 | 16.03 | 18.46 | 20.21 | |
| 25 Rabi' al-thani | 05.27 | 07.09 | 13.01 | 16.02 | 18.43 | 20.19 | |
| 26 Rabi' al-thani | 05.28 | 07.10 | 13.01 | 16.00 | 18.41 | 20.16 | |
| 27 Rabi' al-thani | 05.30 | 07.12 | 13.01 | 15.59 | 18.39 | 20.14 | |
| 28 Rabi' al-thani | 05.32 | 07.14 | 13.00 | 15.57 | 18.37 | 20.12 | |
| 29 Rabi' al-thani | 05.33 | 07.15 | 13.00 | 15.55 | 18.35 | 20.10 | |
| 30 Rabi' al-thani | 05.35 | 07.17 | 13.00 | 15.54 | 18.33 | 20.08 | |
| 1 Jumada al-ula | 05.37 | 07.19 | 12.59 | 15.52 | 18.31 | 20.06 | |
| 2 Jumada al-ula | 05.38 | 07.20 | 12.59 | 15.50 | 18.28 | 20.04 | |
| 3 Jumada al-ula | 05.40 | 07.22 | 12.59 | 15.49 | 18.26 | 20.02 | |
| 4 Jumada al-ula | 05.41 | 07.23 | 12.59 | 15.47 | 18.24 | 20.00 | |
| 5 Jumada al-ula | 05.43 | 07.25 | 12.59 | 15.46 | 18.22 | 19.58 | |
| 6 Jumada al-ula | 05.45 | 07.27 | 12.58 | 15.44 | 18.20 | 19.56 | |
| 7 Jumada al-ula | 05.46 | 07.28 | 12.58 | 15.42 | 18.18 | 19.54 | |
| 8 Jumada al-ula | 05.48 | 07.30 | 12.58 | 15.41 | 18.16 | 19.52 | |
| 9 Jumada al-ula | 05.49 | 07.32 | 12.58 | 15.39 | 18.14 | 19.50 | |
| 10 Jumada al-ula | 05.51 | 07.33 | 12.58 | 15.38 | 18.12 | 19.48 | |
| 11 Jumada al-ula | 05.53 | 07.35 | 12.57 | 15.36 | 18.10 | 19.46 | |
| 12 Jumada al-ula | 05.54 | 07.37 | 12.57 | 15.35 | 18.08 | 19.44 | |
| 13 Jumada al-ula | 05.56 | 07.38 | 12.57 | 15.33 | 18.06 | 19.42 | |
| 14 Jumada al-ula | 04.57 | 06.40 | 11.57 | 14.31 | 17.04 | 18.41 | |
| 15 Jumada al-ula | 04.59 | 06.42 | 11.57 | 14.30 | 17.02 | 18.39 | |
| 16 Jumada al-ula | 05.00 | 06.43 | 11.57 | 14.29 | 17.01 | 18.37 | |
| 17 Jumada al-ula | 05.02 | 06.45 | 11.57 | 14.27 | 16.59 | 18.36 | |
| 18 Jumada al-ula | 05.03 | 06.47 | 11.57 | 14.26 | 16.57 | 18.34 | |
| 19 Jumada al-ula | 05.05 | 06.48 | 11.57 | 14.24 | 16.55 | 18.32 | |
| 20 Jumada al-ula | 05.06 | 06.50 | 11.57 | 14.23 | 16.53 | 18.31 |
Qibla-suunta
Paikan Annaberg-Buchholz keskustasta qibla on 134,3° myötäpäivään pohjoisesta (kaakko). Kaaba on 3 996 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Annaberg-Buchholz tänään?
Tänään (25. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Annaberg-Buchholz klo 17.04. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Annaberg-Buchholz?
Fajr on tänään klo 04.57 ja huomenna klo 04.59. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Annaberg-Buchholz?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 30. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 11.57; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Annaberg-Buchholz?
Paikan Annaberg-Buchholz keskustasta qibla on 134,3° myötäpäivään pohjoisesta (kaakko). Kaaba on 3 996 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Diyanet (Turkki)-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare