Rukousajat: Tumba
11 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Imsak05.26
- Auringonnousu07.36
- Dhuhr12.38
- Asr14.51
- Maghrib17.31
- Isha19.32
Muut ajat
- Ishraq
- 08.21
- Zawal (ei-suotava)
- 12.23
- Isfirar
- 16.37
- Keskiyö
- 00.34
- Yön viimeinen kolmannes
- 01.29
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Imsak | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 04.35 | 06.46 | 12.43 | 15.36 | 18.30 | 20.32 | |
| 21 Rabi' al-thani | 04.38 | 06.49 | 12.43 | 15.33 | 18.27 | 20.29 | |
| 22 Rabi' al-thani | 04.40 | 06.51 | 12.43 | 15.31 | 18.24 | 20.26 | |
| 23 Rabi' al-thani | 04.43 | 06.53 | 12.42 | 15.29 | 18.21 | 20.22 | |
| 24 Rabi' al-thani | 04.46 | 06.56 | 12.42 | 15.27 | 18.18 | 20.19 | |
| 25 Rabi' al-thani | 04.48 | 06.58 | 12.42 | 15.25 | 18.16 | 20.16 | |
| 26 Rabi' al-thani | 04.51 | 07.00 | 12.41 | 15.23 | 18.13 | 20.13 | |
| 27 Rabi' al-thani | 04.53 | 07.02 | 12.41 | 15.20 | 18.10 | 20.10 | |
| 28 Rabi' al-thani | 04.56 | 07.05 | 12.41 | 15.18 | 18.07 | 20.07 | |
| 29 Rabi' al-thani | 04.58 | 07.07 | 12.41 | 15.16 | 18.04 | 20.04 | |
| 30 Rabi' al-thani | 05.01 | 07.09 | 12.40 | 15.14 | 18.01 | 20.01 | |
| 1 Jumada al-ula | 05.03 | 07.12 | 12.40 | 15.12 | 17.58 | 19.59 | |
| 2 Jumada al-ula | 05.05 | 07.14 | 12.40 | 15.10 | 17.55 | 19.56 | |
| 3 Jumada al-ula | 05.08 | 07.17 | 12.40 | 15.07 | 17.53 | 19.53 | |
| 4 Jumada al-ula | 05.10 | 07.19 | 12.39 | 15.05 | 17.50 | 19.50 | |
| 5 Jumada al-ula | 05.12 | 07.21 | 12.39 | 15.03 | 17.47 | 19.47 | |
| 6 Jumada al-ula | 05.15 | 07.24 | 12.39 | 15.01 | 17.44 | 19.45 | |
| 7 Jumada al-ula | 05.17 | 07.26 | 12.39 | 14.59 | 17.41 | 19.42 | |
| 8 Jumada al-ula | 05.19 | 07.28 | 12.39 | 14.57 | 17.39 | 19.39 | |
| 9 Jumada al-ula | 05.22 | 07.31 | 12.38 | 14.55 | 17.36 | 19.37 | |
| 10 Jumada al-ula | 05.24 | 07.33 | 12.38 | 14.53 | 17.33 | 19.34 | |
| 11 Jumada al-ula | 05.26 | 07.36 | 12.38 | 14.51 | 17.31 | 19.32 | |
| 12 Jumada al-ula | 05.28 | 07.38 | 12.38 | 14.49 | 17.28 | 19.29 | |
| 13 Jumada al-ula | 05.31 | 07.41 | 12.38 | 14.47 | 17.25 | 19.27 | |
| 14 Jumada al-ula | 04.33 | 06.43 | 11.38 | 13.45 | 16.22 | 18.24 | |
| 15 Jumada al-ula | 04.35 | 06.45 | 11.38 | 13.43 | 16.20 | 18.22 | |
| 16 Jumada al-ula | 04.37 | 06.48 | 11.38 | 13.41 | 16.17 | 18.20 | |
| 17 Jumada al-ula | 04.39 | 06.50 | 11.37 | 13.39 | 16.15 | 18.17 | |
| 18 Jumada al-ula | 04.42 | 06.53 | 11.37 | 13.37 | 16.12 | 18.15 | |
| 19 Jumada al-ula | 04.44 | 06.55 | 11.37 | 13.35 | 16.09 | 18.13 | |
| 20 Jumada al-ula | 04.46 | 06.58 | 11.37 | 13.33 | 16.07 | 18.11 |
Qibla-suunta
Paikan Tumba keskustasta qibla on 147,8° myötäpäivään pohjoisesta (kaakko). Kaaba on 4 549 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Tumba tänään?
Tänään (22. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Tumba klo 17.31. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Tumba?
Fajr on tänään klo 05.26 ja huomenna klo 05.28. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Tumba?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 23. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 12.38; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Tumba?
Paikan Tumba keskustasta qibla on 147,8° myötäpäivään pohjoisesta (kaakko). Kaaba on 4 549 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Diyanet (Turkki)-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare