Rukousajat: Saint-Avold
11 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr06.55
- Auringonnousu08.05
- Dhuhr13.18
- Asr16.00
- Maghrib18.30
- Isha19.39
Muut ajat
- Ishraq
- 08.50
- Zawal (ei-suotava)
- 13.07
- Isfirar
- 17.44
- Keskiyö
- 01.18
- Yön viimeinen kolmannes
- 02.48
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 06.24 | 07.33 | 13.23 | 16.32 | 19.12 | 20.21 | |
| 21 Rabi' al-thani | 06.26 | 07.34 | 13.23 | 16.31 | 19.10 | 20.18 | |
| 22 Rabi' al-thani | 06.27 | 07.36 | 13.22 | 16.29 | 19.08 | 20.16 | |
| 23 Rabi' al-thani | 06.29 | 07.37 | 13.22 | 16.28 | 19.06 | 20.14 | |
| 24 Rabi' al-thani | 06.30 | 07.39 | 13.22 | 16.26 | 19.04 | 20.12 | |
| 25 Rabi' al-thani | 06.32 | 07.40 | 13.21 | 16.24 | 19.02 | 20.10 | |
| 26 Rabi' al-thani | 06.33 | 07.42 | 13.21 | 16.23 | 19.00 | 20.08 | |
| 27 Rabi' al-thani | 06.35 | 07.43 | 13.21 | 16.21 | 18.58 | 20.06 | |
| 28 Rabi' al-thani | 06.36 | 07.45 | 13.20 | 16.20 | 18.56 | 20.04 | |
| 29 Rabi' al-thani | 06.38 | 07.46 | 13.20 | 16.18 | 18.53 | 20.02 | |
| 30 Rabi' al-thani | 06.39 | 07.48 | 13.20 | 16.17 | 18.51 | 20.00 | |
| 1 Jumada al-ula | 06.40 | 07.49 | 13.20 | 16.15 | 18.49 | 19.58 | |
| 2 Jumada al-ula | 06.42 | 07.51 | 13.19 | 16.13 | 18.47 | 19.56 | |
| 3 Jumada al-ula | 06.43 | 07.52 | 13.19 | 16.12 | 18.45 | 19.54 | |
| 4 Jumada al-ula | 06.45 | 07.54 | 13.19 | 16.10 | 18.43 | 19.52 | |
| 5 Jumada al-ula | 06.46 | 07.55 | 13.19 | 16.09 | 18.41 | 19.50 | |
| 6 Jumada al-ula | 06.48 | 07.57 | 13.19 | 16.07 | 18.40 | 19.48 | |
| 7 Jumada al-ula | 06.49 | 07.58 | 13.18 | 16.06 | 18.38 | 19.46 | |
| 8 Jumada al-ula | 06.51 | 08.00 | 13.18 | 16.04 | 18.36 | 19.45 | |
| 9 Jumada al-ula | 06.52 | 08.01 | 13.18 | 16.03 | 18.34 | 19.43 | |
| 10 Jumada al-ula | 06.54 | 08.03 | 13.18 | 16.01 | 18.32 | 19.41 | |
| 11 Jumada al-ula | 06.55 | 08.05 | 13.18 | 16.00 | 18.30 | 19.39 | |
| 12 Jumada al-ula | 06.57 | 08.06 | 13.18 | 15.58 | 18.28 | 19.38 | |
| 13 Jumada al-ula | 06.58 | 08.08 | 13.17 | 15.57 | 18.26 | 19.36 | |
| 14 Jumada al-ula | 06.00 | 07.09 | 12.17 | 14.55 | 17.24 | 18.34 | |
| 15 Jumada al-ula | 06.01 | 07.11 | 12.17 | 14.54 | 17.23 | 18.32 | |
| 16 Jumada al-ula | 06.02 | 07.12 | 12.17 | 14.53 | 17.21 | 18.31 | |
| 17 Jumada al-ula | 06.04 | 07.14 | 12.17 | 14.51 | 17.19 | 18.29 | |
| 18 Jumada al-ula | 06.05 | 07.16 | 12.17 | 14.50 | 17.17 | 18.28 | |
| 19 Jumada al-ula | 06.07 | 07.17 | 12.17 | 14.49 | 17.16 | 18.26 | |
| 20 Jumada al-ula | 06.08 | 07.19 | 12.17 | 14.47 | 17.14 | 18.25 |
Qibla-suunta
Paikan Saint-Avold keskustasta qibla on 124,5° myötäpäivään pohjoisesta (kaakko). Kaaba on 4 241 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Saint-Avold tänään?
Tänään (22. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Saint-Avold klo 18.30. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Saint-Avold?
Fajr on tänään klo 06.55 ja huomenna klo 06.57. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Saint-Avold?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 23. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 13.18; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Saint-Avold?
Paikan Saint-Avold keskustasta qibla on 124,5° myötäpäivään pohjoisesta (kaakko). Kaaba on 4 241 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Ranska (UOIF 12°)-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare