Siirry sisältöön
Minare
fi
Minare

Rukousajat: Saint-Avold

11 Jumada al-ula 1448

Seuraava rukous

--:--:--

Seuraava rukous--:--

  1. Fajr06.55
  2. Auringonnousu08.05
  3. Dhuhr13.18
  4. Asr16.00
  5. Maghrib18.30
  6. Isha19.39
Kuukauden aikatauluTulosta aikataulu

Sovelluksemme

Adhan-ilmoitukset, widgetit ja Apple Watch, offline-tilassa

Lataa App StorestaLataa Google Playsta

Muut ajat

Ishraq
08.50
Zawal (ei-suotava)
13.07
Isfirar
17.44
Keskiyö
01.18
Yön viimeinen kolmannes
02.48

lokakuu 2026: aikataulu

Kuukauden aikataulu
lokakuu 2026: aikataulu
PäivämääräHijriFajrAuringonnousuDhuhrAsrMaghribIsha
20 Rabi' al-thani06.2407.3313.2316.3219.1220.21
21 Rabi' al-thani06.2607.3413.2316.3119.1020.18
22 Rabi' al-thani06.2707.3613.2216.2919.0820.16
23 Rabi' al-thani06.2907.3713.2216.2819.0620.14
24 Rabi' al-thani06.3007.3913.2216.2619.0420.12
25 Rabi' al-thani06.3207.4013.2116.2419.0220.10
26 Rabi' al-thani06.3307.4213.2116.2319.0020.08
27 Rabi' al-thani06.3507.4313.2116.2118.5820.06
28 Rabi' al-thani06.3607.4513.2016.2018.5620.04
29 Rabi' al-thani06.3807.4613.2016.1818.5320.02
30 Rabi' al-thani06.3907.4813.2016.1718.5120.00
1 Jumada al-ula06.4007.4913.2016.1518.4919.58
2 Jumada al-ula06.4207.5113.1916.1318.4719.56
3 Jumada al-ula06.4307.5213.1916.1218.4519.54
4 Jumada al-ula06.4507.5413.1916.1018.4319.52
5 Jumada al-ula06.4607.5513.1916.0918.4119.50
6 Jumada al-ula06.4807.5713.1916.0718.4019.48
7 Jumada al-ula06.4907.5813.1816.0618.3819.46
8 Jumada al-ula06.5108.0013.1816.0418.3619.45
9 Jumada al-ula06.5208.0113.1816.0318.3419.43
10 Jumada al-ula06.5408.0313.1816.0118.3219.41
11 Jumada al-ula06.5508.0513.1816.0018.3019.39
12 Jumada al-ula06.5708.0613.1815.5818.2819.38
13 Jumada al-ula06.5808.0813.1715.5718.2619.36
14 Jumada al-ula06.0007.0912.1714.5517.2418.34
15 Jumada al-ula06.0107.1112.1714.5417.2318.32
16 Jumada al-ula06.0207.1212.1714.5317.2118.31
17 Jumada al-ula06.0407.1412.1714.5117.1918.29
18 Jumada al-ula06.0507.1612.1714.5017.1718.28
19 Jumada al-ula06.0707.1712.1714.4917.1618.26
20 Jumada al-ula06.0807.1912.1714.4717.1418.25

Qibla-suunta

N

Paikan Saint-Avold keskustasta qibla on 124,5° myötäpäivään pohjoisesta (kaakko). Kaaba on 4 241 km päässä linnuntietä.

Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.

Sovelluksemme

Qibla-kompassi on sovelluksessa

Lataa App StorestaLataa Google Playsta

Lähikaupungit

Usein kysytyt kysymykset

Mihin aikaan Maghrib on paikassa Saint-Avold tänään?

Tänään (22. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Saint-Avold klo 18.30. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.

Mihin aikaan Fajr on paikassa Saint-Avold?

Fajr on tänään klo 06.55 ja huomenna klo 06.57. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.

Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Saint-Avold?

Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 23. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 13.18; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.

Mihin suuntaan qibla on paikassa Saint-Avold?

Paikan Saint-Avold keskustasta qibla on 124,5° myötäpäivään pohjoisesta (kaakko). Kaaba on 4 241 km päässä linnuntietä.

Millä tavalla nämä ajat on laskettu?

Ajat lasketaan Ranska (UOIF 12°)-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.

Minare

Saa adhan puhelimeesi

Minare soittaa adhanin kunkin rukouksen alkaessa ja laskee ajat offline-tilassa. Ilmainen iPhonelle, iPadille, Macille, Apple Watchille ja Androidille.

Lataa App StorestaLataa Google Playsta