Rukousajat: Mitry-Mory
10 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr07.10
- Auringonnousu08.19
- Dhuhr13.34
- Asr16.18
- Maghrib18.48
- Isha19.57
Muut ajat
- Ishraq
- 09.04
- Zawal (ei-suotava)
- 13.24
- Isfirar
- 18.03
- Keskiyö
- 01.34
- Yön viimeinen kolmannes
- 03.03
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 06.41 | 07.49 | 13.39 | 16.49 | 19.29 | 20.37 | |
| 21 Rabi' al-thani | 06.42 | 07.50 | 13.39 | 16.47 | 19.26 | 20.35 | |
| 22 Rabi' al-thani | 06.44 | 07.52 | 13.39 | 16.46 | 19.24 | 20.33 | |
| 23 Rabi' al-thani | 06.45 | 07.53 | 13.38 | 16.44 | 19.22 | 20.30 | |
| 24 Rabi' al-thani | 06.47 | 07.55 | 13.38 | 16.42 | 19.20 | 20.28 | |
| 25 Rabi' al-thani | 06.48 | 07.56 | 13.38 | 16.41 | 19.18 | 20.26 | |
| 26 Rabi' al-thani | 06.50 | 07.58 | 13.37 | 16.39 | 19.16 | 20.24 | |
| 27 Rabi' al-thani | 06.51 | 07.59 | 13.37 | 16.38 | 19.14 | 20.22 | |
| 28 Rabi' al-thani | 06.52 | 08.01 | 13.37 | 16.36 | 19.12 | 20.20 | |
| 29 Rabi' al-thani | 06.54 | 08.02 | 13.37 | 16.35 | 19.10 | 20.18 | |
| 30 Rabi' al-thani | 06.55 | 08.04 | 13.36 | 16.33 | 19.08 | 20.16 | |
| 1 Jumada al-ula | 06.57 | 08.05 | 13.36 | 16.32 | 19.06 | 20.14 | |
| 2 Jumada al-ula | 06.58 | 08.07 | 13.36 | 16.30 | 19.04 | 20.12 | |
| 3 Jumada al-ula | 07.00 | 08.08 | 13.36 | 16.28 | 19.02 | 20.10 | |
| 4 Jumada al-ula | 07.01 | 08.10 | 13.35 | 16.27 | 19.00 | 20.08 | |
| 5 Jumada al-ula | 07.03 | 08.11 | 13.35 | 16.25 | 18.58 | 20.07 | |
| 6 Jumada al-ula | 07.04 | 08.13 | 13.35 | 16.24 | 18.56 | 20.05 | |
| 7 Jumada al-ula | 07.06 | 08.14 | 13.35 | 16.22 | 18.54 | 20.03 | |
| 8 Jumada al-ula | 07.07 | 08.16 | 13.34 | 16.21 | 18.52 | 20.01 | |
| 9 Jumada al-ula | 07.09 | 08.18 | 13.34 | 16.19 | 18.50 | 19.59 | |
| 10 Jumada al-ula | 07.10 | 08.19 | 13.34 | 16.18 | 18.48 | 19.57 | |
| 11 Jumada al-ula | 07.11 | 08.21 | 13.34 | 16.16 | 18.47 | 19.56 | |
| 12 Jumada al-ula | 07.13 | 08.22 | 13.34 | 16.15 | 18.45 | 19.54 | |
| 13 Jumada al-ula | 07.14 | 08.24 | 13.34 | 16.14 | 18.43 | 19.52 | |
| 14 Jumada al-ula | 06.16 | 07.25 | 12.34 | 15.12 | 17.41 | 18.51 | |
| 15 Jumada al-ula | 06.17 | 07.27 | 12.33 | 15.11 | 17.39 | 18.49 | |
| 16 Jumada al-ula | 06.19 | 07.29 | 12.33 | 15.09 | 17.37 | 18.47 | |
| 17 Jumada al-ula | 06.20 | 07.30 | 12.33 | 15.08 | 17.36 | 18.46 | |
| 18 Jumada al-ula | 06.22 | 07.32 | 12.33 | 15.07 | 17.34 | 18.44 | |
| 19 Jumada al-ula | 06.23 | 07.33 | 12.33 | 15.05 | 17.32 | 18.43 | |
| 20 Jumada al-ula | 06.25 | 07.35 | 12.33 | 15.04 | 17.31 | 18.41 |
Qibla-suunta
Paikan Mitry-Mory keskustasta qibla on 119,6° myötäpäivään pohjoisesta (kaakko). Kaaba on 4 486 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Mitry-Mory tänään?
Tänään (21. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Mitry-Mory klo 18.48. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Mitry-Mory?
Fajr on tänään klo 07.10 ja huomenna klo 07.11. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Mitry-Mory?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 23. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 13.34; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Mitry-Mory?
Paikan Mitry-Mory keskustasta qibla on 119,6° myötäpäivään pohjoisesta (kaakko). Kaaba on 4 486 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Ranska (UOIF 12°)-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare