Rukousajat: Chalon-sur-Saône
13 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr07.04
- Auringonnousu08.11
- Dhuhr13.25
- Asr16.10
- Maghrib18.38
- Isha19.44
Muut ajat
- Ishraq
- 08.56
- Zawal (ei-suotava)
- 13.14
- Isfirar
- 17.52
- Keskiyö
- 01.25
- Yön viimeinen kolmannes
- 02.56
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 06.34 | 07.39 | 13.30 | 16.42 | 19.21 | 20.26 | |
| 21 Rabi' al-thani | 06.35 | 07.40 | 13.30 | 16.41 | 19.19 | 20.24 | |
| 22 Rabi' al-thani | 06.36 | 07.42 | 13.30 | 16.40 | 19.17 | 20.22 | |
| 23 Rabi' al-thani | 06.38 | 07.43 | 13.29 | 16.38 | 19.15 | 20.20 | |
| 24 Rabi' al-thani | 06.39 | 07.44 | 13.29 | 16.37 | 19.13 | 20.18 | |
| 25 Rabi' al-thani | 06.40 | 07.46 | 13.29 | 16.35 | 19.11 | 20.16 | |
| 26 Rabi' al-thani | 06.42 | 07.47 | 13.28 | 16.34 | 19.09 | 20.14 | |
| 27 Rabi' al-thani | 06.43 | 07.49 | 13.28 | 16.32 | 19.07 | 20.12 | |
| 28 Rabi' al-thani | 06.44 | 07.50 | 13.28 | 16.31 | 19.05 | 20.10 | |
| 29 Rabi' al-thani | 06.46 | 07.51 | 13.28 | 16.29 | 19.03 | 20.09 | |
| 30 Rabi' al-thani | 06.47 | 07.53 | 13.27 | 16.28 | 19.01 | 20.07 | |
| 1 Jumada al-ula | 06.48 | 07.54 | 13.27 | 16.26 | 18.59 | 20.05 | |
| 2 Jumada al-ula | 06.50 | 07.55 | 13.27 | 16.25 | 18.58 | 20.03 | |
| 3 Jumada al-ula | 06.51 | 07.57 | 13.27 | 16.24 | 18.56 | 20.01 | |
| 4 Jumada al-ula | 06.52 | 07.58 | 13.26 | 16.22 | 18.54 | 19.59 | |
| 5 Jumada al-ula | 06.54 | 08.00 | 13.26 | 16.21 | 18.52 | 19.58 | |
| 6 Jumada al-ula | 06.55 | 08.01 | 13.26 | 16.19 | 18.50 | 19.56 | |
| 7 Jumada al-ula | 06.56 | 08.02 | 13.26 | 16.18 | 18.48 | 19.54 | |
| 8 Jumada al-ula | 06.58 | 08.04 | 13.26 | 16.16 | 18.47 | 19.53 | |
| 9 Jumada al-ula | 06.59 | 08.05 | 13.25 | 16.15 | 18.45 | 19.51 | |
| 10 Jumada al-ula | 07.00 | 08.07 | 13.25 | 16.14 | 18.43 | 19.49 | |
| 11 Jumada al-ula | 07.02 | 08.08 | 13.25 | 16.12 | 18.41 | 19.48 | |
| 12 Jumada al-ula | 07.03 | 08.10 | 13.25 | 16.11 | 18.40 | 19.46 | |
| 13 Jumada al-ula | 07.04 | 08.11 | 13.25 | 16.10 | 18.38 | 19.44 | |
| 14 Jumada al-ula | 06.06 | 07.12 | 12.25 | 15.08 | 17.36 | 18.43 | |
| 15 Jumada al-ula | 06.07 | 07.14 | 12.25 | 15.07 | 17.35 | 18.41 | |
| 16 Jumada al-ula | 06.08 | 07.15 | 12.24 | 15.06 | 17.33 | 18.40 | |
| 17 Jumada al-ula | 06.10 | 07.17 | 12.24 | 15.04 | 17.31 | 18.38 | |
| 18 Jumada al-ula | 06.11 | 07.18 | 12.24 | 15.03 | 17.30 | 18.37 | |
| 19 Jumada al-ula | 06.12 | 07.20 | 12.24 | 15.02 | 17.28 | 18.35 | |
| 20 Jumada al-ula | 06.14 | 07.21 | 12.24 | 15.01 | 17.27 | 18.34 |
Qibla-suunta
Paikan Chalon-sur-Saône keskustasta qibla on 119,8° myötäpäivään pohjoisesta (kaakko). Kaaba on 4 220 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Chalon-sur-Saône tänään?
Tänään (24. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Chalon-sur-Saône klo 18.38. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Chalon-sur-Saône?
Fajr on tänään klo 07.04 ja huomenna klo 06.06. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Chalon-sur-Saône?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 30. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 12.24; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Chalon-sur-Saône?
Paikan Chalon-sur-Saône keskustasta qibla on 119,8° myötäpäivään pohjoisesta (kaakko). Kaaba on 4 220 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Ranska (UOIF 12°)-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare