Rukousajat: Lavradio
13 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr06.25
- Auringonnousu07.54
- Dhuhr13.20
- Asr16.20
- Maghrib18.49
- Isha20.03
Muut ajat
- Ishraq
- 08.39
- Zawal (ei-suotava)
- 13.10
- Isfirar
- 18.00
- Keskiyö
- 01.22
- Yön viimeinen kolmannes
- 01.33
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 06.04 | 07.32 | 13.26 | 16.45 | 19.22 | 20.36 | |
| 21 Rabi' al-thani | 06.05 | 07.33 | 13.26 | 16.44 | 19.21 | 20.35 | |
| 22 Rabi' al-thani | 06.05 | 07.34 | 13.25 | 16.43 | 19.19 | 20.33 | |
| 23 Rabi' al-thani | 06.06 | 07.35 | 13.25 | 16.42 | 19.17 | 20.31 | |
| 24 Rabi' al-thani | 06.07 | 07.36 | 13.25 | 16.41 | 19.16 | 20.30 | |
| 25 Rabi' al-thani | 06.08 | 07.37 | 13.24 | 16.40 | 19.14 | 20.28 | |
| 26 Rabi' al-thani | 06.09 | 07.38 | 13.24 | 16.39 | 19.13 | 20.27 | |
| 27 Rabi' al-thani | 06.10 | 07.38 | 13.24 | 16.38 | 19.11 | 20.25 | |
| 28 Rabi' al-thani | 06.11 | 07.39 | 13.23 | 16.36 | 19.10 | 20.24 | |
| 29 Rabi' al-thani | 06.12 | 07.40 | 13.23 | 16.35 | 19.08 | 20.22 | |
| 30 Rabi' al-thani | 06.13 | 07.41 | 13.23 | 16.34 | 19.07 | 20.21 | |
| 1 Jumada al-ula | 06.14 | 07.42 | 13.23 | 16.33 | 19.05 | 20.19 | |
| 2 Jumada al-ula | 06.15 | 07.43 | 13.22 | 16.32 | 19.04 | 20.18 | |
| 3 Jumada al-ula | 06.16 | 07.44 | 13.22 | 16.31 | 19.03 | 20.17 | |
| 4 Jumada al-ula | 06.17 | 07.45 | 13.22 | 16.30 | 19.01 | 20.15 | |
| 5 Jumada al-ula | 06.18 | 07.46 | 13.22 | 16.29 | 19.00 | 20.14 | |
| 6 Jumada al-ula | 06.19 | 07.47 | 13.22 | 16.28 | 18.58 | 20.12 | |
| 7 Jumada al-ula | 06.20 | 07.48 | 13.21 | 16.27 | 18.57 | 20.11 | |
| 8 Jumada al-ula | 06.21 | 07.49 | 13.21 | 16.26 | 18.55 | 20.09 | |
| 9 Jumada al-ula | 06.22 | 07.50 | 13.21 | 16.25 | 18.54 | 20.08 | |
| 10 Jumada al-ula | 06.23 | 07.51 | 13.21 | 16.23 | 18.53 | 20.07 | |
| 11 Jumada al-ula | 06.24 | 07.52 | 13.21 | 16.22 | 18.51 | 20.05 | |
| 12 Jumada al-ula | 06.24 | 07.53 | 13.21 | 16.21 | 18.50 | 20.04 | |
| 13 Jumada al-ula | 06.25 | 07.54 | 13.20 | 16.20 | 18.49 | 20.03 | |
| 14 Jumada al-ula | 05.26 | 06.55 | 12.20 | 15.19 | 17.48 | 19.02 | |
| 15 Jumada al-ula | 05.27 | 06.57 | 12.20 | 15.18 | 17.46 | 19.00 | |
| 16 Jumada al-ula | 05.28 | 06.58 | 12.20 | 15.17 | 17.45 | 18.59 | |
| 17 Jumada al-ula | 05.29 | 06.59 | 12.20 | 15.17 | 17.44 | 18.58 | |
| 18 Jumada al-ula | 05.30 | 07.00 | 12.20 | 15.16 | 17.43 | 18.57 | |
| 19 Jumada al-ula | 05.31 | 07.01 | 12.20 | 15.15 | 17.41 | 18.55 | |
| 20 Jumada al-ula | 05.32 | 07.02 | 12.20 | 15.14 | 17.40 | 18.54 |
Qibla-suunta
Paikan Lavradio keskustasta qibla on 97,9° myötäpäivään pohjoisesta (itä). Kaaba on 5 012 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Lavradio tänään?
Tänään (24. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Lavradio klo 18.49. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Lavradio?
Fajr on tänään klo 06.25 ja huomenna klo 05.26. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Lavradio?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 30. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 12.20; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Lavradio?
Paikan Lavradio keskustasta qibla on 97,9° myötäpäivään pohjoisesta (itä). Kaaba on 5 012 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Portugali-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare