Siirry sisältöön

Rukousajat: Musan-ŭp

20 Jumada al-ula 1448

Seuraava rukous

--:--:--

Seuraava rukous--:--

  1. Fajr05.20
  2. Auringonnousu06.54
  3. Dhuhr12.07
  4. Asr14.54
  5. Maghrib17.19
  6. Isha18.48
Kuukauden aikatauluTulosta aikataulu

Sovelluksemme

Adhan-ilmoitukset, widgetit ja Apple Watch, offline-tilassa

Lataa App StorestaLataa Google Playsta

Muut ajat

Ishraq
07.39
Zawal (ei-suotava)
11.56
Isfirar
16.33
Keskiyö
00.07
Yön viimeinen kolmannes
01.20

lokakuu 2026: aikataulu

Kuukauden aikataulu
lokakuu 2026: aikataulu
PäivämääräHijriFajrAuringonnousuDhuhrAsrMaghribIsha
20 Rabi' al-thani04.4606.2012.1315.3018.0619.33
21 Rabi' al-thani04.4706.2112.1315.2918.0419.31
22 Rabi' al-thani04.4906.2212.1215.2818.0219.30
23 Rabi' al-thani04.5006.2312.1215.2618.0019.28
24 Rabi' al-thani04.5106.2412.1215.2517.5919.26
25 Rabi' al-thani04.5206.2512.1115.2417.5719.24
26 Rabi' al-thani04.5306.2612.1115.2317.5519.23
27 Rabi' al-thani04.5406.2712.1115.2117.5419.21
28 Rabi' al-thani04.5506.2812.1115.2017.5219.19
29 Rabi' al-thani04.5606.3012.1015.1917.5019.18
30 Rabi' al-thani04.5806.3112.1015.1717.4919.16
1 Jumada al-ula04.5906.3212.1015.1617.4719.14
2 Jumada al-ula05.0006.3312.0915.1517.4519.13
3 Jumada al-ula05.0106.3412.0915.1417.4419.11
4 Jumada al-ula05.0206.3512.0915.1317.4219.10
5 Jumada al-ula05.0306.3612.0915.1117.4119.08
6 Jumada al-ula05.0406.3812.0915.1017.3919.07
7 Jumada al-ula05.0506.3912.0815.0917.3719.05
8 Jumada al-ula05.0706.4012.0815.0817.3619.04
9 Jumada al-ula05.0806.4112.0815.0617.3419.02
10 Jumada al-ula05.0906.4212.0815.0517.3319.01
11 Jumada al-ula05.1006.4312.0815.0417.3118.59
12 Jumada al-ula05.1106.4512.0815.0317.3018.58
13 Jumada al-ula05.1206.4612.0715.0217.2818.57
14 Jumada al-ula05.1306.4712.0715.0117.2718.55
15 Jumada al-ula05.1406.4812.0715.0017.2518.54
16 Jumada al-ula05.1506.5012.0714.5817.2418.53
17 Jumada al-ula05.1606.5112.0714.5717.2318.51
18 Jumada al-ula05.1806.5212.0714.5617.2118.50
19 Jumada al-ula05.1906.5312.0714.5517.2018.49
20 Jumada al-ula05.2006.5412.0714.5417.1918.48

Qibla-suunta

N

Paikan Musan-ŭp keskustasta qibla on 285,8° myötäpäivään pohjoisesta (länsi). Kaaba on 8 379 km päässä linnuntietä.

Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.

Sovelluksemme

Qibla-kompassi on sovelluksessa

Lataa App StorestaLataa Google Playsta

Lähikaupungit

Usein kysytyt kysymykset

Mihin aikaan Maghrib on paikassa Musan-ŭp tänään?

Tänään (31. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Musan-ŭp klo 17.19. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.

Mihin aikaan Fajr on paikassa Musan-ŭp?

Fajr on tänään klo 05.20 ja huomenna klo 05.21. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.

Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Musan-ŭp?

Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 6. marraskuuta 2026 Dhuhr on klo 12.07; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.

Mihin suuntaan qibla on paikassa Musan-ŭp?

Paikan Musan-ŭp keskustasta qibla on 285,8° myötäpäivään pohjoisesta (länsi). Kaaba on 8 379 km päässä linnuntietä.

Millä tavalla nämä ajat on laskettu?

Ajat lasketaan Muslimien maailmanliitto-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.

Minare

Saa adhan puhelimeesi

Minare soittaa adhanin kunkin rukouksen alkaessa ja laskee ajat offline-tilassa. Ilmainen iPhonelle, iPadille, Macille, Apple Watchille ja Androidille.

Lataa App StorestaLataa Google Playsta