Rukousajat: Cono Norte
11 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr04.00
- Auringonnousu05.14
- Dhuhr11.31
- Asr14.45
- Maghrib17.48
- Isha18.57
Muut ajat
- Ishraq
- 05.59
- Zawal (ei-suotava)
- 11.20
- Isfirar
- 17.02
- Keskiyö
- 23.30
- Yön viimeinen kolmannes
- 00.35
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 04.17 | 05.29 | 11.36 | 14.56 | 17.43 | 18.51 | |
| 21 Rabi' al-thani | 04.16 | 05.28 | 11.36 | 14.56 | 17.44 | 18.51 | |
| 22 Rabi' al-thani | 04.15 | 05.27 | 11.35 | 14.55 | 17.44 | 18.52 | |
| 23 Rabi' al-thani | 04.14 | 05.26 | 11.35 | 14.55 | 17.44 | 18.52 | |
| 24 Rabi' al-thani | 04.13 | 05.26 | 11.35 | 14.54 | 17.44 | 18.52 | |
| 25 Rabi' al-thani | 04.13 | 05.25 | 11.34 | 14.54 | 17.44 | 18.52 | |
| 26 Rabi' al-thani | 04.12 | 05.24 | 11.34 | 14.53 | 17.44 | 18.53 | |
| 27 Rabi' al-thani | 04.11 | 05.23 | 11.34 | 14.53 | 17.44 | 18.53 | |
| 28 Rabi' al-thani | 04.10 | 05.23 | 11.34 | 14.52 | 17.45 | 18.53 | |
| 29 Rabi' al-thani | 04.09 | 05.22 | 11.33 | 14.52 | 17.45 | 18.53 | |
| 30 Rabi' al-thani | 04.08 | 05.21 | 11.33 | 14.51 | 17.45 | 18.54 | |
| 1 Jumada al-ula | 04.08 | 05.20 | 11.33 | 14.51 | 17.45 | 18.54 | |
| 2 Jumada al-ula | 04.07 | 05.20 | 11.33 | 14.50 | 17.45 | 18.54 | |
| 3 Jumada al-ula | 04.06 | 05.19 | 11.32 | 14.50 | 17.46 | 18.55 | |
| 4 Jumada al-ula | 04.05 | 05.18 | 11.32 | 14.49 | 17.46 | 18.55 | |
| 5 Jumada al-ula | 04.05 | 05.18 | 11.32 | 14.49 | 17.46 | 18.55 | |
| 6 Jumada al-ula | 04.04 | 05.17 | 11.32 | 14.48 | 17.46 | 18.56 | |
| 7 Jumada al-ula | 04.03 | 05.16 | 11.31 | 14.47 | 17.47 | 18.56 | |
| 8 Jumada al-ula | 04.02 | 05.16 | 11.31 | 14.47 | 17.47 | 18.56 | |
| 9 Jumada al-ula | 04.02 | 05.15 | 11.31 | 14.46 | 17.47 | 18.57 | |
| 10 Jumada al-ula | 04.01 | 05.15 | 11.31 | 14.46 | 17.47 | 18.57 | |
| 11 Jumada al-ula | 04.00 | 05.14 | 11.31 | 14.45 | 17.48 | 18.57 | |
| 12 Jumada al-ula | 03.59 | 05.13 | 11.31 | 14.45 | 17.48 | 18.58 | |
| 13 Jumada al-ula | 03.59 | 05.13 | 11.30 | 14.44 | 17.48 | 18.58 | |
| 14 Jumada al-ula | 03.58 | 05.12 | 11.30 | 14.44 | 17.49 | 18.59 | |
| 15 Jumada al-ula | 03.57 | 05.12 | 11.30 | 14.43 | 17.49 | 18.59 | |
| 16 Jumada al-ula | 03.57 | 05.11 | 11.30 | 14.43 | 17.49 | 19.00 | |
| 17 Jumada al-ula | 03.56 | 05.11 | 11.30 | 14.42 | 17.50 | 19.00 | |
| 18 Jumada al-ula | 03.55 | 05.10 | 11.30 | 14.42 | 17.50 | 19.01 | |
| 19 Jumada al-ula | 03.55 | 05.10 | 11.30 | 14.41 | 17.50 | 19.01 | |
| 20 Jumada al-ula | 03.54 | 05.09 | 11.30 | 14.41 | 17.51 | 19.02 |
Qibla-suunta
Paikan Cono Norte keskustasta qibla on 73,6° myötäpäivään pohjoisesta (itä). Kaaba on 12 831 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Cono Norte tänään?
Tänään (22. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Cono Norte klo 17.48. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Cono Norte?
Fajr on tänään klo 04.00 ja huomenna klo 03.59. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Cono Norte?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 23. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 11.31; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Cono Norte?
Paikan Cono Norte keskustasta qibla on 73,6° myötäpäivään pohjoisesta (itä). Kaaba on 12 831 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Muslimien maailmanliitto-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare