Rukousajat: Fernando de la Mora
14 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr04.47
- Auringonnousu06.07
- Dhuhr12.34
- Asr16.04
- Maghrib19.02
- Isha20.17
Muut ajat
- Ishraq
- 06.52
- Zawal (ei-suotava)
- 12.24
- Isfirar
- 18.16
- Keskiyö
- 00.34
- Yön viimeinen kolmannes
- 01.31
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 05.13 | 06.30 | 12.40 | 16.08 | 18.50 | 20.02 | |
| 21 Rabi' al-thani | 05.12 | 06.29 | 12.39 | 16.08 | 18.50 | 20.03 | |
| 22 Rabi' al-thani | 05.11 | 06.28 | 12.39 | 16.07 | 18.51 | 20.03 | |
| 23 Rabi' al-thani | 05.10 | 06.27 | 12.39 | 16.07 | 18.51 | 20.04 | |
| 24 Rabi' al-thani | 05.09 | 06.26 | 12.38 | 16.07 | 18.52 | 20.04 | |
| 25 Rabi' al-thani | 05.07 | 06.25 | 12.38 | 16.07 | 18.52 | 20.05 | |
| 26 Rabi' al-thani | 05.06 | 06.24 | 12.38 | 16.07 | 18.52 | 20.05 | |
| 27 Rabi' al-thani | 05.05 | 06.23 | 12.38 | 16.07 | 18.53 | 20.06 | |
| 28 Rabi' al-thani | 05.04 | 06.22 | 12.37 | 16.06 | 18.53 | 20.07 | |
| 29 Rabi' al-thani | 05.03 | 06.21 | 12.37 | 16.06 | 18.54 | 20.07 | |
| 30 Rabi' al-thani | 05.02 | 06.20 | 12.37 | 16.06 | 18.54 | 20.08 | |
| 1 Jumada al-ula | 05.01 | 06.19 | 12.37 | 16.06 | 18.55 | 20.08 | |
| 2 Jumada al-ula | 05.00 | 06.18 | 12.36 | 16.06 | 18.55 | 20.09 | |
| 3 Jumada al-ula | 04.58 | 06.17 | 12.36 | 16.06 | 18.56 | 20.10 | |
| 4 Jumada al-ula | 04.57 | 06.16 | 12.36 | 16.05 | 18.56 | 20.10 | |
| 5 Jumada al-ula | 04.56 | 06.15 | 12.36 | 16.05 | 18.57 | 20.11 | |
| 6 Jumada al-ula | 04.55 | 06.14 | 12.35 | 16.05 | 18.57 | 20.12 | |
| 7 Jumada al-ula | 04.54 | 06.13 | 12.35 | 16.05 | 18.58 | 20.12 | |
| 8 Jumada al-ula | 04.53 | 06.12 | 12.35 | 16.05 | 18.58 | 20.13 | |
| 9 Jumada al-ula | 04.52 | 06.11 | 12.35 | 16.04 | 18.59 | 20.14 | |
| 10 Jumada al-ula | 04.51 | 06.10 | 12.35 | 16.04 | 18.59 | 20.14 | |
| 11 Jumada al-ula | 04.50 | 06.09 | 12.35 | 16.04 | 19.00 | 20.15 | |
| 12 Jumada al-ula | 04.49 | 06.09 | 12.34 | 16.04 | 19.01 | 20.16 | |
| 13 Jumada al-ula | 04.48 | 06.08 | 12.34 | 16.04 | 19.01 | 20.16 | |
| 14 Jumada al-ula | 04.47 | 06.07 | 12.34 | 16.04 | 19.02 | 20.17 | |
| 15 Jumada al-ula | 04.46 | 06.06 | 12.34 | 16.03 | 19.02 | 20.18 | |
| 16 Jumada al-ula | 04.45 | 06.05 | 12.34 | 16.03 | 19.03 | 20.19 | |
| 17 Jumada al-ula | 04.44 | 06.05 | 12.34 | 16.03 | 19.03 | 20.20 | |
| 18 Jumada al-ula | 04.43 | 06.04 | 12.34 | 16.03 | 19.04 | 20.20 | |
| 19 Jumada al-ula | 04.42 | 06.03 | 12.34 | 16.03 | 19.05 | 20.21 | |
| 20 Jumada al-ula | 04.41 | 06.02 | 12.34 | 16.03 | 19.05 | 20.22 |
Qibla-suunta
Paikan Fernando de la Mora keskustasta qibla on 73,2° myötäpäivään pohjoisesta (itä). Kaaba on 11 709 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Fernando de la Mora tänään?
Tänään (25. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Fernando de la Mora klo 19.02. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Fernando de la Mora?
Fajr on tänään klo 04.47 ja huomenna klo 04.46. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Fernando de la Mora?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 30. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 12.34; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Fernando de la Mora?
Paikan Fernando de la Mora keskustasta qibla on 73,2° myötäpäivään pohjoisesta (itä). Kaaba on 11 709 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Muslimien maailmanliitto-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare