Rukousajat: Pir Mahal
18 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr05.01
- Auringonnousu06.23
- Dhuhr11.54
- Asr15.47
- Maghrib17.25
- Isha18.46
Muut ajat
- Ishraq
- 07.08
- Zawal (ei-suotava)
- 11.43
- Isfirar
- 16.40
- Keskiyö
- 23.54
- Yön viimeinen kolmannes
- 01.09
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 04.44 | 06.04 | 12.00 | 16.15 | 17.56 | 19.16 | |
| 21 Rabi' al-thani | 04.44 | 06.04 | 12.00 | 16.14 | 17.55 | 19.15 | |
| 22 Rabi' al-thani | 04.45 | 06.05 | 11.59 | 16.13 | 17.53 | 19.13 | |
| 23 Rabi' al-thani | 04.45 | 06.05 | 11.59 | 16.12 | 17.52 | 19.12 | |
| 24 Rabi' al-thani | 04.46 | 06.06 | 11.59 | 16.11 | 17.51 | 19.11 | |
| 25 Rabi' al-thani | 04.47 | 06.07 | 11.58 | 16.10 | 17.50 | 19.10 | |
| 26 Rabi' al-thani | 04.47 | 06.07 | 11.58 | 16.09 | 17.49 | 19.08 | |
| 27 Rabi' al-thani | 04.48 | 06.08 | 11.58 | 16.08 | 17.47 | 19.07 | |
| 28 Rabi' al-thani | 04.48 | 06.09 | 11.58 | 16.07 | 17.46 | 19.06 | |
| 29 Rabi' al-thani | 04.49 | 06.09 | 11.57 | 16.05 | 17.45 | 19.05 | |
| 30 Rabi' al-thani | 04.50 | 06.10 | 11.57 | 16.04 | 17.44 | 19.04 | |
| 1 Jumada al-ula | 04.50 | 06.11 | 11.57 | 16.03 | 17.43 | 19.03 | |
| 2 Jumada al-ula | 04.51 | 06.11 | 11.57 | 16.02 | 17.41 | 19.02 | |
| 3 Jumada al-ula | 04.52 | 06.12 | 11.56 | 16.01 | 17.40 | 19.01 | |
| 4 Jumada al-ula | 04.52 | 06.13 | 11.56 | 16.00 | 17.39 | 18.59 | |
| 5 Jumada al-ula | 04.53 | 06.13 | 11.56 | 15.59 | 17.38 | 18.58 | |
| 6 Jumada al-ula | 04.53 | 06.14 | 11.56 | 15.58 | 17.37 | 18.57 | |
| 7 Jumada al-ula | 04.54 | 06.15 | 11.55 | 15.57 | 17.36 | 18.56 | |
| 8 Jumada al-ula | 04.55 | 06.15 | 11.55 | 15.56 | 17.35 | 18.55 | |
| 9 Jumada al-ula | 04.55 | 06.16 | 11.55 | 15.56 | 17.34 | 18.54 | |
| 10 Jumada al-ula | 04.56 | 06.17 | 11.55 | 15.55 | 17.33 | 18.53 | |
| 11 Jumada al-ula | 04.57 | 06.17 | 11.55 | 15.54 | 17.32 | 18.52 | |
| 12 Jumada al-ula | 04.57 | 06.18 | 11.55 | 15.53 | 17.31 | 18.51 | |
| 13 Jumada al-ula | 04.58 | 06.19 | 11.54 | 15.52 | 17.30 | 18.51 | |
| 14 Jumada al-ula | 04.59 | 06.20 | 11.54 | 15.51 | 17.29 | 18.50 | |
| 15 Jumada al-ula | 04.59 | 06.20 | 11.54 | 15.50 | 17.28 | 18.49 | |
| 16 Jumada al-ula | 05.00 | 06.21 | 11.54 | 15.49 | 17.27 | 18.48 | |
| 17 Jumada al-ula | 05.01 | 06.22 | 11.54 | 15.48 | 17.26 | 18.47 | |
| 18 Jumada al-ula | 05.01 | 06.23 | 11.54 | 15.47 | 17.25 | 18.46 | |
| 19 Jumada al-ula | 05.02 | 06.23 | 11.54 | 15.47 | 17.24 | 18.45 | |
| 20 Jumada al-ula | 05.03 | 06.24 | 11.54 | 15.46 | 17.23 | 18.45 |
Qibla-suunta
Paikan Pir Mahal keskustasta qibla on 260,1° myötäpäivään pohjoisesta (länsi). Kaaba on 3 404 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Pir Mahal tänään?
Tänään (29. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Pir Mahal klo 17.25. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Pir Mahal?
Fajr on tänään klo 05.01 ja huomenna klo 05.02. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Pir Mahal?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 30. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 11.54; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Pir Mahal?
Paikan Pir Mahal keskustasta qibla on 260,1° myötäpäivään pohjoisesta (länsi). Kaaba on 3 404 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Karachin yliopisto-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare