Rukousajat: ‘Ibrī
11 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr04.52
- Auringonnousu06.14
- Dhuhr11.58
- Asr15.16
- Maghrib17.43
- Isha19.13
Muut ajat
- Ishraq
- 06.59
- Zawal (ei-suotava)
- 11.48
- Isfirar
- 16.57
- Keskiyö
- 23.58
- Yön viimeinen kolmannes
- 01.09
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 04.44 | 06.05 | 12.04 | 15.28 | 18.01 | 19.31 | |
| 21 Rabi' al-thani | 04.44 | 06.06 | 12.03 | 15.27 | 18.00 | 19.30 | |
| 22 Rabi' al-thani | 04.45 | 06.06 | 12.03 | 15.26 | 17.59 | 19.29 | |
| 23 Rabi' al-thani | 04.45 | 06.07 | 12.03 | 15.26 | 17.59 | 19.29 | |
| 24 Rabi' al-thani | 04.46 | 06.07 | 12.02 | 15.25 | 17.58 | 19.28 | |
| 25 Rabi' al-thani | 04.46 | 06.07 | 12.02 | 15.25 | 17.57 | 19.27 | |
| 26 Rabi' al-thani | 04.46 | 06.08 | 12.02 | 15.24 | 17.56 | 19.26 | |
| 27 Rabi' al-thani | 04.47 | 06.08 | 12.02 | 15.24 | 17.55 | 19.25 | |
| 28 Rabi' al-thani | 04.47 | 06.08 | 12.01 | 15.23 | 17.54 | 19.24 | |
| 29 Rabi' al-thani | 04.47 | 06.09 | 12.01 | 15.22 | 17.53 | 19.23 | |
| 30 Rabi' al-thani | 04.48 | 06.09 | 12.01 | 15.22 | 17.52 | 19.22 | |
| 1 Jumada al-ula | 04.48 | 06.10 | 12.00 | 15.21 | 17.51 | 19.21 | |
| 2 Jumada al-ula | 04.48 | 06.10 | 12.00 | 15.21 | 17.50 | 19.20 | |
| 3 Jumada al-ula | 04.49 | 06.10 | 12.00 | 15.20 | 17.49 | 19.19 | |
| 4 Jumada al-ula | 04.49 | 06.11 | 12.00 | 15.20 | 17.48 | 19.18 | |
| 5 Jumada al-ula | 04.50 | 06.11 | 12.00 | 15.19 | 17.48 | 19.18 | |
| 6 Jumada al-ula | 04.50 | 06.12 | 11.59 | 15.19 | 17.47 | 19.17 | |
| 7 Jumada al-ula | 04.50 | 06.12 | 11.59 | 15.18 | 17.46 | 19.16 | |
| 8 Jumada al-ula | 04.51 | 06.13 | 11.59 | 15.18 | 17.45 | 19.15 | |
| 9 Jumada al-ula | 04.51 | 06.13 | 11.59 | 15.17 | 17.44 | 19.14 | |
| 10 Jumada al-ula | 04.51 | 06.13 | 11.59 | 15.16 | 17.43 | 19.13 | |
| 11 Jumada al-ula | 04.52 | 06.14 | 11.58 | 15.16 | 17.43 | 19.13 | |
| 12 Jumada al-ula | 04.52 | 06.14 | 11.58 | 15.15 | 17.42 | 19.12 | |
| 13 Jumada al-ula | 04.53 | 06.15 | 11.58 | 15.15 | 17.41 | 19.11 | |
| 14 Jumada al-ula | 04.53 | 06.15 | 11.58 | 15.15 | 17.40 | 19.10 | |
| 15 Jumada al-ula | 04.53 | 06.16 | 11.58 | 15.14 | 17.40 | 19.10 | |
| 16 Jumada al-ula | 04.54 | 06.16 | 11.58 | 15.14 | 17.39 | 19.09 | |
| 17 Jumada al-ula | 04.54 | 06.17 | 11.58 | 15.13 | 17.38 | 19.08 | |
| 18 Jumada al-ula | 04.55 | 06.17 | 11.58 | 15.13 | 17.38 | 19.08 | |
| 19 Jumada al-ula | 04.55 | 06.18 | 11.58 | 15.12 | 17.37 | 19.07 | |
| 20 Jumada al-ula | 04.56 | 06.18 | 11.58 | 15.12 | 17.36 | 19.06 |
Qibla-suunta
Paikan ‘Ibrī keskustasta qibla on 266,6° myötäpäivään pohjoisesta (länsi). Kaaba on 1 727 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa ‘Ibrī tänään?
Tänään (22. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa ‘Ibrī klo 17.43. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa ‘Ibrī?
Fajr on tänään klo 04.52 ja huomenna klo 04.52. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa ‘Ibrī?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 23. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 11.58; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa ‘Ibrī?
Paikan ‘Ibrī keskustasta qibla on 266,6° myötäpäivään pohjoisesta (länsi). Kaaba on 1 727 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Persianlahden alue-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare