Siirry sisältöön
Minare
fi
Minare

Rukousajat: Monte-Carlo

11 Jumada al-ula 1448

Seuraava rukous

--:--:--

Seuraava rukous--:--

  1. Fajr06.17
  2. Auringonnousu07.53
  3. Dhuhr13.15
  4. Asr16.08
  5. Maghrib18.36
  6. Isha20.06
Kuukauden aikatauluTulosta aikataulu

Sovelluksemme

Adhan-ilmoitukset, widgetit ja Apple Watch, offline-tilassa

Lataa App StorestaLataa Google Playsta

Muut ajat

Ishraq
08.38
Zawal (ei-suotava)
13.04
Isfirar
17.50
Keskiyö
01.15
Yön viimeinen kolmannes
02.24

lokakuu 2026: aikataulu

Kuukauden aikataulu
lokakuu 2026: aikataulu
PäivämääräHijriFajrAuringonnousuDhuhrAsrMaghribIsha
20 Rabi' al-thani05.5207.2813.2016.3519.1220.41
21 Rabi' al-thani05.5307.2913.2016.3419.1020.40
22 Rabi' al-thani05.5407.3013.1916.3319.0820.38
23 Rabi' al-thani05.5607.3113.1916.3119.0620.36
24 Rabi' al-thani05.5707.3213.1916.3019.0420.34
25 Rabi' al-thani05.5807.3413.1816.2919.0320.32
26 Rabi' al-thani05.5907.3513.1816.2719.0120.30
27 Rabi' al-thani06.0007.3613.1816.2618.5920.29
28 Rabi' al-thani06.0207.3713.1816.2518.5720.27
29 Rabi' al-thani06.0307.3813.1716.2318.5620.25
30 Rabi' al-thani06.0407.4013.1716.2218.5420.24
1 Jumada al-ula06.0507.4113.1716.2118.5220.22
2 Jumada al-ula06.0607.4213.1716.2018.5020.20
3 Jumada al-ula06.0807.4313.1616.1818.4920.19
4 Jumada al-ula06.0907.4413.1616.1718.4720.17
5 Jumada al-ula06.1007.4613.1616.1618.4520.15
6 Jumada al-ula06.1107.4713.1616.1418.4420.14
7 Jumada al-ula06.1207.4813.1516.1318.4220.12
8 Jumada al-ula06.1407.4913.1516.1218.4020.11
9 Jumada al-ula06.1507.5113.1516.1118.3920.09
10 Jumada al-ula06.1607.5213.1516.0918.3720.08
11 Jumada al-ula06.1707.5313.1516.0818.3620.06
12 Jumada al-ula06.1807.5413.1516.0718.3420.05
13 Jumada al-ula06.1907.5613.1416.0618.3320.03
14 Jumada al-ula05.2106.5712.1415.0417.3119.02
15 Jumada al-ula05.2206.5812.1415.0317.3019.00
16 Jumada al-ula05.2307.0012.1415.0217.2818.59
17 Jumada al-ula05.2407.0112.1415.0117.2718.58
18 Jumada al-ula05.2507.0212.1415.0017.2518.56
19 Jumada al-ula05.2607.0312.1414.5917.2418.55
20 Jumada al-ula05.2807.0512.1414.5817.2218.54

Qibla-suunta

N

Paikan Monte-Carlo keskustasta qibla on 119,3° myötäpäivään pohjoisesta (kaakko). Kaaba on 3 878 km päässä linnuntietä.

Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.

Sovelluksemme

Qibla-kompassi on sovelluksessa

Lataa App StorestaLataa Google Playsta

Lähikaupungit

Usein kysytyt kysymykset

Mihin aikaan Maghrib on paikassa Monte-Carlo tänään?

Tänään (22. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Monte-Carlo klo 18.36. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.

Mihin aikaan Fajr on paikassa Monte-Carlo?

Fajr on tänään klo 06.17 ja huomenna klo 06.18. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.

Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Monte-Carlo?

Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 23. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 13.15; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.

Mihin suuntaan qibla on paikassa Monte-Carlo?

Paikan Monte-Carlo keskustasta qibla on 119,3° myötäpäivään pohjoisesta (kaakko). Kaaba on 3 878 km päässä linnuntietä.

Millä tavalla nämä ajat on laskettu?

Ajat lasketaan Muslimien maailmanliitto-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.

Minare

Saa adhan puhelimeesi

Minare soittaa adhanin kunkin rukouksen alkaessa ja laskee ajat offline-tilassa. Ilmainen iPhonelle, iPadille, Macille, Apple Watchille ja Androidille.

Lataa App StorestaLataa Google Playsta