Rukousajat: Tepatitlán de Morelos
15 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr05.49
- Auringonnousu06.51
- Dhuhr12.35
- Asr15.53
- Maghrib18.19
- Isha19.21
Muut ajat
- Ishraq
- 07.36
- Zawal (ei-suotava)
- 12.24
- Isfirar
- 17.33
- Keskiyö
- 00.35
- Yön viimeinen kolmannes
- 01.59
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 05.42 | 06.42 | 12.41 | 16.04 | 18.39 | 19.39 | |
| 21 Rabi' al-thani | 05.42 | 06.42 | 12.40 | 16.04 | 18.38 | 19.38 | |
| 22 Rabi' al-thani | 05.42 | 06.43 | 12.40 | 16.03 | 18.37 | 19.38 | |
| 23 Rabi' al-thani | 05.42 | 06.43 | 12.40 | 16.03 | 18.36 | 19.37 | |
| 24 Rabi' al-thani | 05.43 | 06.43 | 12.39 | 16.02 | 18.35 | 19.36 | |
| 25 Rabi' al-thani | 05.43 | 06.44 | 12.39 | 16.02 | 18.34 | 19.35 | |
| 26 Rabi' al-thani | 05.43 | 06.44 | 12.39 | 16.01 | 18.33 | 19.34 | |
| 27 Rabi' al-thani | 05.43 | 06.44 | 12.39 | 16.01 | 18.33 | 19.33 | |
| 28 Rabi' al-thani | 05.44 | 06.44 | 12.38 | 16.00 | 18.32 | 19.32 | |
| 29 Rabi' al-thani | 05.44 | 06.45 | 12.38 | 16.00 | 18.31 | 19.32 | |
| 30 Rabi' al-thani | 05.44 | 06.45 | 12.38 | 15.59 | 18.30 | 19.31 | |
| 1 Jumada al-ula | 05.45 | 06.45 | 12.37 | 15.59 | 18.29 | 19.30 | |
| 2 Jumada al-ula | 05.45 | 06.46 | 12.37 | 15.58 | 18.28 | 19.29 | |
| 3 Jumada al-ula | 05.45 | 06.46 | 12.37 | 15.58 | 18.28 | 19.29 | |
| 4 Jumada al-ula | 05.45 | 06.46 | 12.37 | 15.57 | 18.27 | 19.28 | |
| 5 Jumada al-ula | 05.46 | 06.47 | 12.37 | 15.57 | 18.26 | 19.27 | |
| 6 Jumada al-ula | 05.46 | 06.47 | 12.36 | 15.56 | 18.25 | 19.26 | |
| 7 Jumada al-ula | 05.46 | 06.48 | 12.36 | 15.56 | 18.24 | 19.26 | |
| 8 Jumada al-ula | 05.47 | 06.48 | 12.36 | 15.55 | 18.24 | 19.25 | |
| 9 Jumada al-ula | 05.47 | 06.48 | 12.36 | 15.55 | 18.23 | 19.24 | |
| 10 Jumada al-ula | 05.47 | 06.49 | 12.36 | 15.55 | 18.22 | 19.24 | |
| 11 Jumada al-ula | 05.48 | 06.49 | 12.35 | 15.54 | 18.22 | 19.23 | |
| 12 Jumada al-ula | 05.48 | 06.49 | 12.35 | 15.54 | 18.21 | 19.22 | |
| 13 Jumada al-ula | 05.48 | 06.50 | 12.35 | 15.53 | 18.20 | 19.22 | |
| 14 Jumada al-ula | 05.49 | 06.50 | 12.35 | 15.53 | 18.20 | 19.21 | |
| 15 Jumada al-ula | 05.49 | 06.51 | 12.35 | 15.53 | 18.19 | 19.21 | |
| 16 Jumada al-ula | 05.49 | 06.51 | 12.35 | 15.52 | 18.18 | 19.20 | |
| 17 Jumada al-ula | 05.50 | 06.52 | 12.35 | 15.52 | 18.18 | 19.20 | |
| 18 Jumada al-ula | 05.50 | 06.52 | 12.35 | 15.51 | 18.17 | 19.19 | |
| 19 Jumada al-ula | 05.51 | 06.53 | 12.35 | 15.51 | 18.17 | 19.19 | |
| 20 Jumada al-ula | 05.51 | 06.53 | 12.35 | 15.51 | 18.16 | 19.18 |
Qibla-suunta
Paikan Tepatitlán de Morelos keskustasta qibla on 43,1° myötäpäivään pohjoisesta (koillinen). Kaaba on 13 805 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Tepatitlán de Morelos tänään?
Tänään (26. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Tepatitlán de Morelos klo 18.19. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Tepatitlán de Morelos?
Fajr on tänään klo 05.49 ja huomenna klo 05.49. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Tepatitlán de Morelos?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 30. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 12.35; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Tepatitlán de Morelos?
Paikan Tepatitlán de Morelos keskustasta qibla on 43,1° myötäpäivään pohjoisesta (koillinen). Kaaba on 13 805 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan ISNA (Pohjois-Amerikka)-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare