Rukousajat: Purísima de Bustos
16 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr05.46
- Auringonnousu06.48
- Dhuhr12.31
- Asr15.48
- Maghrib18.15
- Isha19.16
Muut ajat
- Ishraq
- 07.33
- Zawal (ei-suotava)
- 12.21
- Isfirar
- 17.29
- Keskiyö
- 00.31
- Yön viimeinen kolmannes
- 01.55
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 05.38 | 06.39 | 12.37 | 16.01 | 18.35 | 19.36 | |
| 21 Rabi' al-thani | 05.38 | 06.39 | 12.37 | 16.00 | 18.34 | 19.35 | |
| 22 Rabi' al-thani | 05.38 | 06.39 | 12.36 | 16.00 | 18.33 | 19.34 | |
| 23 Rabi' al-thani | 05.39 | 06.40 | 12.36 | 15.59 | 18.32 | 19.33 | |
| 24 Rabi' al-thani | 05.39 | 06.40 | 12.36 | 15.59 | 18.32 | 19.32 | |
| 25 Rabi' al-thani | 05.39 | 06.40 | 12.36 | 15.58 | 18.31 | 19.31 | |
| 26 Rabi' al-thani | 05.40 | 06.40 | 12.35 | 15.58 | 18.30 | 19.31 | |
| 27 Rabi' al-thani | 05.40 | 06.41 | 12.35 | 15.57 | 18.29 | 19.30 | |
| 28 Rabi' al-thani | 05.40 | 06.41 | 12.35 | 15.57 | 18.28 | 19.29 | |
| 29 Rabi' al-thani | 05.40 | 06.41 | 12.34 | 15.56 | 18.27 | 19.28 | |
| 30 Rabi' al-thani | 05.41 | 06.42 | 12.34 | 15.56 | 18.26 | 19.27 | |
| 1 Jumada al-ula | 05.41 | 06.42 | 12.34 | 15.55 | 18.26 | 19.27 | |
| 2 Jumada al-ula | 05.41 | 06.42 | 12.34 | 15.55 | 18.25 | 19.26 | |
| 3 Jumada al-ula | 05.42 | 06.43 | 12.33 | 15.54 | 18.24 | 19.25 | |
| 4 Jumada al-ula | 05.42 | 06.43 | 12.33 | 15.54 | 18.23 | 19.24 | |
| 5 Jumada al-ula | 05.42 | 06.43 | 12.33 | 15.53 | 18.22 | 19.23 | |
| 6 Jumada al-ula | 05.43 | 06.44 | 12.33 | 15.53 | 18.22 | 19.23 | |
| 7 Jumada al-ula | 05.43 | 06.44 | 12.33 | 15.52 | 18.21 | 19.22 | |
| 8 Jumada al-ula | 05.43 | 06.45 | 12.32 | 15.52 | 18.20 | 19.21 | |
| 9 Jumada al-ula | 05.44 | 06.45 | 12.32 | 15.51 | 18.19 | 19.21 | |
| 10 Jumada al-ula | 05.44 | 06.45 | 12.32 | 15.51 | 18.19 | 19.20 | |
| 11 Jumada al-ula | 05.44 | 06.46 | 12.32 | 15.51 | 18.18 | 19.19 | |
| 12 Jumada al-ula | 05.45 | 06.46 | 12.32 | 15.50 | 18.17 | 19.19 | |
| 13 Jumada al-ula | 05.45 | 06.47 | 12.32 | 15.50 | 18.17 | 19.18 | |
| 14 Jumada al-ula | 05.45 | 06.47 | 12.32 | 15.49 | 18.16 | 19.18 | |
| 15 Jumada al-ula | 05.46 | 06.47 | 12.31 | 15.49 | 18.15 | 19.17 | |
| 16 Jumada al-ula | 05.46 | 06.48 | 12.31 | 15.48 | 18.15 | 19.16 | |
| 17 Jumada al-ula | 05.46 | 06.48 | 12.31 | 15.48 | 18.14 | 19.16 | |
| 18 Jumada al-ula | 05.47 | 06.49 | 12.31 | 15.48 | 18.13 | 19.15 | |
| 19 Jumada al-ula | 05.47 | 06.49 | 12.31 | 15.47 | 18.13 | 19.15 | |
| 20 Jumada al-ula | 05.48 | 06.50 | 12.31 | 15.47 | 18.12 | 19.14 |
Qibla-suunta
Paikan Purísima de Bustos keskustasta qibla on 43,7° myötäpäivään pohjoisesta (koillinen). Kaaba on 13 724 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Purísima de Bustos tänään?
Tänään (27. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Purísima de Bustos klo 18.15. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Purísima de Bustos?
Fajr on tänään klo 05.46 ja huomenna klo 05.46. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Purísima de Bustos?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 30. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 12.31; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Purísima de Bustos?
Paikan Purísima de Bustos keskustasta qibla on 43,7° myötäpäivään pohjoisesta (koillinen). Kaaba on 13 724 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan ISNA (Pohjois-Amerikka)-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare