Siirry sisältöön

Rukousajat: Iguala de la Independencia

19 Jumada al-ula 1448

Seuraava rukous

--:--:--

Seuraava rukous--:--

  1. Fajr05.36
  2. Auringonnousu06.37
  3. Dhuhr12.22
  4. Asr15.40
  5. Maghrib18.06
  6. Isha19.07
Kuukauden aikatauluTulosta aikataulu

Sovelluksemme

Adhan-ilmoitukset, widgetit ja Apple Watch, offline-tilassa

Lataa App StorestaLataa Google Playsta

Muut ajat

Ishraq
07.22
Zawal (ei-suotava)
12.11
Isfirar
17.21
Keskiyö
00.21
Yön viimeinen kolmannes
01.46

lokakuu 2026: aikataulu

Kuukauden aikataulu
lokakuu 2026: aikataulu
PäivämääräHijriFajrAuringonnousuDhuhrAsrMaghribIsha
20 Rabi' al-thani05.2906.2912.2815.5018.2619.26
21 Rabi' al-thani05.2906.2912.2715.5018.2619.25
22 Rabi' al-thani05.2906.2912.2715.5018.2519.25
23 Rabi' al-thani05.2906.2912.2715.4918.2419.24
24 Rabi' al-thani05.3006.2912.2615.4918.2319.23
25 Rabi' al-thani05.3006.3012.2615.4818.2219.22
26 Rabi' al-thani05.3006.3012.2615.4818.2219.21
27 Rabi' al-thani05.3006.3012.2615.4818.2119.21
28 Rabi' al-thani05.3006.3012.2515.4718.2019.20
29 Rabi' al-thani05.3106.3112.2515.4718.1919.19
30 Rabi' al-thani05.3106.3112.2515.4618.1919.18
1 Jumada al-ula05.3106.3112.2515.4618.1819.18
2 Jumada al-ula05.3106.3112.2415.4618.1719.17
3 Jumada al-ula05.3206.3212.2415.4518.1619.16
4 Jumada al-ula05.3206.3212.2415.4518.1619.16
5 Jumada al-ula05.3206.3212.2415.4518.1519.15
6 Jumada al-ula05.3206.3212.2315.4418.1419.14
7 Jumada al-ula05.3206.3312.2315.4418.1319.14
8 Jumada al-ula05.3306.3312.2315.4318.1319.13
9 Jumada al-ula05.3306.3312.2315.4318.1219.13
10 Jumada al-ula05.3306.3412.2315.4318.1219.12
11 Jumada al-ula05.3406.3412.2315.4218.1119.11
12 Jumada al-ula05.3406.3412.2215.4218.1019.11
13 Jumada al-ula05.3406.3512.2215.4218.1019.10
14 Jumada al-ula05.3406.3512.2215.4118.0919.10
15 Jumada al-ula05.3506.3512.2215.4118.0919.09
16 Jumada al-ula05.3506.3612.2215.4118.0819.09
17 Jumada al-ula05.3506.3612.2215.4018.0719.08
18 Jumada al-ula05.3606.3712.2215.4018.0719.08
19 Jumada al-ula05.3606.3712.2215.4018.0619.07
20 Jumada al-ula05.3606.3712.2215.3918.0619.07

Qibla-suunta

N

Paikan Iguala de la Independencia keskustasta qibla on 46,8° myötäpäivään pohjoisesta (koillinen). Kaaba on 13 760 km päässä linnuntietä.

Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.

Sovelluksemme

Qibla-kompassi on sovelluksessa

Lataa App StorestaLataa Google Playsta

Lähikaupungit

Usein kysytyt kysymykset

Mihin aikaan Maghrib on paikassa Iguala de la Independencia tänään?

Tänään (30. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Iguala de la Independencia klo 18.06. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.

Mihin aikaan Fajr on paikassa Iguala de la Independencia?

Fajr on tänään klo 05.36 ja huomenna klo 05.36. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.

Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Iguala de la Independencia?

Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 30. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 12.22; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.

Mihin suuntaan qibla on paikassa Iguala de la Independencia?

Paikan Iguala de la Independencia keskustasta qibla on 46,8° myötäpäivään pohjoisesta (koillinen). Kaaba on 13 760 km päässä linnuntietä.

Millä tavalla nämä ajat on laskettu?

Ajat lasketaan ISNA (Pohjois-Amerikka)-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.

Minare

Saa adhan puhelimeesi

Minare soittaa adhanin kunkin rukouksen alkaessa ja laskee ajat offline-tilassa. Ilmainen iPhonelle, iPadille, Macille, Apple Watchille ja Androidille.

Lataa App StorestaLataa Google Playsta