Siirry sisältöön
Minare
fi
Minare

Rukousajat: Imi-n-Tanout

14 Jumada al-ula 1448

Seuraava rukous

--:--:--

Seuraava rukous--:--

  1. Fajr06.19
  2. Auringonnousu07.45
  3. Dhuhr13.19
  4. Asr16.29
  5. Maghrib18.53
  6. Isha20.10
Kuukauden aikatauluTulosta aikataulu

Sovelluksemme

Adhan-ilmoitukset, widgetit ja Apple Watch, offline-tilassa

Lataa App StorestaLataa Google Playsta

Muut ajat

Ishraq
08.30
Zawal (ei-suotava)
13.09
Isfirar
18.08
Keskiyö
01.19
Yön viimeinen kolmannes
02.31

lokakuu 2026: aikataulu

Kuukauden aikataulu
lokakuu 2026: aikataulu
PäivämääräHijriFajrAuringonnousuDhuhrAsrMaghribIsha
20 Rabi' al-thani06.0407.2913.2516.4819.2120.36
21 Rabi' al-thani06.0407.3013.2516.4719.1920.35
22 Rabi' al-thani06.0507.3013.2416.4619.1820.34
23 Rabi' al-thani06.0607.3113.2416.4619.1720.32
24 Rabi' al-thani06.0607.3113.2416.4519.1620.31
25 Rabi' al-thani06.0707.3213.2316.4419.1420.30
26 Rabi' al-thani06.0807.3313.2316.4319.1320.29
27 Rabi' al-thani06.0807.3313.2316.4219.1220.28
28 Rabi' al-thani06.0907.3413.2316.4119.1120.26
29 Rabi' al-thani06.1007.3513.2216.4119.1020.25
30 Rabi' al-thani06.1007.3513.2216.4019.0820.24
1 Jumada al-ula06.1107.3613.2216.3919.0720.23
2 Jumada al-ula06.1207.3713.2216.3819.0620.22
3 Jumada al-ula06.1207.3713.2116.3719.0520.21
4 Jumada al-ula06.1307.3813.2116.3619.0420.20
5 Jumada al-ula06.1307.3913.2116.3619.0320.19
6 Jumada al-ula06.1407.3913.2116.3519.0220.18
7 Jumada al-ula06.1507.4013.2116.3419.0020.16
8 Jumada al-ula06.1507.4113.2016.3318.5920.15
9 Jumada al-ula06.1607.4213.2016.3318.5820.14
10 Jumada al-ula06.1707.4213.2016.3218.5720.13
11 Jumada al-ula06.1707.4313.2016.3118.5620.13
12 Jumada al-ula06.1807.4413.2016.3018.5520.12
13 Jumada al-ula06.1907.4513.2016.2918.5420.11
14 Jumada al-ula06.1907.4513.1916.2918.5320.10
15 Jumada al-ula06.2007.4613.1916.2818.5220.09
16 Jumada al-ula06.2107.4713.1916.2718.5120.08
17 Jumada al-ula06.2107.4813.1916.2718.5020.07
18 Jumada al-ula06.2207.4813.1916.2618.4920.06
19 Jumada al-ula06.2307.4913.1916.2518.4920.06
20 Jumada al-ula06.2307.5013.1916.2518.4820.05

Qibla-suunta

N

Paikan Imi-n-Tanout keskustasta qibla on 90,5° myötäpäivään pohjoisesta (itä). Kaaba on 4 932 km päässä linnuntietä.

Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.

Sovelluksemme

Qibla-kompassi on sovelluksessa

Lataa App StorestaLataa Google Playsta

Lähikaupungit

Usein kysytyt kysymykset

Mihin aikaan Maghrib on paikassa Imi-n-Tanout tänään?

Tänään (25. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Imi-n-Tanout klo 18.53. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.

Mihin aikaan Fajr on paikassa Imi-n-Tanout?

Fajr on tänään klo 06.19 ja huomenna klo 06.20. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.

Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Imi-n-Tanout?

Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 30. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 13.19; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.

Mihin suuntaan qibla on paikassa Imi-n-Tanout?

Paikan Imi-n-Tanout keskustasta qibla on 90,5° myötäpäivään pohjoisesta (itä). Kaaba on 4 932 km päässä linnuntietä.

Millä tavalla nämä ajat on laskettu?

Ajat lasketaan Marokko-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.

Minare

Saa adhan puhelimeesi

Minare soittaa adhanin kunkin rukouksen alkaessa ja laskee ajat offline-tilassa. Ilmainen iPhonelle, iPadille, Macille, Apple Watchille ja Androidille.

Lataa App StorestaLataa Google Playsta