Rukousajat: Hefei
12 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr04.58
- Auringonnousu06.20
- Dhuhr11.55
- Asr15.05
- Maghrib17.30
- Isha18.47
Muut ajat
- Ishraq
- 07.05
- Zawal (ei-suotava)
- 11.45
- Isfirar
- 16.45
- Keskiyö
- 23.55
- Yön viimeinen kolmannes
- 01.09
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 04.43 | 06.04 | 12.01 | 15.24 | 17.56 | 19.13 | |
| 21 Rabi' al-thani | 04.44 | 06.05 | 12.00 | 15.23 | 17.55 | 19.11 | |
| 22 Rabi' al-thani | 04.45 | 06.06 | 12.00 | 15.22 | 17.54 | 19.10 | |
| 23 Rabi' al-thani | 04.45 | 06.06 | 12.00 | 15.21 | 17.53 | 19.09 | |
| 24 Rabi' al-thani | 04.46 | 06.07 | 11.59 | 15.20 | 17.51 | 19.07 | |
| 25 Rabi' al-thani | 04.47 | 06.08 | 11.59 | 15.19 | 17.50 | 19.06 | |
| 26 Rabi' al-thani | 04.47 | 06.08 | 11.59 | 15.19 | 17.49 | 19.05 | |
| 27 Rabi' al-thani | 04.48 | 06.09 | 11.59 | 15.18 | 17.48 | 19.04 | |
| 28 Rabi' al-thani | 04.49 | 06.10 | 11.58 | 15.17 | 17.46 | 19.02 | |
| 29 Rabi' al-thani | 04.49 | 06.10 | 11.58 | 15.16 | 17.45 | 19.01 | |
| 30 Rabi' al-thani | 04.50 | 06.11 | 11.58 | 15.15 | 17.44 | 19.00 | |
| 1 Jumada al-ula | 04.51 | 06.12 | 11.57 | 15.14 | 17.43 | 18.59 | |
| 2 Jumada al-ula | 04.51 | 06.12 | 11.57 | 15.13 | 17.41 | 18.58 | |
| 3 Jumada al-ula | 04.52 | 06.13 | 11.57 | 15.13 | 17.40 | 18.57 | |
| 4 Jumada al-ula | 04.53 | 06.14 | 11.57 | 15.12 | 17.39 | 18.56 | |
| 5 Jumada al-ula | 04.53 | 06.15 | 11.56 | 15.11 | 17.38 | 18.54 | |
| 6 Jumada al-ula | 04.54 | 06.15 | 11.56 | 15.10 | 17.37 | 18.53 | |
| 7 Jumada al-ula | 04.55 | 06.16 | 11.56 | 15.09 | 17.36 | 18.52 | |
| 8 Jumada al-ula | 04.55 | 06.17 | 11.56 | 15.08 | 17.35 | 18.51 | |
| 9 Jumada al-ula | 04.56 | 06.18 | 11.56 | 15.08 | 17.33 | 18.50 | |
| 10 Jumada al-ula | 04.57 | 06.18 | 11.56 | 15.07 | 17.32 | 18.49 | |
| 11 Jumada al-ula | 04.57 | 06.19 | 11.55 | 15.06 | 17.31 | 18.48 | |
| 12 Jumada al-ula | 04.58 | 06.20 | 11.55 | 15.05 | 17.30 | 18.47 | |
| 13 Jumada al-ula | 04.59 | 06.21 | 11.55 | 15.04 | 17.29 | 18.46 | |
| 14 Jumada al-ula | 04.59 | 06.21 | 11.55 | 15.04 | 17.28 | 18.45 | |
| 15 Jumada al-ula | 05.00 | 06.22 | 11.55 | 15.03 | 17.27 | 18.44 | |
| 16 Jumada al-ula | 05.01 | 06.23 | 11.55 | 15.02 | 17.26 | 18.44 | |
| 17 Jumada al-ula | 05.02 | 06.24 | 11.55 | 15.01 | 17.25 | 18.43 | |
| 18 Jumada al-ula | 05.02 | 06.24 | 11.55 | 15.01 | 17.24 | 18.42 | |
| 19 Jumada al-ula | 05.03 | 06.25 | 11.55 | 15.00 | 17.23 | 18.41 | |
| 20 Jumada al-ula | 05.04 | 06.26 | 11.54 | 14.59 | 17.22 | 18.40 |
Qibla-suunta
Paikan Hefei keskustasta qibla on 282,6° myötäpäivään pohjoisesta (länsi). Kaaba on 7 630 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Hefei tänään?
Tänään (23. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Hefei klo 17.30. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Hefei?
Fajr on tänään klo 04.58 ja huomenna klo 04.59. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Hefei?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 23. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 11.55; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Hefei?
Paikan Hefei keskustasta qibla on 282,6° myötäpäivään pohjoisesta (länsi). Kaaba on 7 630 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Muslimien maailmanliitto-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare