Rukousajat: Dazhong
13 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr04.46
- Auringonnousu06.09
- Dhuhr11.42
- Asr14.50
- Maghrib17.15
- Isha18.33
Muut ajat
- Ishraq
- 06.54
- Zawal (ei-suotava)
- 11.32
- Isfirar
- 16.30
- Keskiyö
- 23.42
- Yön viimeinen kolmannes
- 00.56
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 04.30 | 05.52 | 11.48 | 15.11 | 17.43 | 19.01 | |
| 21 Rabi' al-thani | 04.30 | 05.53 | 11.48 | 15.10 | 17.42 | 18.59 | |
| 22 Rabi' al-thani | 04.31 | 05.53 | 11.47 | 15.09 | 17.41 | 18.58 | |
| 23 Rabi' al-thani | 04.32 | 05.54 | 11.47 | 15.08 | 17.39 | 18.57 | |
| 24 Rabi' al-thani | 04.33 | 05.55 | 11.47 | 15.07 | 17.38 | 18.55 | |
| 25 Rabi' al-thani | 04.33 | 05.56 | 11.46 | 15.06 | 17.37 | 18.54 | |
| 26 Rabi' al-thani | 04.34 | 05.56 | 11.46 | 15.05 | 17.35 | 18.53 | |
| 27 Rabi' al-thani | 04.35 | 05.57 | 11.46 | 15.04 | 17.34 | 18.51 | |
| 28 Rabi' al-thani | 04.35 | 05.58 | 11.46 | 15.03 | 17.33 | 18.50 | |
| 29 Rabi' al-thani | 04.36 | 05.58 | 11.45 | 15.02 | 17.32 | 18.49 | |
| 30 Rabi' al-thani | 04.37 | 05.59 | 11.45 | 15.01 | 17.30 | 18.48 | |
| 1 Jumada al-ula | 04.38 | 06.00 | 11.45 | 15.01 | 17.29 | 18.46 | |
| 2 Jumada al-ula | 04.38 | 06.01 | 11.44 | 15.00 | 17.28 | 18.45 | |
| 3 Jumada al-ula | 04.39 | 06.01 | 11.44 | 14.59 | 17.27 | 18.44 | |
| 4 Jumada al-ula | 04.40 | 06.02 | 11.44 | 14.58 | 17.25 | 18.43 | |
| 5 Jumada al-ula | 04.41 | 06.03 | 11.44 | 14.57 | 17.24 | 18.42 | |
| 6 Jumada al-ula | 04.41 | 06.04 | 11.44 | 14.56 | 17.23 | 18.41 | |
| 7 Jumada al-ula | 04.42 | 06.05 | 11.43 | 14.55 | 17.22 | 18.39 | |
| 8 Jumada al-ula | 04.43 | 06.05 | 11.43 | 14.54 | 17.21 | 18.38 | |
| 9 Jumada al-ula | 04.43 | 06.06 | 11.43 | 14.54 | 17.19 | 18.37 | |
| 10 Jumada al-ula | 04.44 | 06.07 | 11.43 | 14.53 | 17.18 | 18.36 | |
| 11 Jumada al-ula | 04.45 | 06.08 | 11.43 | 14.52 | 17.17 | 18.35 | |
| 12 Jumada al-ula | 04.46 | 06.09 | 11.43 | 14.51 | 17.16 | 18.34 | |
| 13 Jumada al-ula | 04.46 | 06.09 | 11.42 | 14.50 | 17.15 | 18.33 | |
| 14 Jumada al-ula | 04.47 | 06.10 | 11.42 | 14.49 | 17.14 | 18.32 | |
| 15 Jumada al-ula | 04.48 | 06.11 | 11.42 | 14.49 | 17.13 | 18.31 | |
| 16 Jumada al-ula | 04.49 | 06.12 | 11.42 | 14.48 | 17.12 | 18.30 | |
| 17 Jumada al-ula | 04.49 | 06.13 | 11.42 | 14.47 | 17.11 | 18.29 | |
| 18 Jumada al-ula | 04.50 | 06.14 | 11.42 | 14.46 | 17.10 | 18.28 | |
| 19 Jumada al-ula | 04.51 | 06.14 | 11.42 | 14.46 | 17.09 | 18.28 | |
| 20 Jumada al-ula | 04.52 | 06.15 | 11.42 | 14.45 | 17.08 | 18.27 |
Qibla-suunta
Paikan Dazhong keskustasta qibla on 283,6° myötäpäivään pohjoisesta (länsi). Kaaba on 7 887 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Dazhong tänään?
Tänään (24. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Dazhong klo 17.15. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Dazhong?
Fajr on tänään klo 04.46 ja huomenna klo 04.47. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Dazhong?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 30. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 11.42; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Dazhong?
Paikan Dazhong keskustasta qibla on 283,6° myötäpäivään pohjoisesta (länsi). Kaaba on 7 887 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Muslimien maailmanliitto-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare