Rukousajat: San Nicandro Garganico
21 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr04.56
- Auringonnousu06.30
- Dhuhr11.41
- Asr14.28
- Maghrib16.52
- Isha18.21
Muut ajat
- Ishraq
- 07.15
- Zawal (ei-suotava)
- 11.31
- Isfirar
- 16.07
- Keskiyö
- 23.41
- Yön viimeinen kolmannes
- 00.55
marraskuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21 Jumada al-ula | 04.56 | 06.30 | 11.41 | 14.28 | 16.52 | 18.21 | |
| 22 Jumada al-ula | 04.57 | 06.31 | 11.41 | 14.27 | 16.51 | 18.20 | |
| 23 Jumada al-ula | 04.58 | 06.32 | 11.41 | 14.26 | 16.50 | 18.19 | |
| 24 Jumada al-ula | 04.59 | 06.34 | 11.41 | 14.25 | 16.49 | 18.18 | |
| 25 Jumada al-ula | 05.00 | 06.35 | 11.41 | 14.24 | 16.47 | 18.17 | |
| 26 Jumada al-ula | 05.01 | 06.36 | 11.41 | 14.23 | 16.46 | 18.16 | |
| 27 Jumada al-ula | 05.02 | 06.37 | 11.41 | 14.22 | 16.45 | 18.15 | |
| 28 Jumada al-ula | 05.03 | 06.38 | 11.41 | 14.22 | 16.44 | 18.14 | |
| 29 Jumada al-ula | 05.04 | 06.40 | 11.42 | 14.21 | 16.43 | 18.13 | |
| 30 Jumada al-ula | 05.05 | 06.41 | 11.42 | 14.20 | 16.42 | 18.12 | |
| 1 Jumada al-thani | 05.06 | 06.42 | 11.42 | 14.19 | 16.41 | 18.11 | |
| 2 Jumada al-thani | 05.07 | 06.43 | 11.42 | 14.18 | 16.40 | 18.10 | |
| 3 Jumada al-thani | 05.08 | 06.45 | 11.42 | 14.18 | 16.39 | 18.10 | |
| 4 Jumada al-thani | 05.09 | 06.46 | 11.42 | 14.17 | 16.38 | 18.09 | |
| 5 Jumada al-thani | 05.10 | 06.47 | 11.42 | 14.16 | 16.37 | 18.08 | |
| 6 Jumada al-thani | 05.12 | 06.48 | 11.42 | 14.16 | 16.36 | 18.08 | |
| 7 Jumada al-thani | 05.13 | 06.49 | 11.43 | 14.15 | 16.36 | 18.07 | |
| 8 Jumada al-thani | 05.14 | 06.51 | 11.43 | 14.14 | 16.35 | 18.06 | |
| 9 Jumada al-thani | 05.15 | 06.52 | 11.43 | 14.14 | 16.34 | 18.06 | |
| 10 Jumada al-thani | 05.16 | 06.53 | 11.43 | 14.13 | 16.33 | 18.05 | |
| 11 Jumada al-thani | 05.17 | 06.54 | 11.44 | 14.13 | 16.33 | 18.05 | |
| 12 Jumada al-thani | 05.18 | 06.55 | 11.44 | 14.12 | 16.32 | 18.04 | |
| 13 Jumada al-thani | 05.19 | 06.57 | 11.44 | 14.12 | 16.31 | 18.04 | |
| 14 Jumada al-thani | 05.20 | 06.58 | 11.44 | 14.11 | 16.31 | 18.03 | |
| 15 Jumada al-thani | 05.21 | 06.59 | 11.45 | 14.11 | 16.30 | 18.03 | |
| 16 Jumada al-thani | 05.22 | 07.00 | 11.45 | 14.10 | 16.30 | 18.03 | |
| 17 Jumada al-thani | 05.23 | 07.01 | 11.45 | 14.10 | 16.29 | 18.02 | |
| 18 Jumada al-thani | 05.23 | 07.02 | 11.46 | 14.10 | 16.29 | 18.02 | |
| 19 Jumada al-thani | 05.24 | 07.03 | 11.46 | 14.10 | 16.28 | 18.02 | |
| 20 Jumada al-thani | 05.25 | 07.04 | 11.46 | 14.09 | 16.28 | 18.02 |
Qibla-suunta
Paikan San Nicandro Garganico keskustasta qibla on 127,5° myötäpäivään pohjoisesta (kaakko). Kaaba on 3 207 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa San Nicandro Garganico tänään?
Tänään (1. marraskuuta 2026) Maghrib on paikassa San Nicandro Garganico klo 16.52. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa San Nicandro Garganico?
Fajr on tänään klo 04.56 ja huomenna klo 04.57. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa San Nicandro Garganico?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 6. marraskuuta 2026 Dhuhr on klo 11.41; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa San Nicandro Garganico?
Paikan San Nicandro Garganico keskustasta qibla on 127,5° myötäpäivään pohjoisesta (kaakko). Kaaba on 3 207 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Muslimien maailmanliitto-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare