Siirry sisältöön

Rukousajat: Bovisio-Masciago

20 Jumada al-ula 1448

Seuraava rukous

--:--:--

Seuraava rukous--:--

  1. Fajr05.21
  2. Auringonnousu07.01
  3. Dhuhr12.07
  4. Asr14.46
  5. Maghrib17.12
  6. Isha18.46
Kuukauden aikatauluTulosta aikataulu

Sovelluksemme

Adhan-ilmoitukset, widgetit ja Apple Watch, offline-tilassa

Lataa App StorestaLataa Google Playsta

Muut ajat

Ishraq
07.46
Zawal (ei-suotava)
11.56
Isfirar
16.26
Keskiyö
00.07
Yön viimeinen kolmannes
01.18

lokakuu 2026: aikataulu

Kuukauden aikataulu
lokakuu 2026: aikataulu
PäivämääräHijriFajrAuringonnousuDhuhrAsrMaghribIsha
20 Rabi' al-thani05.4207.2113.1316.2719.0420.37
21 Rabi' al-thani05.4407.2313.1316.2519.0220.35
22 Rabi' al-thani05.4507.2413.1216.2419.0020.33
23 Rabi' al-thani05.4607.2513.1216.2218.5820.31
24 Rabi' al-thani05.4807.2713.1216.2118.5620.29
25 Rabi' al-thani05.4907.2813.1216.2018.5420.27
26 Rabi' al-thani05.5007.2913.1116.1818.5320.25
27 Rabi' al-thani05.5207.3013.1116.1718.5120.23
28 Rabi' al-thani05.5307.3213.1116.1518.4920.22
29 Rabi' al-thani05.5407.3313.1016.1418.4720.20
30 Rabi' al-thani05.5607.3413.1016.1318.4520.18
1 Jumada al-ula05.5707.3613.1016.1118.4320.16
2 Jumada al-ula05.5807.3713.1016.1018.4220.14
3 Jumada al-ula06.0007.3813.0916.0818.4020.13
4 Jumada al-ula06.0107.4013.0916.0718.3820.11
5 Jumada al-ula06.0207.4113.0916.0618.3620.09
6 Jumada al-ula06.0307.4213.0916.0418.3520.07
7 Jumada al-ula06.0507.4413.0916.0318.3320.06
8 Jumada al-ula06.0607.4513.0816.0218.3120.04
9 Jumada al-ula06.0707.4613.0816.0018.2920.03
10 Jumada al-ula06.0907.4813.0815.5918.2820.01
11 Jumada al-ula06.1007.4913.0815.5818.2619.59
12 Jumada al-ula06.1107.5013.0815.5618.2419.58
13 Jumada al-ula06.1207.5213.0815.5518.2319.56
14 Jumada al-ula05.1406.5312.0714.5417.2118.55
15 Jumada al-ula05.1506.5512.0714.5217.2018.53
16 Jumada al-ula05.1606.5612.0714.5117.1818.52
17 Jumada al-ula05.1706.5712.0714.5017.1618.51
18 Jumada al-ula05.1906.5912.0714.4917.1518.49
19 Jumada al-ula05.2007.0012.0714.4817.1318.48
20 Jumada al-ula05.2107.0112.0714.4617.1218.46

Qibla-suunta

N

Paikan Bovisio-Masciago keskustasta qibla on 123,7° myötäpäivään pohjoisesta (kaakko). Kaaba on 3 870 km päässä linnuntietä.

Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.

Sovelluksemme

Qibla-kompassi on sovelluksessa

Lataa App StorestaLataa Google Playsta

Lähikaupungit

Usein kysytyt kysymykset

Mihin aikaan Maghrib on paikassa Bovisio-Masciago tänään?

Tänään (31. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Bovisio-Masciago klo 17.12. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.

Mihin aikaan Fajr on paikassa Bovisio-Masciago?

Fajr on tänään klo 05.21 ja huomenna klo 05.22. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.

Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Bovisio-Masciago?

Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 6. marraskuuta 2026 Dhuhr on klo 12.07; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.

Mihin suuntaan qibla on paikassa Bovisio-Masciago?

Paikan Bovisio-Masciago keskustasta qibla on 123,7° myötäpäivään pohjoisesta (kaakko). Kaaba on 3 870 km päässä linnuntietä.

Millä tavalla nämä ajat on laskettu?

Ajat lasketaan Muslimien maailmanliitto-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.

Minare

Saa adhan puhelimeesi

Minare soittaa adhanin kunkin rukouksen alkaessa ja laskee ajat offline-tilassa. Ilmainen iPhonelle, iPadille, Macille, Apple Watchille ja Androidille.

Lataa App StorestaLataa Google Playsta