Siirry sisältöön
Minare
fi
Minare

Rukousajat: Torbat-e Jām

10 Jumada al-ula 1448

Seuraava rukous

--:--:--

Seuraava rukous--:--

  1. Fajr04.15
  2. Auringonnousu05.39
  3. Dhuhr11.12
  4. Asr14.20
  5. Maghrib17.04
  6. Isha17.50
Kuukauden aikatauluTulosta aikataulu

Sovelluksemme

Adhan-ilmoitukset, widgetit ja Apple Watch, offline-tilassa

Lataa App StorestaLataa Google Playsta

Muut ajat

Ishraq
06.24
Zawal (ei-suotava)
11.02
Isfirar
16.00
Keskiyö
22.40
Yön viimeinen kolmannes
00.32

lokakuu 2026: aikataulu

Kuukauden aikataulu
lokakuu 2026: aikataulu
PäivämääräHijriFajrAuringonnousuDhuhrAsrMaghribIsha
20 Rabi' al-thani03.5905.2211.1714.3917.3018.16
21 Rabi' al-thani04.0005.2311.1714.3817.2818.15
22 Rabi' al-thani04.0105.2411.1714.3717.2718.13
23 Rabi' al-thani04.0205.2411.1614.3617.2618.12
24 Rabi' al-thani04.0205.2511.1614.3517.2418.11
25 Rabi' al-thani04.0305.2611.1614.3417.2318.09
26 Rabi' al-thani04.0405.2711.1514.3317.2118.08
27 Rabi' al-thani04.0505.2811.1514.3217.2018.07
28 Rabi' al-thani04.0605.2811.1514.3117.1918.05
29 Rabi' al-thani04.0605.2911.1514.3017.1718.04
30 Rabi' al-thani04.0705.3011.1414.2917.1618.03
1 Jumada al-ula04.0805.3111.1414.2817.1518.01
2 Jumada al-ula04.0905.3211.1414.2717.1318.00
3 Jumada al-ula04.1005.3311.1414.2617.1217.59
4 Jumada al-ula04.1005.3311.1314.2517.1117.58
5 Jumada al-ula04.1105.3411.1314.2417.1017.56
6 Jumada al-ula04.1205.3511.1314.2317.0817.55
7 Jumada al-ula04.1305.3611.1314.2217.0717.54
8 Jumada al-ula04.1405.3711.1314.2117.0617.53
9 Jumada al-ula04.1405.3811.1214.2017.0517.52
10 Jumada al-ula04.1505.3911.1214.2017.0417.50
11 Jumada al-ula04.1605.3911.1214.1917.0217.49
12 Jumada al-ula04.1705.4011.1214.1817.0117.48
13 Jumada al-ula04.1805.4111.1214.1717.0017.47
14 Jumada al-ula04.1805.4211.1214.1616.5917.46
15 Jumada al-ula04.1905.4311.1114.1516.5817.45
16 Jumada al-ula04.2005.4411.1114.1416.5717.44
17 Jumada al-ula04.2105.4511.1114.1316.5617.43
18 Jumada al-ula04.2205.4611.1114.1316.5517.42
19 Jumada al-ula04.2305.4711.1114.1216.5417.41
20 Jumada al-ula04.2305.4811.1114.1116.5317.40

Qibla-suunta

N

Paikan Torbat-e Jām keskustasta qibla on 238,3° myötäpäivään pohjoisesta (lounas). Kaaba on 2 541 km päässä linnuntietä.

Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.

Sovelluksemme

Qibla-kompassi on sovelluksessa

Lataa App StorestaLataa Google Playsta

Lähikaupungit

Usein kysytyt kysymykset

Mihin aikaan Maghrib on paikassa Torbat-e Jām tänään?

Tänään (21. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Torbat-e Jām klo 17.04. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.

Mihin aikaan Fajr on paikassa Torbat-e Jām?

Fajr on tänään klo 04.15 ja huomenna klo 04.16. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.

Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Torbat-e Jām?

Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 23. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 11.12; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.

Mihin suuntaan qibla on paikassa Torbat-e Jām?

Paikan Torbat-e Jām keskustasta qibla on 238,3° myötäpäivään pohjoisesta (lounas). Kaaba on 2 541 km päässä linnuntietä.

Millä tavalla nämä ajat on laskettu?

Ajat lasketaan Geofysiikan instituutti, Teheran-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.

Minare

Saa adhan puhelimeesi

Minare soittaa adhanin kunkin rukouksen alkaessa ja laskee ajat offline-tilassa. Ilmainen iPhonelle, iPadille, Macille, Apple Watchille ja Androidille.

Lataa App StorestaLataa Google Playsta