Siirry sisältöön
Minare
fi
Minare

Rukousajat: Pādegān-e Manjīl

10 Jumada al-ula 1448

Seuraava rukous

--:--:--

Seuraava rukous--:--

  1. Fajr05.00
  2. Auringonnousu06.25
  3. Dhuhr11.57
  4. Asr15.02
  5. Maghrib17.47
  6. Isha18.35
Kuukauden aikatauluTulosta aikataulu

Sovelluksemme

Adhan-ilmoitukset, widgetit ja Apple Watch, offline-tilassa

Lataa App StorestaLataa Google Playsta

Muut ajat

Ishraq
07.10
Zawal (ei-suotava)
11.46
Isfirar
16.43
Keskiyö
23.24
Yön viimeinen kolmannes
01.16

lokakuu 2026: aikataulu

Kuukauden aikataulu
lokakuu 2026: aikataulu
PäivämääräHijriFajrAuringonnousuDhuhrAsrMaghribIsha
20 Rabi' al-thani04.4306.0712.0215.2318.1419.02
21 Rabi' al-thani04.4406.0812.0215.2218.1319.00
22 Rabi' al-thani04.4506.0912.0115.2118.1118.59
23 Rabi' al-thani04.4506.1012.0115.2018.1018.57
24 Rabi' al-thani04.4606.1112.0115.1918.0918.56
25 Rabi' al-thani04.4706.1212.0015.1818.0718.55
26 Rabi' al-thani04.4806.1212.0015.1718.0618.53
27 Rabi' al-thani04.4906.1312.0015.1618.0418.52
28 Rabi' al-thani04.5006.1412.0015.1518.0318.50
29 Rabi' al-thani04.5106.1511.5915.1318.0218.49
30 Rabi' al-thani04.5106.1611.5915.1218.0018.48
1 Jumada al-ula04.5206.1711.5915.1117.5918.46
2 Jumada al-ula04.5306.1811.5915.1017.5718.45
3 Jumada al-ula04.5406.1911.5815.0917.5618.44
4 Jumada al-ula04.5506.2011.5815.0817.5518.42
5 Jumada al-ula04.5606.2011.5815.0717.5318.41
6 Jumada al-ula04.5706.2111.5815.0617.5218.40
7 Jumada al-ula04.5806.2211.5815.0517.5118.38
8 Jumada al-ula04.5806.2311.5715.0417.5018.37
9 Jumada al-ula04.5906.2411.5715.0317.4818.36
10 Jumada al-ula05.0006.2511.5715.0217.4718.35
11 Jumada al-ula05.0106.2611.5715.0117.4618.34
12 Jumada al-ula05.0206.2711.5715.0117.4518.32
13 Jumada al-ula05.0306.2811.5715.0017.4318.31
14 Jumada al-ula05.0406.2911.5614.5917.4218.30
15 Jumada al-ula05.0406.3011.5614.5817.4118.29
16 Jumada al-ula05.0506.3111.5614.5717.4018.28
17 Jumada al-ula05.0606.3211.5614.5617.3918.27
18 Jumada al-ula05.0706.3311.5614.5517.3818.26
19 Jumada al-ula05.0806.3411.5614.5417.3718.25
20 Jumada al-ula05.0906.3511.5614.5317.3618.24

Qibla-suunta

N

Paikan Pādegān-e Manjīl keskustasta qibla on 211,2° myötäpäivään pohjoisesta (lounas). Kaaba on 1 939 km päässä linnuntietä.

Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.

Sovelluksemme

Qibla-kompassi on sovelluksessa

Lataa App StorestaLataa Google Playsta

Lähikaupungit

Usein kysytyt kysymykset

Mihin aikaan Maghrib on paikassa Pādegān-e Manjīl tänään?

Tänään (21. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Pādegān-e Manjīl klo 17.47. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.

Mihin aikaan Fajr on paikassa Pādegān-e Manjīl?

Fajr on tänään klo 05.00 ja huomenna klo 05.01. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.

Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Pādegān-e Manjīl?

Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 23. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 11.57; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.

Mihin suuntaan qibla on paikassa Pādegān-e Manjīl?

Paikan Pādegān-e Manjīl keskustasta qibla on 211,2° myötäpäivään pohjoisesta (lounas). Kaaba on 1 939 km päässä linnuntietä.

Millä tavalla nämä ajat on laskettu?

Ajat lasketaan Geofysiikan instituutti, Teheran-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.

Minare

Saa adhan puhelimeesi

Minare soittaa adhanin kunkin rukouksen alkaessa ja laskee ajat offline-tilassa. Ilmainen iPhonelle, iPadille, Macille, Apple Watchille ja Androidille.

Lataa App StorestaLataa Google Playsta