Siirry sisältöön
Minare
fi
Minare

Rukousajat: Bandar-e Khamīr

12 Jumada al-ula 1448

Seuraava rukous

--:--:--

Seuraava rukous--:--

  1. Fajr04.35
  2. Auringonnousu05.52
  3. Dhuhr11.32
  4. Asr14.47
  5. Maghrib17.29
  6. Isha18.12
Kuukauden aikatauluTulosta aikataulu

Sovelluksemme

Adhan-ilmoitukset, widgetit ja Apple Watch, offline-tilassa

Lataa App StorestaLataa Google Playsta

Muut ajat

Ishraq
06.37
Zawal (ei-suotava)
11.22
Isfirar
16.26
Keskiyö
23.02
Yön viimeinen kolmannes
00.53

lokakuu 2026: aikataulu

Kuukauden aikataulu
lokakuu 2026: aikataulu
PäivämääräHijriFajrAuringonnousuDhuhrAsrMaghribIsha
20 Rabi' al-thani04.2405.4011.3715.0117.5118.33
21 Rabi' al-thani04.2505.4111.3715.0117.5018.32
22 Rabi' al-thani04.2505.4111.3715.0017.4818.31
23 Rabi' al-thani04.2605.4211.3614.5917.4718.30
24 Rabi' al-thani04.2605.4211.3614.5917.4618.29
25 Rabi' al-thani04.2705.4211.3614.5817.4518.28
26 Rabi' al-thani04.2705.4311.3614.5717.4418.27
27 Rabi' al-thani04.2805.4311.3514.5617.4318.26
28 Rabi' al-thani04.2805.4411.3514.5617.4218.25
29 Rabi' al-thani04.2905.4411.3514.5517.4118.24
30 Rabi' al-thani04.2905.4511.3414.5417.4018.23
1 Jumada al-ula04.3005.4611.3414.5417.3918.22
2 Jumada al-ula04.3005.4611.3414.5317.3818.21
3 Jumada al-ula04.3105.4711.3414.5217.3718.20
4 Jumada al-ula04.3105.4711.3314.5217.3618.19
5 Jumada al-ula04.3205.4811.3314.5117.3518.18
6 Jumada al-ula04.3205.4811.3314.5017.3418.17
7 Jumada al-ula04.3305.4911.3314.5017.3318.16
8 Jumada al-ula04.3305.4911.3314.4917.3218.15
9 Jumada al-ula04.3405.5011.3214.4817.3118.14
10 Jumada al-ula04.3405.5011.3214.4817.3118.14
11 Jumada al-ula04.3505.5111.3214.4717.3018.13
12 Jumada al-ula04.3505.5211.3214.4717.2918.12
13 Jumada al-ula04.3605.5211.3214.4617.2818.11
14 Jumada al-ula04.3605.5311.3214.4517.2718.10
15 Jumada al-ula04.3705.5311.3214.4517.2618.10
16 Jumada al-ula04.3705.5411.3214.4417.2618.09
17 Jumada al-ula04.3805.5511.3114.4417.2518.08
18 Jumada al-ula04.3805.5511.3114.4317.2418.07
19 Jumada al-ula04.3905.5611.3114.4217.2318.07
20 Jumada al-ula04.3905.5711.3114.4217.2318.06

Qibla-suunta

N

Paikan Bandar-e Khamīr keskustasta qibla on 252,3° myötäpäivään pohjoisesta (länsi). Kaaba on 1 711 km päässä linnuntietä.

Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.

Sovelluksemme

Qibla-kompassi on sovelluksessa

Lataa App StorestaLataa Google Playsta

Lähikaupungit

Usein kysytyt kysymykset

Mihin aikaan Maghrib on paikassa Bandar-e Khamīr tänään?

Tänään (23. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Bandar-e Khamīr klo 17.29. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.

Mihin aikaan Fajr on paikassa Bandar-e Khamīr?

Fajr on tänään klo 04.35 ja huomenna klo 04.36. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.

Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Bandar-e Khamīr?

Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 23. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 11.32; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.

Mihin suuntaan qibla on paikassa Bandar-e Khamīr?

Paikan Bandar-e Khamīr keskustasta qibla on 252,3° myötäpäivään pohjoisesta (länsi). Kaaba on 1 711 km päässä linnuntietä.

Millä tavalla nämä ajat on laskettu?

Ajat lasketaan Geofysiikan instituutti, Teheran-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.

Minare

Saa adhan puhelimeesi

Minare soittaa adhanin kunkin rukouksen alkaessa ja laskee ajat offline-tilassa. Ilmainen iPhonelle, iPadille, Macille, Apple Watchille ja Androidille.

Lataa App StorestaLataa Google Playsta