Siirry sisältöön
Minare
fi
Minare

Rukousajat: Bandar-e Anzalī

12 Jumada al-ula 1448

Seuraava rukous

--:--:--

Seuraava rukous--:--

  1. Fajr05.02
  2. Auringonnousu06.28
  3. Dhuhr11.57
  4. Asr14.59
  5. Maghrib17.44
  6. Isha18.32
Kuukauden aikatauluTulosta aikataulu

Sovelluksemme

Adhan-ilmoitukset, widgetit ja Apple Watch, offline-tilassa

Lataa App StorestaLataa Google Playsta

Muut ajat

Ishraq
07.13
Zawal (ei-suotava)
11.46
Isfirar
16.39
Keskiyö
23.23
Yön viimeinen kolmannes
01.16

lokakuu 2026: aikataulu

Kuukauden aikataulu
lokakuu 2026: aikataulu
PäivämääräHijriFajrAuringonnousuDhuhrAsrMaghribIsha
20 Rabi' al-thani04.4206.0712.0215.2218.1419.02
21 Rabi' al-thani04.4306.0812.0215.2118.1319.01
22 Rabi' al-thani04.4406.0912.0115.2018.1118.59
23 Rabi' al-thani04.4506.1012.0115.1918.1018.58
24 Rabi' al-thani04.4606.1112.0115.1818.0818.56
25 Rabi' al-thani04.4706.1212.0015.1718.0718.55
26 Rabi' al-thani04.4706.1312.0015.1618.0518.53
27 Rabi' al-thani04.4806.1412.0015.1518.0418.52
28 Rabi' al-thani04.4906.1411.5915.1418.0218.50
29 Rabi' al-thani04.5006.1511.5915.1318.0118.49
30 Rabi' al-thani04.5106.1611.5915.1218.0018.47
1 Jumada al-ula04.5206.1711.5915.1117.5818.46
2 Jumada al-ula04.5306.1811.5815.0917.5718.45
3 Jumada al-ula04.5406.1911.5815.0817.5518.43
4 Jumada al-ula04.5506.2011.5815.0717.5418.42
5 Jumada al-ula04.5506.2111.5815.0617.5318.41
6 Jumada al-ula04.5606.2211.5815.0517.5118.39
7 Jumada al-ula04.5706.2311.5715.0417.5018.38
8 Jumada al-ula04.5806.2411.5715.0317.4918.37
9 Jumada al-ula04.5906.2511.5715.0217.4718.36
10 Jumada al-ula05.0006.2611.5715.0117.4618.34
11 Jumada al-ula05.0106.2711.5715.0017.4518.33
12 Jumada al-ula05.0206.2811.5714.5917.4418.32
13 Jumada al-ula05.0306.2911.5614.5817.4318.31
14 Jumada al-ula05.0406.3011.5614.5717.4118.30
15 Jumada al-ula05.0406.3111.5614.5617.4018.29
16 Jumada al-ula05.0506.3211.5614.5617.3918.27
17 Jumada al-ula05.0606.3311.5614.5517.3818.26
18 Jumada al-ula05.0706.3411.5614.5417.3718.25
19 Jumada al-ula05.0806.3511.5614.5317.3618.24
20 Jumada al-ula05.0906.3611.5614.5217.3518.23

Qibla-suunta

N

Paikan Bandar-e Anzalī keskustasta qibla on 210,1° myötäpäivään pohjoisesta (lounas). Kaaba on 2 011 km päässä linnuntietä.

Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.

Sovelluksemme

Qibla-kompassi on sovelluksessa

Lataa App StorestaLataa Google Playsta

Lähikaupungit

Usein kysytyt kysymykset

Mihin aikaan Maghrib on paikassa Bandar-e Anzalī tänään?

Tänään (23. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Bandar-e Anzalī klo 17.44. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.

Mihin aikaan Fajr on paikassa Bandar-e Anzalī?

Fajr on tänään klo 05.02 ja huomenna klo 05.03. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.

Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Bandar-e Anzalī?

Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 23. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 11.57; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.

Mihin suuntaan qibla on paikassa Bandar-e Anzalī?

Paikan Bandar-e Anzalī keskustasta qibla on 210,1° myötäpäivään pohjoisesta (lounas). Kaaba on 2 011 km päässä linnuntietä.

Millä tavalla nämä ajat on laskettu?

Ajat lasketaan Geofysiikan instituutti, Teheran-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.

Minare

Saa adhan puhelimeesi

Minare soittaa adhanin kunkin rukouksen alkaessa ja laskee ajat offline-tilassa. Ilmainen iPhonelle, iPadille, Macille, Apple Watchille ja Androidille.

Lataa App StorestaLataa Google Playsta