Rukousajat: Bandar-e Anzalī
12 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr05.02
- Auringonnousu06.28
- Dhuhr11.57
- Asr14.59
- Maghrib17.44
- Isha18.32
Muut ajat
- Ishraq
- 07.13
- Zawal (ei-suotava)
- 11.46
- Isfirar
- 16.39
- Keskiyö
- 23.23
- Yön viimeinen kolmannes
- 01.16
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 04.42 | 06.07 | 12.02 | 15.22 | 18.14 | 19.02 | |
| 21 Rabi' al-thani | 04.43 | 06.08 | 12.02 | 15.21 | 18.13 | 19.01 | |
| 22 Rabi' al-thani | 04.44 | 06.09 | 12.01 | 15.20 | 18.11 | 18.59 | |
| 23 Rabi' al-thani | 04.45 | 06.10 | 12.01 | 15.19 | 18.10 | 18.58 | |
| 24 Rabi' al-thani | 04.46 | 06.11 | 12.01 | 15.18 | 18.08 | 18.56 | |
| 25 Rabi' al-thani | 04.47 | 06.12 | 12.00 | 15.17 | 18.07 | 18.55 | |
| 26 Rabi' al-thani | 04.47 | 06.13 | 12.00 | 15.16 | 18.05 | 18.53 | |
| 27 Rabi' al-thani | 04.48 | 06.14 | 12.00 | 15.15 | 18.04 | 18.52 | |
| 28 Rabi' al-thani | 04.49 | 06.14 | 11.59 | 15.14 | 18.02 | 18.50 | |
| 29 Rabi' al-thani | 04.50 | 06.15 | 11.59 | 15.13 | 18.01 | 18.49 | |
| 30 Rabi' al-thani | 04.51 | 06.16 | 11.59 | 15.12 | 18.00 | 18.47 | |
| 1 Jumada al-ula | 04.52 | 06.17 | 11.59 | 15.11 | 17.58 | 18.46 | |
| 2 Jumada al-ula | 04.53 | 06.18 | 11.58 | 15.09 | 17.57 | 18.45 | |
| 3 Jumada al-ula | 04.54 | 06.19 | 11.58 | 15.08 | 17.55 | 18.43 | |
| 4 Jumada al-ula | 04.55 | 06.20 | 11.58 | 15.07 | 17.54 | 18.42 | |
| 5 Jumada al-ula | 04.55 | 06.21 | 11.58 | 15.06 | 17.53 | 18.41 | |
| 6 Jumada al-ula | 04.56 | 06.22 | 11.58 | 15.05 | 17.51 | 18.39 | |
| 7 Jumada al-ula | 04.57 | 06.23 | 11.57 | 15.04 | 17.50 | 18.38 | |
| 8 Jumada al-ula | 04.58 | 06.24 | 11.57 | 15.03 | 17.49 | 18.37 | |
| 9 Jumada al-ula | 04.59 | 06.25 | 11.57 | 15.02 | 17.47 | 18.36 | |
| 10 Jumada al-ula | 05.00 | 06.26 | 11.57 | 15.01 | 17.46 | 18.34 | |
| 11 Jumada al-ula | 05.01 | 06.27 | 11.57 | 15.00 | 17.45 | 18.33 | |
| 12 Jumada al-ula | 05.02 | 06.28 | 11.57 | 14.59 | 17.44 | 18.32 | |
| 13 Jumada al-ula | 05.03 | 06.29 | 11.56 | 14.58 | 17.43 | 18.31 | |
| 14 Jumada al-ula | 05.04 | 06.30 | 11.56 | 14.57 | 17.41 | 18.30 | |
| 15 Jumada al-ula | 05.04 | 06.31 | 11.56 | 14.56 | 17.40 | 18.29 | |
| 16 Jumada al-ula | 05.05 | 06.32 | 11.56 | 14.56 | 17.39 | 18.27 | |
| 17 Jumada al-ula | 05.06 | 06.33 | 11.56 | 14.55 | 17.38 | 18.26 | |
| 18 Jumada al-ula | 05.07 | 06.34 | 11.56 | 14.54 | 17.37 | 18.25 | |
| 19 Jumada al-ula | 05.08 | 06.35 | 11.56 | 14.53 | 17.36 | 18.24 | |
| 20 Jumada al-ula | 05.09 | 06.36 | 11.56 | 14.52 | 17.35 | 18.23 |
Qibla-suunta
Paikan Bandar-e Anzalī keskustasta qibla on 210,1° myötäpäivään pohjoisesta (lounas). Kaaba on 2 011 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Bandar-e Anzalī tänään?
Tänään (23. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Bandar-e Anzalī klo 17.44. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Bandar-e Anzalī?
Fajr on tänään klo 05.02 ja huomenna klo 05.03. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Bandar-e Anzalī?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 23. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 11.57; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Bandar-e Anzalī?
Paikan Bandar-e Anzalī keskustasta qibla on 210,1° myötäpäivään pohjoisesta (lounas). Kaaba on 2 011 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Geofysiikan instituutti, Teheran-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare