Siirry sisältöön
Minare
fi
Minare

Rukousajat: Bāgh-e Malek

10 Jumada al-ula 1448

Seuraava rukous

--:--:--

Seuraava rukous--:--

  1. Fajr04.58
  2. Auringonnousu06.18
  3. Dhuhr11.55
  4. Asr15.07
  5. Maghrib17.50
  6. Isha18.35
Kuukauden aikatauluTulosta aikataulu

Sovelluksemme

Adhan-ilmoitukset, widgetit ja Apple Watch, offline-tilassa

Lataa App StorestaLataa Google Playsta

Muut ajat

Ishraq
07.03
Zawal (ei-suotava)
11.45
Isfirar
16.47
Keskiyö
23.24
Yön viimeinen kolmannes
01.15

lokakuu 2026: aikataulu

Kuukauden aikataulu
lokakuu 2026: aikataulu
PäivämääräHijriFajrAuringonnousuDhuhrAsrMaghribIsha
20 Rabi' al-thani04.4506.0412.0015.2318.1318.58
21 Rabi' al-thani04.4506.0512.0015.2218.1218.56
22 Rabi' al-thani04.4606.0512.0015.2218.1018.55
23 Rabi' al-thani04.4706.0611.5915.2118.0918.54
24 Rabi' al-thani04.4706.0711.5915.2018.0818.53
25 Rabi' al-thani04.4806.0711.5915.1918.0718.51
26 Rabi' al-thani04.4906.0811.5815.1818.0618.50
27 Rabi' al-thani04.4906.0911.5815.1718.0418.49
28 Rabi' al-thani04.5006.0911.5815.1618.0318.48
29 Rabi' al-thani04.5106.1011.5715.1618.0218.47
30 Rabi' al-thani04.5106.1111.5715.1518.0118.45
1 Jumada al-ula04.5206.1111.5715.1418.0018.44
2 Jumada al-ula04.5306.1211.5715.1317.5818.43
3 Jumada al-ula04.5306.1311.5615.1217.5718.42
4 Jumada al-ula04.5406.1311.5615.1117.5618.41
5 Jumada al-ula04.5406.1411.5615.1117.5518.40
6 Jumada al-ula04.5506.1511.5615.1017.5418.39
7 Jumada al-ula04.5606.1511.5615.0917.5318.38
8 Jumada al-ula04.5606.1611.5515.0817.5218.37
9 Jumada al-ula04.5706.1711.5515.0717.5118.36
10 Jumada al-ula04.5806.1811.5515.0717.5018.35
11 Jumada al-ula04.5806.1811.5515.0617.4918.34
12 Jumada al-ula04.5906.1911.5515.0517.4818.33
13 Jumada al-ula05.0006.2011.5515.0417.4718.32
14 Jumada al-ula05.0006.2111.5515.0417.4618.31
15 Jumada al-ula05.0106.2111.5415.0317.4518.30
16 Jumada al-ula05.0206.2211.5415.0217.4418.29
17 Jumada al-ula05.0306.2311.5415.0117.4318.28
18 Jumada al-ula05.0306.2411.5415.0117.4218.27
19 Jumada al-ula05.0406.2511.5415.0017.4118.26
20 Jumada al-ula05.0506.2511.5414.5917.4018.26

Qibla-suunta

N

Paikan Bāgh-e Malek keskustasta qibla on 224,1° myötäpäivään pohjoisesta (lounas). Kaaba on 1 503 km päässä linnuntietä.

Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.

Sovelluksemme

Qibla-kompassi on sovelluksessa

Lataa App StorestaLataa Google Playsta

Lähikaupungit

Usein kysytyt kysymykset

Mihin aikaan Maghrib on paikassa Bāgh-e Malek tänään?

Tänään (21. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Bāgh-e Malek klo 17.50. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.

Mihin aikaan Fajr on paikassa Bāgh-e Malek?

Fajr on tänään klo 04.58 ja huomenna klo 04.58. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.

Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Bāgh-e Malek?

Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 23. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 11.55; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.

Mihin suuntaan qibla on paikassa Bāgh-e Malek?

Paikan Bāgh-e Malek keskustasta qibla on 224,1° myötäpäivään pohjoisesta (lounas). Kaaba on 1 503 km päässä linnuntietä.

Millä tavalla nämä ajat on laskettu?

Ajat lasketaan Geofysiikan instituutti, Teheran-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.

Minare

Saa adhan puhelimeesi

Minare soittaa adhanin kunkin rukouksen alkaessa ja laskee ajat offline-tilassa. Ilmainen iPhonelle, iPadille, Macille, Apple Watchille ja Androidille.

Lataa App StorestaLataa Google Playsta