Rukousajat: Al-Kut
13 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr04.38
- Auringonnousu06.07
- Dhuhr11.41
- Asr14.49
- Maghrib17.14
- Isha18.34
Muut ajat
- Ishraq
- 06.52
- Zawal (ei-suotava)
- 11.30
- Isfirar
- 16.29
- Keskiyö
- 23.41
- Yön viimeinen kolmannes
- 00.50
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 04.22 | 05.51 | 11.46 | 15.09 | 17.42 | 19.01 | |
| 21 Rabi' al-thani | 04.22 | 05.51 | 11.46 | 15.08 | 17.40 | 19.00 | |
| 22 Rabi' al-thani | 04.23 | 05.52 | 11.46 | 15.07 | 17.39 | 18.58 | |
| 23 Rabi' al-thani | 04.24 | 05.53 | 11.45 | 15.07 | 17.38 | 18.57 | |
| 24 Rabi' al-thani | 04.25 | 05.53 | 11.45 | 15.06 | 17.37 | 18.56 | |
| 25 Rabi' al-thani | 04.25 | 05.54 | 11.45 | 15.05 | 17.35 | 18.54 | |
| 26 Rabi' al-thani | 04.26 | 05.55 | 11.45 | 15.04 | 17.34 | 18.53 | |
| 27 Rabi' al-thani | 04.27 | 05.55 | 11.44 | 15.03 | 17.33 | 18.52 | |
| 28 Rabi' al-thani | 04.27 | 05.56 | 11.44 | 15.02 | 17.32 | 18.51 | |
| 29 Rabi' al-thani | 04.28 | 05.57 | 11.44 | 15.01 | 17.30 | 18.49 | |
| 30 Rabi' al-thani | 04.29 | 05.57 | 11.43 | 15.00 | 17.29 | 18.48 | |
| 1 Jumada al-ula | 04.29 | 05.58 | 11.43 | 14.59 | 17.28 | 18.47 | |
| 2 Jumada al-ula | 04.30 | 05.59 | 11.43 | 14.59 | 17.27 | 18.46 | |
| 3 Jumada al-ula | 04.31 | 06.00 | 11.43 | 14.58 | 17.25 | 18.45 | |
| 4 Jumada al-ula | 04.31 | 06.00 | 11.43 | 14.57 | 17.24 | 18.44 | |
| 5 Jumada al-ula | 04.32 | 06.01 | 11.42 | 14.56 | 17.23 | 18.42 | |
| 6 Jumada al-ula | 04.33 | 06.02 | 11.42 | 14.55 | 17.22 | 18.41 | |
| 7 Jumada al-ula | 04.34 | 06.03 | 11.42 | 14.54 | 17.21 | 18.40 | |
| 8 Jumada al-ula | 04.34 | 06.03 | 11.42 | 14.53 | 17.20 | 18.39 | |
| 9 Jumada al-ula | 04.35 | 06.04 | 11.42 | 14.53 | 17.18 | 18.38 | |
| 10 Jumada al-ula | 04.36 | 06.05 | 11.41 | 14.52 | 17.17 | 18.37 | |
| 11 Jumada al-ula | 04.36 | 06.06 | 11.41 | 14.51 | 17.16 | 18.36 | |
| 12 Jumada al-ula | 04.37 | 06.06 | 11.41 | 14.50 | 17.15 | 18.35 | |
| 13 Jumada al-ula | 04.38 | 06.07 | 11.41 | 14.49 | 17.14 | 18.34 | |
| 14 Jumada al-ula | 04.38 | 06.08 | 11.41 | 14.49 | 17.13 | 18.33 | |
| 15 Jumada al-ula | 04.39 | 06.09 | 11.41 | 14.48 | 17.12 | 18.32 | |
| 16 Jumada al-ula | 04.40 | 06.10 | 11.41 | 14.47 | 17.11 | 18.31 | |
| 17 Jumada al-ula | 04.41 | 06.11 | 11.41 | 14.46 | 17.10 | 18.30 | |
| 18 Jumada al-ula | 04.41 | 06.11 | 11.40 | 14.46 | 17.09 | 18.30 | |
| 19 Jumada al-ula | 04.42 | 06.12 | 11.40 | 14.45 | 17.08 | 18.29 | |
| 20 Jumada al-ula | 04.43 | 06.13 | 11.40 | 14.44 | 17.07 | 18.28 |
Qibla-suunta
Paikan Al-Kut keskustasta qibla on 207,1° myötäpäivään pohjoisesta (lounas). Kaaba on 1 368 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Al-Kut tänään?
Tänään (24. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Al-Kut klo 17.14. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Al-Kut?
Fajr on tänään klo 04.38 ja huomenna klo 04.38. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Al-Kut?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 30. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 11.40; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Al-Kut?
Paikan Al-Kut keskustasta qibla on 207,1° myötäpäivään pohjoisesta (lounas). Kaaba on 1 368 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Egyptin yleinen maanmittausvirasto-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare