Rukousajat: Patuvilāyi
13 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr05.07
- Auringonnousu06.19
- Dhuhr12.12
- Asr16.28
- Maghrib18.05
- Isha19.17
Muut ajat
- Ishraq
- 07.04
- Zawal (ei-suotava)
- 12.02
- Isfirar
- 17.20
- Keskiyö
- 00.12
- Yön viimeinen kolmannes
- 01.26
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 05.07 | 06.17 | 12.18 | 16.37 | 18.18 | 19.28 | |
| 21 Rabi' al-thani | 05.07 | 06.17 | 12.17 | 16.37 | 18.18 | 19.28 | |
| 22 Rabi' al-thani | 05.07 | 06.17 | 12.17 | 16.36 | 18.17 | 19.27 | |
| 23 Rabi' al-thani | 05.07 | 06.17 | 12.17 | 16.36 | 18.16 | 19.26 | |
| 24 Rabi' al-thani | 05.07 | 06.17 | 12.16 | 16.35 | 18.16 | 19.26 | |
| 25 Rabi' al-thani | 05.07 | 06.17 | 12.16 | 16.35 | 18.15 | 19.25 | |
| 26 Rabi' al-thani | 05.07 | 06.17 | 12.16 | 16.34 | 18.14 | 19.25 | |
| 27 Rabi' al-thani | 05.07 | 06.17 | 12.15 | 16.34 | 18.14 | 19.24 | |
| 28 Rabi' al-thani | 05.07 | 06.17 | 12.15 | 16.34 | 18.13 | 19.24 | |
| 29 Rabi' al-thani | 05.07 | 06.17 | 12.15 | 16.33 | 18.13 | 19.23 | |
| 30 Rabi' al-thani | 05.07 | 06.17 | 12.15 | 16.33 | 18.12 | 19.22 | |
| 1 Jumada al-ula | 05.07 | 06.17 | 12.14 | 16.32 | 18.11 | 19.22 | |
| 2 Jumada al-ula | 05.07 | 06.17 | 12.14 | 16.32 | 18.11 | 19.21 | |
| 3 Jumada al-ula | 05.07 | 06.17 | 12.14 | 16.31 | 18.10 | 19.21 | |
| 4 Jumada al-ula | 05.07 | 06.17 | 12.14 | 16.31 | 18.10 | 19.20 | |
| 5 Jumada al-ula | 05.07 | 06.18 | 12.14 | 16.31 | 18.09 | 19.20 | |
| 6 Jumada al-ula | 05.07 | 06.18 | 12.13 | 16.30 | 18.09 | 19.20 | |
| 7 Jumada al-ula | 05.07 | 06.18 | 12.13 | 16.30 | 18.08 | 19.19 | |
| 8 Jumada al-ula | 05.07 | 06.18 | 12.13 | 16.29 | 18.08 | 19.19 | |
| 9 Jumada al-ula | 05.07 | 06.18 | 12.13 | 16.29 | 18.07 | 19.18 | |
| 10 Jumada al-ula | 05.07 | 06.18 | 12.13 | 16.29 | 18.07 | 19.18 | |
| 11 Jumada al-ula | 05.07 | 06.18 | 12.12 | 16.28 | 18.06 | 19.17 | |
| 12 Jumada al-ula | 05.07 | 06.18 | 12.12 | 16.28 | 18.06 | 19.17 | |
| 13 Jumada al-ula | 05.07 | 06.19 | 12.12 | 16.28 | 18.05 | 19.17 | |
| 14 Jumada al-ula | 05.07 | 06.19 | 12.12 | 16.27 | 18.05 | 19.16 | |
| 15 Jumada al-ula | 05.08 | 06.19 | 12.12 | 16.27 | 18.05 | 19.16 | |
| 16 Jumada al-ula | 05.08 | 06.19 | 12.12 | 16.27 | 18.04 | 19.16 | |
| 17 Jumada al-ula | 05.08 | 06.19 | 12.12 | 16.26 | 18.04 | 19.16 | |
| 18 Jumada al-ula | 05.08 | 06.20 | 12.12 | 16.26 | 18.04 | 19.15 | |
| 19 Jumada al-ula | 05.08 | 06.20 | 12.12 | 16.26 | 18.03 | 19.15 | |
| 20 Jumada al-ula | 05.08 | 06.20 | 12.12 | 16.26 | 18.03 | 19.15 |
Qibla-suunta
Paikan Patuvilāyi keskustasta qibla on 290,4° myötäpäivään pohjoisesta (länsi). Kaaba on 3 938 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Patuvilāyi tänään?
Tänään (24. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Patuvilāyi klo 18.05. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Patuvilāyi?
Fajr on tänään klo 05.07 ja huomenna klo 05.07. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Patuvilāyi?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 30. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 12.12; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Patuvilāyi?
Paikan Patuvilāyi keskustasta qibla on 290,4° myötäpäivään pohjoisesta (länsi). Kaaba on 3 938 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Karachin yliopisto-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare