Rukousajat: Nangal
12 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr05.12
- Auringonnousu06.33
- Dhuhr12.09
- Asr16.06
- Maghrib17.44
- Isha19.06
Muut ajat
- Ishraq
- 07.18
- Zawal (ei-suotava)
- 11.58
- Isfirar
- 16.59
- Keskiyö
- 00.09
- Yön viimeinen kolmannes
- 01.22
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 04.57 | 06.18 | 12.14 | 16.29 | 18.10 | 19.30 | |
| 21 Rabi' al-thani | 04.58 | 06.19 | 12.14 | 16.28 | 18.09 | 19.29 | |
| 22 Rabi' al-thani | 04.59 | 06.19 | 12.14 | 16.27 | 18.07 | 19.28 | |
| 23 Rabi' al-thani | 04.59 | 06.20 | 12.13 | 16.26 | 18.06 | 19.27 | |
| 24 Rabi' al-thani | 05.00 | 06.21 | 12.13 | 16.25 | 18.05 | 19.25 | |
| 25 Rabi' al-thani | 05.01 | 06.21 | 12.13 | 16.23 | 18.04 | 19.24 | |
| 26 Rabi' al-thani | 05.01 | 06.22 | 12.12 | 16.22 | 18.02 | 19.23 | |
| 27 Rabi' al-thani | 05.02 | 06.22 | 12.12 | 16.21 | 18.01 | 19.22 | |
| 28 Rabi' al-thani | 05.03 | 06.23 | 12.12 | 16.20 | 18.00 | 19.21 | |
| 29 Rabi' al-thani | 05.03 | 06.24 | 12.12 | 16.19 | 17.59 | 19.19 | |
| 30 Rabi' al-thani | 05.04 | 06.24 | 12.11 | 16.18 | 17.58 | 19.18 | |
| 1 Jumada al-ula | 05.04 | 06.25 | 12.11 | 16.17 | 17.56 | 19.17 | |
| 2 Jumada al-ula | 05.05 | 06.26 | 12.11 | 16.16 | 17.55 | 19.16 | |
| 3 Jumada al-ula | 05.06 | 06.27 | 12.11 | 16.15 | 17.54 | 19.15 | |
| 4 Jumada al-ula | 05.06 | 06.27 | 12.10 | 16.14 | 17.53 | 19.14 | |
| 5 Jumada al-ula | 05.07 | 06.28 | 12.10 | 16.13 | 17.52 | 19.13 | |
| 6 Jumada al-ula | 05.08 | 06.29 | 12.10 | 16.12 | 17.51 | 19.12 | |
| 7 Jumada al-ula | 05.08 | 06.29 | 12.10 | 16.11 | 17.50 | 19.11 | |
| 8 Jumada al-ula | 05.09 | 06.30 | 12.09 | 16.10 | 17.49 | 19.09 | |
| 9 Jumada al-ula | 05.10 | 06.31 | 12.09 | 16.09 | 17.47 | 19.08 | |
| 10 Jumada al-ula | 05.10 | 06.32 | 12.09 | 16.08 | 17.46 | 19.07 | |
| 11 Jumada al-ula | 05.11 | 06.32 | 12.09 | 16.07 | 17.45 | 19.06 | |
| 12 Jumada al-ula | 05.12 | 06.33 | 12.09 | 16.06 | 17.44 | 19.06 | |
| 13 Jumada al-ula | 05.12 | 06.34 | 12.09 | 16.05 | 17.43 | 19.05 | |
| 14 Jumada al-ula | 05.13 | 06.35 | 12.09 | 16.04 | 17.42 | 19.04 | |
| 15 Jumada al-ula | 05.14 | 06.35 | 12.08 | 16.03 | 17.41 | 19.03 | |
| 16 Jumada al-ula | 05.14 | 06.36 | 12.08 | 16.02 | 17.40 | 19.02 | |
| 17 Jumada al-ula | 05.15 | 06.37 | 12.08 | 16.02 | 17.39 | 19.01 | |
| 18 Jumada al-ula | 05.16 | 06.38 | 12.08 | 16.01 | 17.38 | 19.00 | |
| 19 Jumada al-ula | 05.16 | 06.38 | 12.08 | 16.00 | 17.38 | 18.59 | |
| 20 Jumada al-ula | 05.17 | 06.39 | 12.08 | 15.59 | 17.37 | 18.59 |
Qibla-suunta
Paikan Nangal keskustasta qibla on 262° myötäpäivään pohjoisesta (länsi). Kaaba on 3 785 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Nangal tänään?
Tänään (23. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Nangal klo 17.44. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Nangal?
Fajr on tänään klo 05.12 ja huomenna klo 05.12. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Nangal?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 23. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 12.09; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Nangal?
Paikan Nangal keskustasta qibla on 262° myötäpäivään pohjoisesta (länsi). Kaaba on 3 785 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Karachin yliopisto-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare