Rukousajat: Alwar
10 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr05.09
- Auringonnousu06.27
- Dhuhr12.08
- Asr16.12
- Maghrib17.49
- Isha19.07
Muut ajat
- Ishraq
- 07.12
- Zawal (ei-suotava)
- 11.58
- Isfirar
- 17.04
- Keskiyö
- 00.08
- Yön viimeinen kolmannes
- 01.22
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 04.58 | 06.16 | 12.13 | 16.30 | 18.10 | 19.27 | |
| 21 Rabi' al-thani | 04.59 | 06.17 | 12.13 | 16.29 | 18.09 | 19.26 | |
| 22 Rabi' al-thani | 04.59 | 06.17 | 12.13 | 16.28 | 18.08 | 19.25 | |
| 23 Rabi' al-thani | 05.00 | 06.18 | 12.12 | 16.27 | 18.07 | 19.24 | |
| 24 Rabi' al-thani | 05.00 | 06.18 | 12.12 | 16.26 | 18.06 | 19.23 | |
| 25 Rabi' al-thani | 05.01 | 06.19 | 12.12 | 16.25 | 18.04 | 19.22 | |
| 26 Rabi' al-thani | 05.01 | 06.19 | 12.11 | 16.24 | 18.03 | 19.21 | |
| 27 Rabi' al-thani | 05.02 | 06.20 | 12.11 | 16.23 | 18.02 | 19.20 | |
| 28 Rabi' al-thani | 05.02 | 06.20 | 12.11 | 16.22 | 18.01 | 19.19 | |
| 29 Rabi' al-thani | 05.03 | 06.21 | 12.11 | 16.21 | 18.00 | 19.18 | |
| 30 Rabi' al-thani | 05.03 | 06.21 | 12.10 | 16.20 | 17.59 | 19.17 | |
| 1 Jumada al-ula | 05.04 | 06.22 | 12.10 | 16.20 | 17.58 | 19.16 | |
| 2 Jumada al-ula | 05.05 | 06.22 | 12.10 | 16.19 | 17.57 | 19.15 | |
| 3 Jumada al-ula | 05.05 | 06.23 | 12.10 | 16.18 | 17.56 | 19.14 | |
| 4 Jumada al-ula | 05.06 | 06.23 | 12.09 | 16.17 | 17.55 | 19.13 | |
| 5 Jumada al-ula | 05.06 | 06.24 | 12.09 | 16.16 | 17.54 | 19.12 | |
| 6 Jumada al-ula | 05.07 | 06.24 | 12.09 | 16.15 | 17.53 | 19.11 | |
| 7 Jumada al-ula | 05.07 | 06.25 | 12.09 | 16.14 | 17.52 | 19.10 | |
| 8 Jumada al-ula | 05.08 | 06.26 | 12.08 | 16.13 | 17.51 | 19.09 | |
| 9 Jumada al-ula | 05.08 | 06.26 | 12.08 | 16.12 | 17.50 | 19.08 | |
| 10 Jumada al-ula | 05.09 | 06.27 | 12.08 | 16.12 | 17.49 | 19.07 | |
| 11 Jumada al-ula | 05.09 | 06.27 | 12.08 | 16.11 | 17.48 | 19.06 | |
| 12 Jumada al-ula | 05.10 | 06.28 | 12.08 | 16.10 | 17.47 | 19.06 | |
| 13 Jumada al-ula | 05.10 | 06.29 | 12.08 | 16.09 | 17.46 | 19.05 | |
| 14 Jumada al-ula | 05.11 | 06.29 | 12.08 | 16.08 | 17.46 | 19.04 | |
| 15 Jumada al-ula | 05.11 | 06.30 | 12.07 | 16.08 | 17.45 | 19.03 | |
| 16 Jumada al-ula | 05.12 | 06.31 | 12.07 | 16.07 | 17.44 | 19.02 | |
| 17 Jumada al-ula | 05.13 | 06.31 | 12.07 | 16.06 | 17.43 | 19.02 | |
| 18 Jumada al-ula | 05.13 | 06.32 | 12.07 | 16.05 | 17.42 | 19.01 | |
| 19 Jumada al-ula | 05.14 | 06.33 | 12.07 | 16.05 | 17.41 | 19.00 | |
| 20 Jumada al-ula | 05.14 | 06.33 | 12.07 | 16.04 | 17.41 | 19.00 |
Qibla-suunta
Paikan Alwar keskustasta qibla on 267,8° myötäpäivään pohjoisesta (länsi). Kaaba on 3 772 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Alwar tänään?
Tänään (21. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Alwar klo 17.49. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Alwar?
Fajr on tänään klo 05.09 ja huomenna klo 05.09. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Alwar?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 23. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 12.08; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Alwar?
Paikan Alwar keskustasta qibla on 267,8° myötäpäivään pohjoisesta (länsi). Kaaba on 3 772 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Karachin yliopisto-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare