Rukousajat: Āchāripallam Vāniyakudi
21 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr04.58
- Auringonnousu06.09
- Dhuhr12.04
- Asr16.21
- Maghrib17.59
- Isha19.10
Muut ajat
- Ishraq
- 06.54
- Zawal (ei-suotava)
- 11.54
- Isfirar
- 17.13
- Keskiyö
- 00.04
- Yön viimeinen kolmannes
- 01.18
marraskuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21 Jumada al-ula | 04.58 | 06.09 | 12.04 | 16.21 | 17.59 | 19.10 | |
| 22 Jumada al-ula | 04.58 | 06.09 | 12.04 | 16.20 | 17.59 | 19.10 | |
| 23 Jumada al-ula | 04.58 | 06.09 | 12.04 | 16.20 | 17.59 | 19.10 | |
| 24 Jumada al-ula | 04.58 | 06.10 | 12.04 | 16.20 | 17.58 | 19.10 | |
| 25 Jumada al-ula | 04.58 | 06.10 | 12.04 | 16.20 | 17.58 | 19.10 | |
| 26 Jumada al-ula | 04.58 | 06.10 | 12.04 | 16.20 | 17.58 | 19.10 | |
| 27 Jumada al-ula | 04.58 | 06.10 | 12.04 | 16.20 | 17.58 | 19.10 | |
| 28 Jumada al-ula | 04.58 | 06.10 | 12.04 | 16.20 | 17.58 | 19.10 | |
| 29 Jumada al-ula | 04.59 | 06.11 | 12.04 | 16.20 | 17.58 | 19.10 | |
| 30 Jumada al-ula | 04.59 | 06.11 | 12.04 | 16.20 | 17.58 | 19.10 | |
| 1 Jumada al-thani | 04.59 | 06.11 | 12.04 | 16.20 | 17.58 | 19.10 | |
| 2 Jumada al-thani | 04.59 | 06.11 | 12.05 | 16.20 | 17.58 | 19.10 | |
| 3 Jumada al-thani | 04.59 | 06.12 | 12.05 | 16.20 | 17.58 | 19.10 | |
| 4 Jumada al-thani | 04.59 | 06.12 | 12.05 | 16.20 | 17.58 | 19.10 | |
| 5 Jumada al-thani | 05.00 | 06.12 | 12.05 | 16.20 | 17.58 | 19.10 | |
| 6 Jumada al-thani | 05.00 | 06.13 | 12.05 | 16.20 | 17.58 | 19.10 | |
| 7 Jumada al-thani | 05.00 | 06.13 | 12.05 | 16.20 | 17.58 | 19.11 | |
| 8 Jumada al-thani | 05.00 | 06.13 | 12.06 | 16.20 | 17.58 | 19.11 | |
| 9 Jumada al-thani | 05.01 | 06.14 | 12.06 | 16.20 | 17.58 | 19.11 | |
| 10 Jumada al-thani | 05.01 | 06.14 | 12.06 | 16.20 | 17.58 | 19.11 | |
| 11 Jumada al-thani | 05.01 | 06.15 | 12.06 | 16.20 | 17.58 | 19.11 | |
| 12 Jumada al-thani | 05.01 | 06.15 | 12.07 | 16.20 | 17.58 | 19.12 | |
| 13 Jumada al-thani | 05.02 | 06.15 | 12.07 | 16.20 | 17.58 | 19.12 | |
| 14 Jumada al-thani | 05.02 | 06.16 | 12.07 | 16.21 | 17.58 | 19.12 | |
| 15 Jumada al-thani | 05.02 | 06.16 | 12.07 | 16.21 | 17.59 | 19.12 | |
| 16 Jumada al-thani | 05.03 | 06.17 | 12.08 | 16.21 | 17.59 | 19.13 | |
| 17 Jumada al-thani | 05.03 | 06.17 | 12.08 | 16.21 | 17.59 | 19.13 | |
| 18 Jumada al-thani | 05.03 | 06.17 | 12.08 | 16.21 | 17.59 | 19.13 | |
| 19 Jumada al-thani | 05.04 | 06.18 | 12.09 | 16.22 | 17.59 | 19.14 | |
| 20 Jumada al-thani | 05.04 | 06.18 | 12.09 | 16.22 | 18.00 | 19.14 |
Qibla-suunta
Paikan Āchāripallam Vāniyakudi keskustasta qibla on 294,3° myötäpäivään pohjoisesta (luode). Kaaba on 4 283 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Āchāripallam Vāniyakudi tänään?
Tänään (1. marraskuuta 2026) Maghrib on paikassa Āchāripallam Vāniyakudi klo 17.59. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Āchāripallam Vāniyakudi?
Fajr on tänään klo 04.58 ja huomenna klo 04.58. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Āchāripallam Vāniyakudi?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 6. marraskuuta 2026 Dhuhr on klo 12.04; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Āchāripallam Vāniyakudi?
Paikan Āchāripallam Vāniyakudi keskustasta qibla on 294,3° myötäpäivään pohjoisesta (luode). Kaaba on 4 283 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Karachin yliopisto-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare