Rukousajat: Vinzons
11 Jumada al-ula 1448
Seuraava rukous
--:--:--
Seuraava rukous--:--
- Fajr04.29
- Auringonnousu05.41
- Dhuhr11.33
- Asr14.54
- Maghrib17.25
- Isha18.33
Muut ajat
- Ishraq
- 06.26
- Zawal (ei-suotava)
- 11.22
- Isfirar
- 16.39
- Keskiyö
- 23.33
- Yön viimeinen kolmannes
- 00.47
lokakuu 2026: aikataulu
Kuukauden aikataulu| Päivämäärä | Hijri | Fajr | Auringonnousu | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-thani | 04.27 | 05.38 | 11.38 | 14.59 | 17.38 | 18.45 | |
| 21 Rabi' al-thani | 04.27 | 05.38 | 11.38 | 14.59 | 17.37 | 18.44 | |
| 22 Rabi' al-thani | 04.27 | 05.38 | 11.37 | 14.58 | 17.37 | 18.43 | |
| 23 Rabi' al-thani | 04.27 | 05.38 | 11.37 | 14.58 | 17.36 | 18.43 | |
| 24 Rabi' al-thani | 04.27 | 05.38 | 11.37 | 14.58 | 17.35 | 18.42 | |
| 25 Rabi' al-thani | 04.27 | 05.38 | 11.37 | 14.58 | 17.35 | 18.41 | |
| 26 Rabi' al-thani | 04.27 | 05.38 | 11.36 | 14.57 | 17.34 | 18.41 | |
| 27 Rabi' al-thani | 04.27 | 05.38 | 11.36 | 14.57 | 17.33 | 18.40 | |
| 28 Rabi' al-thani | 04.28 | 05.39 | 11.36 | 14.57 | 17.33 | 18.40 | |
| 29 Rabi' al-thani | 04.28 | 05.39 | 11.35 | 14.57 | 17.32 | 18.39 | |
| 30 Rabi' al-thani | 04.28 | 05.39 | 11.35 | 14.56 | 17.31 | 18.38 | |
| 1 Jumada al-ula | 04.28 | 05.39 | 11.35 | 14.56 | 17.31 | 18.38 | |
| 2 Jumada al-ula | 04.28 | 05.39 | 11.35 | 14.56 | 17.30 | 18.37 | |
| 3 Jumada al-ula | 04.28 | 05.39 | 11.34 | 14.56 | 17.30 | 18.37 | |
| 4 Jumada al-ula | 04.28 | 05.39 | 11.34 | 14.55 | 17.29 | 18.36 | |
| 5 Jumada al-ula | 04.28 | 05.40 | 11.34 | 14.55 | 17.28 | 18.36 | |
| 6 Jumada al-ula | 04.28 | 05.40 | 11.34 | 14.55 | 17.28 | 18.35 | |
| 7 Jumada al-ula | 04.28 | 05.40 | 11.34 | 14.55 | 17.27 | 18.34 | |
| 8 Jumada al-ula | 04.28 | 05.40 | 11.33 | 14.54 | 17.27 | 18.34 | |
| 9 Jumada al-ula | 04.29 | 05.40 | 11.33 | 14.54 | 17.26 | 18.33 | |
| 10 Jumada al-ula | 04.29 | 05.40 | 11.33 | 14.54 | 17.26 | 18.33 | |
| 11 Jumada al-ula | 04.29 | 05.41 | 11.33 | 14.54 | 17.25 | 18.33 | |
| 12 Jumada al-ula | 04.29 | 05.41 | 11.33 | 14.53 | 17.24 | 18.32 | |
| 13 Jumada al-ula | 04.29 | 05.41 | 11.33 | 14.53 | 17.24 | 18.32 | |
| 14 Jumada al-ula | 04.29 | 05.41 | 11.32 | 14.53 | 17.23 | 18.31 | |
| 15 Jumada al-ula | 04.29 | 05.42 | 11.32 | 14.53 | 17.23 | 18.31 | |
| 16 Jumada al-ula | 04.30 | 05.42 | 11.32 | 14.53 | 17.23 | 18.31 | |
| 17 Jumada al-ula | 04.30 | 05.42 | 11.32 | 14.52 | 17.22 | 18.30 | |
| 18 Jumada al-ula | 04.30 | 05.42 | 11.32 | 14.52 | 17.22 | 18.30 | |
| 19 Jumada al-ula | 04.30 | 05.43 | 11.32 | 14.52 | 17.21 | 18.30 | |
| 20 Jumada al-ula | 04.30 | 05.43 | 11.32 | 14.52 | 17.21 | 18.29 |
Qibla-suunta
Paikan Vinzons keskustasta qibla on 289,5° myötäpäivään pohjoisesta (länsi). Kaaba on 8 737 km päässä linnuntietä.
Magneettinen kompassi voi olla muutaman asteen pielessä; Minare-sovellus korjaa sen.
Lähikaupungit
Usein kysytyt kysymykset
Mihin aikaan Maghrib on paikassa Vinzons tänään?
Tänään (22. lokakuuta 2026) Maghrib on paikassa Vinzons klo 17.25. Ramadanin aikana paasto päätetään tähän aikaan.
Mihin aikaan Fajr on paikassa Vinzons?
Fajr on tänään klo 04.29 ja huomenna klo 04.29. Paastoavat lopettavat suhoorin ennen sitä.
Mihin aikaan jumu'ah on paikassa Vinzons?
Jumu'ah rukoillaan Dhuhrin aikaan. Perjantaina 23. lokakuuta 2026 Dhuhr on klo 11.33; moskeijat aloittavat khutban yleensä pian adhanin jälkeen.
Mihin suuntaan qibla on paikassa Vinzons?
Paikan Vinzons keskustasta qibla on 289,5° myötäpäivään pohjoisesta (länsi). Kaaba on 8 737 km päässä linnuntietä.
Millä tavalla nämä ajat on laskettu?
Ajat lasketaan Muslimien maailmanliitto-tavalla; Asr käyttää vakiovarjon (ensimmäistä) pituutta. Viralliset kalenterit voivat poiketa minuutin tai kaksi.
Minare